1. HABERLER

  2. AİLE SAĞLIĞI

  3. Evlilikte ilk yıllar çok önemlidir

Evlilikte ilk yıllar çok önemlidir

Karşınızdaki insan eşiniz de olsa, öncelikle; onun başka bir birey olduğunu kabul etmelisiniz. Etkili bir şekilde onu dinlemeli, dinlediğinizi ve önemsediğinizi belli etmelisiniz.

A+A-

Aktuel Psikoloji / Haber Merkezi


 

Algı Psikodrama ve Psikolojik Danışma Merkezinden BERNA TURNA günümüzde sık sık yaşanan evlilik çatışmaları ve evliliğin doğası hakkında Aktüel Psikoloji okurları için çeşitli açıklamalarda bulundu. söz konusu açıklamada yer alan ayrıntılar şöyle:

Yaşamın doğal döngüsü içinde en önemli geçişlerden birisidir evlilik. Evlenmek; yeni bir aile,  yeni bir yaşam kurmak.

Sağlıklı bireyler olarak, kendi kişilik değerlerinizi, hayat arkadaşınızın değerleriyle birleştirerek, yeni yolunuzda birlikte yürümek.

Evlilikte; ilk yıllar ve hatta ilk günler çok önemlidir. Nasıl ki; bir inşaatın temeli sağlam olmadığında, binalar da en küçük sarsıntıda zarar görür, hatta yıkılırlarsa, temeli sağlam olmayan ilişkiler de çok kolay yıpranabilirler.

Mutlu bir aile hayatı olan bireyler, dışarıda karşılaşacakları güçlüklere karşı, daha dayanıklı olabilirler. Bu nedenle; yaşamın her alanında önem taşıyan iletişim, yeni hayatınız olan evliliğinizde daha da çok önem taşır hale gelir.
   
 Karşınızdaki insan eşiniz de olsa, öncelikle; onun başka bir birey olduğunu kabul etmelisiniz. Etkili bir şekilde onu dinlemeli, dinlediğinizi ve önemsediğinizi belli etmelisiniz.

 Ev işlerinde, alışverişte, çocuk bakımında, her iki tarafın da belirli sorumluluklar alması ve bu sorumluluklara ortaklaşa karar verilmesi gerekir. Ortak zevkler belirlenmeli, karşı tarafın hoşlanmadığı aktiviteler için zorlama yapılarak, ısrarcı olunmamalıdır. Karşılıklı saygı, zaten birinci kuraldır. Aynı şekilde eşlerin, birbirlerinin ailelerine karşı da saygılı bir duruş sergilemeleri önemlidir.

 Eşinize bir yaşam alanı bırakmanız, ilişkinizi taze tutacaktır. Buradaki yaşam alanından kastımız; kendisine ait bir zaman dilimi, bir hobi veya arkadaşlarla geçirilecek bir gün vb. gibi şartlara, koşullara veya insanlara göre değişebilen aktiviteler olabilir. Burada da önemli olan nokta; eşlerden her birinin de bu konuda aynı şekilde düşünüyor ve bunu uygulamaya istekli olmasıdır. Eşlerden biri; kendisine ait zaman dilimini istediği gibi kullanırken, diğeri bu durumdan rahatsızlık duyuyor ve herhangi bir girişimde bulunmuyorsa; bu sorun yaratacaktır.

 Çoğu ilişkide gördüğümüz bir diğer konu; bir sorun çıktığında, kavga çıkmasın diye konuşmayıp, zaman geçtikten sonra uygunsuz bir yerde, bu problemin tekrar gündeme getirilmesidir. Bu; gerçekten de ilişkiyi yıpratan ve sorun küçükse de, zaman aşımıyla birlikte, çözümünü zorlaştıran bir durumdur. Eşlerden biri, bu davranış şeklini sürekli tekrar ediyorsa, içinde biriken öfke, zamanla daha da büyüyecek ve konuşamadığı sorunlar, sinirli, hoşgörüsüz tavırlar olarak karşı tarafa yansıyacaktır.

 Bütün bu sorunların çözümü için, karşımızdaki insanı iyi tanımak önemlidir. Ancak daha önemlisi; kendimizi iyi tanımaktır. 


 

BERNA TURNA

ALGI PSİKODRAMA & PSİKOLOJİK DANIŞMA MERKEZİ
ANKARA
439 90 10
439 90 11

Bu haber toplam 5047 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum