1. HABERLER

  2. KİŞİSEL GELİŞİM

  3. Etkili Zeka İçin 5 Önemli Strateji

Etkili Zeka İçin 5 Önemli Strateji

Kaliteli uzun yaşamı başarmak ve zihnimizi hep zinde tutmak için, düşündüğümüzden daha çok kontrole sahibiz...

A+A-

HABER7 & AİLEM.COM - Daha uzun yaşamak, bunu yaparken hafızamızı ve zekamızı güçlendirmek, böylece de daha genç hissetmek ve görünmek için aslında yapmanız gerekenler çok basit. Birkaç püf noktası ile bunu başarmanız mümkün... İşte, denemenizi tavsiye ettiğimiz stratejiler...

1. Strateji: Zekânızı Keskinleştirin

Keskin bir zeka rahat olmamızı, iyi ilişkiler kurmamızı, iyi beslenmemizi ve sağlıklı bir yaşam sürmemizi sağlar. Zihinsel aerobik yapma, hafızayı geliştirir ve Alzheimer hastalığı riskini azalttır. Son UCLA araştırması beynimizi aktif tuttuğumuzda, şaşırtıcı bir şekilde beyin veriminin arttığını buldu, hatta sadece birkaç hafta sonra bile.

Zekanızı keskinleştirmek için bu tavsiyeleri düşünün.zihinsel ufkunuzu genişletmek için farklı yaklaşımlar deneyin. Bu yaklaşım, yeni bir yere yolculuk yapmak, enstrüman çalmayı öğrenmek, balo dansı yapmak veya okula geri dönmek olabilir.

Üç Temel Hafıza Tekniğini Öğrenin ve Kullanın:

• Bakın: Hatırlamak istediğiniz şeye odaklanın.
• Kapın: Bilginin zihinsel kesitlerini hayal edin.
• Bağlantı Kurun: Beyninizde kesitleri birbirine bağlayın / birleştirin.
• Bulmacalar, oyunlar, okuma ve diğer düşünsel hobiler ile zihinsel olarak aktif kalın, fakat beyninizi çalıştırdığınızdan ve beyninizi zorlamadığınızdan emin olun - hayal kırıklığı ve üzüntü yaratmadan ilginizi çeken meydan okuma seviyenizi bulun-

2. Strateji: Sağlıklı İlişkiler Geliştirin

Sosyal olarak bağlantı kuran insanlar, kendilerini soyutlayan insanlardan daha uzun yaşam beklentilerine sahip olurlar.

Partnerinizle olan cinsel ilişkinizi geliştirin çünkü iyi seks daha uzun yaşamak demektir. Bu sadece insanları birbirine yaklaştırmaz, kan basıncını düşürür, ağrıyı azaltır, dinlendirici bir uyku çekilmesini sağlar, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir bu sayede enfeksiyona karşı daha iyi mücadele ederiz.

Empati, başka bir insanın duygusal bakış açısını anlama ve bu anlamayı vurgulama kabiliyetimizdir. Herkes empati uzmanı olmamasına rağmen, bize empatik yanıtlarımızı vurgulamayı öğreten kolay egzersizlerle yeteneklerimizi geliştirebiliriz.

• Dikkatli Dinleme Egzersizini Deneyin: eşinizden veya arkadaşınızdan bir duygu veya onun için önemli olan bir konu hakkında konuşmasını isteyin ve hiç kesmeden veya yorum yapmadan dinleyin. Gözünün içine bakın ve odaklanın. 5 dakika sonra, nasıl hissettirdiği hakıkında birbirinizle konuşun.

3. Strateji: Stresi Azaltmak

Yaşamımızdan stresi tamamen çıkartamıyoruz fakat strese karşı daha sağlıklı tepkiyi öğrenebiliriz. Daha uzun ve daha iyi bir yaşantı sürmek için stresi en aza indirebileceğimiz bazı adımlar:

• Evinizdeki ve yaşamınızdaki karmaşıklığı kontrol edin.
• Bazen bizi zorlayan insan karmaşıklığına sahip oluruz bu yüzden gerçekten ilgilendiğimiz kişiler için daha fazla zamana sahibiz. Yapmanız gerekenler listesinden birkaç kısmı / parçayı çıkarmayı deneyin.
• Çoklu Göreve Dikkat Edin: Yavaş olun ve bir seferde bir şey alın.
• Meditasyon Yapmayı Öğrenin: Düzenli meditasyon sadece stresi azaltmaz aynı zamanda, bağışıklık sistemini güçlendirir, kireçlenmeden kronik ağrıya kadar çeşitli medikal durumların iyileşmesini sağlar.
• “Hayır” Demeyi Öğrenin: Yeteri kadar “hayır” demediğimiz zaman, daha fazla sorumluluk alırız ve endişeli, kızgın, içerlemiş ve tutsak kalmış hissederiz.

4. Strateji: Pozitif Düşünün

İyimserler, kötümserlere göre daha muhteşem bir yaşam beklentisine sahipler. Yarım bir bardağı dolu görmeye çalışın.
Son yapılan araştırmalar, aklımıza koyduğumuzda iyimserliği öğrenebileceğimizi gösteriyor.

Ruhsal dünyanızı keşfedin. Haftada bir ibadet evlerine katılma, hiç katılmayanla kıyaslandığında, 7 yıl daha hayat kalma ile ilişkilendirilir.

5. Strateji: Çevrenizi Düzenleyin

Çevremizin nasıl hissettiğimiz ve ne kadar yaşadığımız üzerinde büyük bir etkisi vardır. İster tamamiyle trafik, gürültü, hava kirliliği olsun, isterse de estetik veya yatakodası ısısı gibi daha kişisel çevresel konular olsun, kaliteli uzun yaşamımız sadece bu etkilere adpte olmamızı değil aynı zamanda da bireysel tatlarımızı ve ihtiyaçlarımızı karşılama için onları şekillendirmeyi öğrenmemizi gerektirir.

• Evinizi veya iş yerinizi dizayn ederken işlevi ve estetiği göz önünde bulundurun.

• Karmaşıklığı ve gürültüyü kontrol edin ve uykunuzu ve rahatlığınızı artıracak şekilde yatakodanızı düzenleyin.

• Güneşe, dumana, kirli havaya, ve diğer hava kökenli zehirlere maruz kalmanızı en aza indirin.

• Yolda güvende olun. Kendiniz başa çıkamıyorsanız başkasına sürdürün.

• İş yerinizi güvenli ve komforlu yapın.

• Konfor ve güvenlik için ergonomik dizaynlar düşünün.

• Aşırı yüklü bilgiden kaçınmak için teknolojinizi yönetin

Bu haber toplam 5385 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.