1. HABERLER

  2. PSİKOLOJİ

  3. Hayat Kalitesini Artıracak 6 Önemli Kavram

Hayat Kalitesini Artıracak 6 Önemli Kavram

İetişim Psikolojisi Uzmanı Doğan Cüceloğlu, “Bizler, çocuklarımızın büyük adam olmalarını istiyoruz. Ancak onları adam yerine koymuyoruz. Nasıl olacak peki?” diye sorarak, 6 önemli kavrama işaret etti. IHA

A+A-

Küçükçekmece Belediyesi’nin Atakent Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlediği ‘İletişim ve Yaşam Yolculuğu’ konulu söyleşisine katılan İletişim Psikolojisi Uzmanı Doğan Cüceloğlu’na Küçükçekmeceliler yoğun ilgi gösterdi.
3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği yararına düzenlenen söyleşi ve imza gününe, Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Kuzugüden ve Türkiye Omurilik Felçlileri Genel Başkan Yardımcısı Semra Çetinkaya da katıldı.


“BÜYÜK ADAM OLSUNLAR İSTİYORUZ, ADAM YERİNE KOYMUYORUZ”


“Toplum olarak farkında değiliz. Çocuklarımıza davranışlarımız, aldığımız eğitimle alakalı değil” diyen Doğan Cüceloğlu, “Beyaz yakalı ebeveynlerde çocuklarını dinlemiyor, ciddiye bile almıyor. İki insan birbirinin farkına varınca iletişim başlar. Bizler, çocuklarımız büyük adam olsun istiyoruz. Ancak onları adam yerine koymuyoruz. Nasıl olacak peki?” diye sordu.
Cüceloğlu, “Bazı anne babalar, çocuklarına ders çalış, arkadaşlarınla kavga etme, uslu dur der. Bu sizin ilgi alanınız olabilir ama etki alanınız değildir. Etki alanınız, yüz yüze göz göze olduğunuz andır. Siz, önce kendi iç dünyanızı geliştirin. Çocuk kendi davranışını yönetir, küfretmez. Sorumluluk sahibi olur. Bunun için sizin kendi yaşamınızı yöneten, cahil davranışlarda bulunmayan, kendi seçimlerini yapan, kendi öfkelerinin altında ezilmemiş, değerlerinin farkına varmış bir insan olmanız lazım. Hayatınızda hakkaniyet, saygı, sınırlar bilinci, sevgi, empati, sabır ve azim önemli mi? Bunları ailenizde yaşatırsanız, çocuk öğrenir. Bir ailede zengin ve güzel Türkçe konuşuluyorsa, çocuk da öyle konuşur. Bir ailede biz bilinci değerleri yaşıyorsa çocuk da o değerlerle yaşar” dedi.


“KÖTÜ İNSANLAR DEĞİLSİNİZ, BÜYÜK KÖTÜLÜKLER YAPIYORSUNUZ”


Cüceloğlu, “Çocuklarınızı ve eşlerinizi önemseyin. Kabul edin. Değerli kılın, güvenin, sevin ve saygı duyun” diyerek, bu altı önemli kavramın yaşam yolculuğumuzun kalitesini artırdığını ifade ettiği konuşmasında, “Bu kavramları insanlara yükleyin. Aranızda, korku kültürünü kurmayın. Ben güçlüyüm, ben seni yönetirim, mesajını vermeyin. Kötü insanlar değilsiniz. Büyük kötülükler yapıyorsunuz. Sizin bir insanın hayatına yaptığınız tanıklık, yaşam yolculuğunuzun kalitesi demektir. Evli çiftler birbirinin, anne-baba ise çocuğunun en önemli tanığıdır. Eğer çocuğunuzun akıl hastanesinde, hapishanede yatmasını istiyorsanız ona tanıklık yapmayın. Onu saymayın. Sağlıklı olan onunla sohbet içinde olmanız” diye konuştu.


“BİZ BİLİNCİNİ OLUŞTURUN”


Genç çiftlere tavsiyelerde bulunan Doğan Cüceloğlu, şunları söyledi:
“Evlenmeden önce, insan insana konuşabilecek duruma gelmeden evlenmeyin. Evlendikten sonra verdiğiniz en hayırlı karar birlikte verdiğinizdir. Kayınvalideler- olgun bir kadınsa- oğlunun devir teslimini gelinine yapmalı. Oğluna da sen mutlu olursan ben annelik görevimi yerine getirmiş olurum demeli. Anne-babalar evlenirken, çocuklarını doldurmamalı. Evliliklerde de mutluluk, tek taraflı değildir. Birbirinizi mutlu edeceksiniz. Ben önemliyim, sen önemlisin. Bu mesajı birbirinize verin. Bu biz bilincidir. Ben sevilmeye layığım. Sen sevilmeye layıksın. Sen bana aitsin, ben sana aitim. Aynı zamanda ikimiz bağımsızız. Ama biz bir aileyiz. Konuşa konuşa anlaşıp, hareket edebiliriz.  Ben seni mutlu edersem, bu bana mutluluğum olarak dönecektir, diye düşünün.”


“TOFD” YARARINA KİTAPLARINI İMZALADI


Söyleşi sonunda Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Kuzugüden, Doğan Cüceloğlu’na çiçek vererek, teşekkür etti. Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Genel Başkan Yardımcısı Semra Çetinkaya da geçirdiği trafik kazası sonucu omurilik felci olduğunu ifade ederek, anlattıklarıyla katılımcılara duygusal anlar yaşattı. Çetinkaya, Mustafa Kuzugüden ve Doğan Cüceloğlu’na plaket takdim ederek, kendilerine verdikleri destekten dolayı teşekkür etti. Cüceloğlu, söyleşi sonunda Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği yararına kitaplarını imzaladı.

Bu haber toplam 7033 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.