1. YAZARLAR

  2. Adnan ÇOBAN

  3. Kadınlarda ayrılık hormonu
Adnan ÇOBAN

Adnan ÇOBAN

Star Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Kadınlarda ayrılık hormonu

A+A-

Kadınların yüzde 73’ü ayın 10 gününü regl dönemine bağlı olarak sıkıntılı geçiriyor. Bu dönemde yaşanan sıkıntılar fiziksel olmaktan çok ruhsal ve davranışsaldır. Genellikle şu ifadelerle sıklıkla karşılaşılır: “Mutsuzum, eşim beni hiç anlamıyor, kendimi çirkin hissediyorum, sürekli bir şeyler yemek istiyorum,  midem bulanıyor, başım ağrıyor, işe gitmek istemiyorum...” Bunların sebebi bu dönemde ortaya çıkan hormonal sorunlardır. Psikiyatride “premenstrüel disforik sendrom” olarak adlandırdığımız bir tablodur. En büyük özelliği anlam verilmeyecek şekilde bir davranış değişiminin yaşanmasıdır.

‘ÖZEL İSTATİSTİKLER’

Amerika’da yapılan araştırmaya göre adet dönemindeki ruhsal sorunlar toplumun yüzde 2-10’unu etkiliyor.

• Orta dereceli semptomlar ise toplumun yüzde 30-80’inde görülür.

• Belirtilerin ortalama görülme yaşı yirmidir.

• Bir araştırmada kadınların yüzde 7,5’inin bu dönemde işe gitmediği saptanmıştır.

• Bu alanda yapılan bilimsel bir araştırmada, hastaların yüzde 65’inin birinci dereceden  akrabalarında majör depresif bozukluk   olduğu ortaya çıkmıştır

Bu dönemde gerçekleşen yoğun hormon değişikliği sebebiyle kadınlar      bazen aşırı duygusal, bazen aşırı öfkeli, bazen ise aşırı kaygılı davranabiliyor.

İLİŞKİYE DUYGUSAL DARBE

Bu nedenle ilişkilerde bozulmalar yaşanabiliyor. Çünkü erkekler bu dönemlerde kadınların yaşadıklarını abartı ve nazdan ibaret görebiliyorlar. Bilindiği gibi bu dönemde kadınların vücutları su topluyor ve şişiyor. Yüzde ve vücutta akneler oluşuyor.  Regl döneminde bazen aşırı terleme de görülebiliyor. Hem değişen hormon seviyeleri hem de fiziksel özellikler sebebiyle kadınlar normalde olduğundan daha kötü bir görünüşe sahip olduğuna inanıyor. Bu durumda kendini değersiz hissetmeye başlıyorlar. Bu da ilişkiyi zedeleyebiliyor. Sırf bu dönemin mantığını kavrayamayıp, yardım almamaktan dolayı boşanabilen eşler olabiliyor. Çünkü adet dönemi kadını neredeyse tamamen değiştiriyor.  Regl dönemindeki duygusal iniş çıkışlar, adapte olunamadığı taktirde ilişkiyi bitme noktasına getirebiliyor.

YAKLAŞIM NASIL OLMALI?

• Bilinçli ve bilgili olmak ilk adımdır. Bu dönemde yaşananları eşlerin karşılıklı paylaşmaları ve nasıl davranacakları hususunda işbirliği yapmaları önemlidir. Bu dönemde daha çok sıvı tüketmek, sebze-meyve yemek, yürüyüşler yapmak, ortamı sakinleştirmek, kahve ve kafeinli içkilerden uzak durmak, gevşetici bitki çayları içmek faydalı olacaktır. Eğer durum eşlerin başa çıkabileceği gibi değilse psikiyatri uzmanından yardım alınmalıdır. Adet dönemi sendromunun hormonal bozukluk olduğunu unutmamalı. Bu sendromun sebebi her ne kadar hormonal olsa da tedavisi psikiyatriktir. En etkili ilaçlar antidepresanlardır. Beraberinde kalsiyum, magnezyum, A, E ve B6 vitamin takviyesi yapılabilir. Bu  sendromun tedavisi adet döneminde başlayıp bitmez.  Bu bozukluk için hem ilaç tedavisi hem de psikoterapi daha kalıcı çözümler sunar.

Bu belirtiler varsa uzmana görünün

• Mutsuzluk, karamsarlık, sürekli ağlama

• Ölme isteği, intihar fikirleri

• Çaresizlik hissi

• Ciddi kaygı ve gerginlik

Duyguların birden/aniden değişmesi

Öfke kontrolsüzlüğü, aşırı sinirlilik                        

• Tahammülsüzlük

Daha önce yapılan aktivitelere artık ilgi duymama

• Enerji yoksunluğu, sürekli yorgunluk, rehavet, bezginlik

• İştah kapanması ya da tam tersi aşırı yeme, belli başlı yiyecekleri aşerme

• Uykusuzluk, aşırı uyku

• Unutkanlık

• Boğulma, kontrolden  çıkmış gibi hissetme

• Çarpıntı, terleme, baş ağrıları, eklem ve kas  ağrıları, kilo alımı, ses  ve kokulara aşırı hassasiyet, aşırı şişkinlik ve göğüslerde hassasiyet

Bu yazı toplam 7342 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.