1. HABERLER

  2. AİLE SAĞLIĞI

  3. İkiz büyütmek neden çok zor?

İkiz büyütmek neden çok zor?

Binlerce aile çocuk özlemiyle yanıp tutuşurken ikiz bebeği olacağını öğrenen ebeveynler, sevinçle birlikte endişeyi de yaşıyor.

A+A-

ZAMANGAZETESİ-Binlerce aile çocuk özlemiyle yanıp tutuşurken ikiz bebeği olacağını öğrenen ebeveynler, sevinçle birlikte endişeyi de yaşıyor.  

Aynı anda iki çocuğun bakımını üstlenmek, omuzlarda ağır bir yük oluşturuyor. Bu durum kısa süreli telaşa sebep olsa da uzun dönemde aşılıyor. Sultan ve Sena (7) isimli ikizleri olan Aykut ile Sibel Sayar çifti de bir çocuk yetiştirmenin, iki çocukla hiçbir şekilde mukayese edilemeyeceğine dikkat çekiyor. Çift, "İkiz büyütmek, geçmişte üç bebek büyütmekten daha zor." diyor. İkiz çocukları olan Ahmet ile Sevim Aydın çifti ise zorluğu şu sözlerle anlatıyor: "Ben şeker, eşim yüksek tansiyon hastası oldu. Kimse dua edip de ikiz bebek istemesin!"

İlk çocukları Ebrar'dan (10) sonra ikiz kızları olduğunu belirten Sayar çifti, hamilelik sırasında annenin yükü iki kat arttığı için hareketlerinin de kısıtlandığını, ikizler genellikle prematüre doğduğu için de ayrı bir sıkıntı çektiklerini anlattı. İkizlerinin 7,5 aylık doğduğunu ve kuvözde bir gün kaldığını, bunun da kendilerini yıprattığını ifade eden çift, bebeklerden birisinin 1,5, diğerinin 1,9 kg olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Bizim asıl maceramız eve gidince başladı. İkizlerle baş başa kalınca, nasıl bir işin içine girdiğimizi anladık. Özellikle geceleri ikişer saat arayla nöbetleşe uyuduk. Biri uyanınca, diğerlerini de uyandırıyordu. Onlar uyanınca, üç kızı birden tekrar yatırmaya çalışıyorduk. Gün içinde de durum değişmiyordu. Hasta olmasınlar diye dua ediyorduk. Büyüdükçe mama ve bezden kurtulduk derken benlikleri geliştikçe başka sıkıntılar çıkmaya başladı." Bir yakınlarının ikizleri görerek devamlı dua ettiğini ve ikiz torun istediğini aktaran Aykut Sayar, onu uyardıklarını belirtti. Akrabalarının bir süre sonra bir erkek ve bir kız torun sahibi olduğunu, yanlarında bir hafta durduktan sonra, "Allah kimseye ikiz torun vermesin! Verecekse kolaylığını da versin!" diye dua etmeye başladığını anlattı.

Aydın çifti de özellikle benlik geliştikçe kıskançlık duygusunun ön plana çıktığına dikkat çekerek şunları kaydetti: "Birbirlerini kıskanmaya başladılar. Ablalarını dışlama, kendileri aralarında rekabet görüldü ve birçok defa ölçü kaçtı. Mesela arabayla giderken birisi bir yere baktığında diğeri de görmek istiyor, göremeyince geri dönmek gerekiyor. Biri lambayı yaksa diğeri devreye giriyor. Büyüyünce de aynı sınıfa, hatta okula vermek istemiyorsun; fakat bir yandan mecbur kalıyorsun. Getirip götürmek zor oluyor."

Psikolog Orhan Keskin ise ikiz çocukların en önemli özelliğinin, tek yumurta ikiziyse hem fiziki hem de psikolojik açıdan çok benzerlik göstermeleri olduğunu söyledi. Keskin, "Tek yumurta ikizleri, duygu ve düşünce olarak her şeyi aynı paralelde paylaşır. Birinin çektiği acı ve sevinci, diğeri de hissedebiliyor. Ailelerin yetiştirirken ayrımcılık yapmaması, birini desteklerken diğerini ihmal etmemesi ve sevgisini aynı göstermesi gerekiyor." dedi. Babanın anneye ciddi anlamda yardımcı olması gerektiğini, iki çocuğun bakımının çok zor olduğunu söyleyen kişisel gelişim uzmanı Canten Kaya da, "Çocuklar, kesinlikle birbiriyle kıyaslanmamalı. Tek yumurta ikizi olsa bile birisinin sosyal, diğerinin matematik zekâsı öne çıkabiliyor." şeklinde konuştu.

Uzmanlar ikiz çocuk

büyütenleri uyarıyor

- İsimlerinin ve eşyalarının farklılık içermesini sağlayın.

- Okulda aynı sınıfta olmasınlar.

- Dolapları ayrı olsun.

- Oyuncakları ortak olmasın.

- Doğum günlerinde iki pasta alın.

- Tek tek alışverişe götürerek kişilik gelişimine katkı sağlayın.
 

Bu haber toplam 11334 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum