1. HABERLER

  2. PSİKOLOJİ

  3. Strese Karşı Gevşeme Egzersizleri

Strese Karşı Gevşeme Egzersizleri

Uzmanından öğrendikten sonra kendi başınıza rahatça uygulayabileceğiniz temel gevşeme tekniklerini kullanmak hiç de zor değil.

A+A-

Dr. Hasan İnsel / MİLLİYET

 

Stresten uzak bir hayat sürmek pek mümkün değil ama stresle başa çıkmanın yollarını öğrenmek size yarar sağlayabilir. Stresle başa çıkmak deyince bunun çeşitli yolları var, bunlardan biri de gevşeme teknikleri.

Uzmanından öğrendikten sonra kendi başınıza rahatça uygulayabileceğiniz temel gevşeme tekniklerini  kullanmak hiç  de zor değil.

Gevşeme teknikleri strese verdiğimiz negatif yanıtları azaltarak daha iyi bir yaşam kalitesine ulaşmamıza yardımcı olur. Zira bu teknikler stres yönetiminin temeli sayılabilir. Şunu hemen belirtelim ki gevşeme yani relaksasyon dediğimiz şey, sadece zihinsel huzura kavuşmak veya bir hobi ile uğraşarak zihnimizi dinlendirmekle ilgili değildir. Gevşeme, hayatın güçlüklerinin zihnimizdeki ve vücudumuz üzerindeki yüklerini azaltan bir süreçtir.

Bu bağlamda gergin hayatımızı gevşetmenin, sağlığımız üzerinde olumlu etkileri olacağını söyleyelim ve birkaç basit gevşeme tekniğini birlikte inceleyelim.

Stresle başa çıkmanın en güvenli yolu

Yapacak onca şeyin olduğu hayatımızdaki öncelikler arasında gevşeme tekniklerine belki de çok arka sıralarda kalabilir. Oysa vücudumuzun ve ruhumuzun gerildiği durumlarda gevşeyebilmenin önemini bilmiyorsanız sağlığımız üzerindeki yararları etkilerinden mahrum kaldınız demektir.

Gevşeme tekniklerini uygulamanız, aşağıdaki fizyolojik değişimler aracılığıyla strese verdiğiniz yanıtı iyileştirebilir:

Kalp hızının yavaşlaması
Kan basıncının düşmesi
Solunum hızının yavaşlaması
Oksijen gereksiniminin azalması
Büyük kaslara kan akımının artması
Kas gerginliğinin azalması
Gevşeme teknikleri genel sağlık durumunuzda şu değişimlere neden olur:
Baş ağrıları ve sırt ağrısı gibi fiziksel semptomlarda azalma
Öfke ve düşkırıklığı gibi duygusal yanıtlarda azalma
Daha çok enerji
Konsantrasyonda artış
Sorun çözme yeteneğinde artış
Günlük aktivitelerde verimlilik artışı

Gevşeme tekniklerini tamamlayıcı ve alternatif tıp uzmanlarından, doktorlardan, diş hekimlerinden ve psikoterapistlerden öğrenebilirsiniz.

GEVŞEME ÇALIŞMALARI'nı indirmek İçin Tıklayınız

Doğrusu bu işi kendi kendinize deneyerek öğrenmek değil, uzmanından öğrenerek bilinçli bir şekilde yapmaktır. Eğer gevşeme egzersizleri sırasında duygusal sıkıntı yaşıyorsanız egzersizi yapmayı durdurun ve bir ruh sağlığı uzmanı ile görüşün. Gevşeme tekniklerinin ortak noktası dikkatinizi yatıştırıcı bir şeye odaklamak ve vücudunuzun farkına varmaktır. Hangi tekniği seçtiğiniz önemli değil. Önemli olan, seçtiğiniz bir tekniği düzenli olarak uygulamaktır.

Gevşeme yeteneğiniz, uygulamayla birlikte artar

Gevşeme tekniklerinin birkaç ana tipi vardır. Bunların her biri farklı şekilde sizi gevşetmeye ulaşır. Örneğin, her bir kas grubunuzu yavaşça germeye ve sonra gevşemeye odaklanırsınız. Bu da kas gerginliği ve gevşemesi arasındaki farka odaklanmanıza yardımcı olur ve fiziksel duyumların daha çok farkına varmanızı sağlar. Bir başka yol da huzurlu bir yere veya duruma zihninizde yolculuk yaparak böyle bir ortamı gözünüzde canlandırmaktır. Kokular, sesler ve dokular dahil olabildiğince  fazla duyuyu kullanmaya çalışılır. Uzmanınız size en uygun gevşeme tekniğini seçip, öğretecektir.

Gevşeme tekniklerini öğrendikçe kas gerginliğinin ve başka fiziksel stres duyumlarının daha çok farkına varabilirsiniz. Kaslarınızın gerilmeye başladığı noktada bir gevşeme tekniği uygulamak için bilinçli bir çaba gösterebilirsiniz. Bu stres sarmalının kontrolden çıkmasını önleyebilir.
Gevşeme tekniklerinin birer beceri olduğunu hatırlayın. Her beceride olduğu gibi, gevşeme yeteneğiniz de uygulamayla birlikte artacaktır. Sabırlı olun. Stresin vücudunuzdaki negatif etkisini azaltmak için motivasyonunuzu koruyun ve hayatınızda huzur duygusu yaşayın.


Bu haber toplam 33358 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.