1. HABERLER

  2. PSİKOLOJİ

  3. İyi stres öğrenmeye yöneltiyor

İyi stres öğrenmeye yöneltiyor

1141 üniversite öğrencisi üzerinde yaptığı araştırmada, stresin öğrenme üzerinde olumlu etkisi olduğu belirlendi.

A+A-

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Öğrenci Psikolojik Danışma Merkezi,  görevlilerinden Dr. Selahattin  Avşaroğlu,  yaptığı açıklamada, stresin organizmanın bedensel ve  ruhsal sınırlarının tehdit edilmesiyle, zorlanmasıyla ortaya çıkan bir durum  olduğunu söyledi.

Geçen yıl, 502’si kız 1141 üniversite öğrenci üzerinde "Stres" konulu araştırma yaptığını belirten Avşaroğlu, "Bu araştırmamızda stresin bütün yönlerini ele aldık. Stresi iyi ve kötü stres olarak ikiye ayırdık" dedi.

Kötü stresin bedensel ve psikolojik hastalıklara neden olduğunu, iyi stresin ise kişiyi öğrenmeye yönelttiğini ifade eden Avşaroğlu, şunları kaydetti: "Yaptığımız araştırmalarda, iyi stresin insanları güdüleyici özellikleri olduğunu gördük. Yani stres, güdüleyici özellikler taşır. Oysaki günlük karşımıza çıkan olumsuzluklar, ekonomik beklentiler bir stres faktörü. Stres, hedefe ulaşmayı sağlıyorsa iyi strestir. Kötü olan yönü ise direncimizin kırıldığı aşamasıdır."

STRES, ÖĞRETİYOR

Stresin genellikle olumsuz ve zararlı anlamda ele alındığı, hep bunun üzerine konuşulduğunu vurgulayan Avşaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Halbuki bu zorlanmaların insanı yenileri aramak, öğrenmek, çalışmak, yaratmak konusunda harekete geçirdiği bilinmektedir. Bu anlamıyla stresler, bireyi ileriye götürücüdür. Çeşitli kültürlerde zorlamaların insan hayatına getirdiklerini anlatan, ’Öğrenmek için stres gereklidir’ gibi özdeyişler bile var. Sağlığın korunması için de belirli bir düzeyi aşmayan stres vericilere ihtiyaç vardır. Ancak bu düzeyin kişiden kişiye büyük değişiklik gösterdiğini unutmamak gerekir."

Stresin yaşamımızın bir parçası olduğunu dile getiren Avşaroğlu, "Onsuz bir yaşam düşünemeyiz. Onunla baş etmeyi öğrenir, baş edemediğimiz durumlarda kimlerden destek alacağımızı bilir ve yardımlarını alırsak onu kontrol etmeyi başarır ve yaşamımızın daha sağlıklı, uzun ve mutlu geçmesini sağlayabiliriz" diye konuştu.

Bu haber toplam 2238 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.