1. YAZARLAR

  2. Psikiyatrist Sevilay Zorlu

  3. Erkekler; “Erken Boşalma” Dan Dertli…
Psikiyatrist Sevilay Zorlu

Psikiyatrist Sevilay Zorlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Erkekler; “Erken Boşalma” Dan Dertli…

A+A-

Yapılan araştırmalar, erkeklerin yaklaşık %40'inin yaşamlari boyunca en az bir cinsel işlev bozukluğu yaşadiğini göstermektedir.

Erken boşalma, en sık görülen cinsel işlev bozukluğudur. Dünya üzerinde görülme sıklığının %20 ile %30 arasında değiştiğini belirten çok sayıda araştırma vardır. Ülkemizde HER ÜÇ ERKEKTEN BİRİSİ bu sorun ile karşı karşıya .

Erken boşalma erkeğin boşalma refleksi üzerine kontrolünün olmaması demektir. Bazı yazarlar erken boşalma için uyarılma ya da cinsel birleşmeden sonra geçen süreyi dikkate alarak girişten sonra 2 dakika içinde boşalan erkeklere erken boşalma tanısı konması gerektiğini söylerler. Bizim kanaatimiz ise erkeğin boşalmasını kontrol edip edemediğine göre belirlenir.

ERKEN BOŞALMA FARKLI DERECELERDE OLABILIR;

1. Girişten önce boşalanlar,

2. Girer girmez boşalanlar,

3. Girişten birkaç dakika içinde kontrolsüz olarak boşalanlar,

4. Girişten sonra süreye bakmaksızın kendi iradesi dışında boşalanlar,

En hafif tarzı girişten sonra yeteri süre olmasına karşın (3 dakikadan uzun) kendi iradesi dışında boşalanlardır ki bunlarda tedavi gerekmeyebilir. Ancak daha ağır şekillerinin kişinin ve eşinin cinsel hazzı ve mutluluğu için tedavi olmaları kesinlikle önerilmektedir.

Klinisyen, yaş, cinsel eş ya da durumun yeni olması ve son zamanlardaki cinsel etkinliğin sıklığı gibi uyarılma evresinin süresini etkileyen etkenleri göz önünde bulundurmalıdır.

Erken boşalmaya neden olan çeşitli faktörler olsa da en önemli faktör kişinin "boşalmasını kontrol etmeyi öğrenememiş olması"dır.

Nasıl ki çocuk idrarını kontrol etmeyi ve uygun olduğu zamanda boşaltmayı zamanla ve tecrübeyle öğrenirse genç bir erkek de cinsel yaşamının başında boşalmayı kontrol etmeyi bilmez, kişi deneyim kazandıkça ve rahatladıkça boşalma kontrolünü öğrenebilir.

Ancak çeşitli nedenlerden erkeklerin azımsanmayacak bir bölümü boşalmalarını kontrol etmeyi öğrenemezler ya da çaba göstermemişlerdir.

Aşırı heyecan, telaş gibi faktörler yanında, acelecilik, yakalanma endişesi, uygunsuz ortamlar (asansör, park, bahçe yahut genelev gibi) boşalma kontrolünün öğrenilmesini zorlaştırır.

Erken boşalmada cinsel terapinin esasını kişinin boşalma refleksini kontrol edebilmeyi öğrenmesi oluşturur.

NEDENLER

1.Cinsel deneyimsizlik,

2.Anksiyeteli - telaşlı kişilik, aşırı heyecan, acelecilik, yakalanma endişesi uygunsuz ortamlar (asansör, park, bahçe yahut genelev gibi)

3.Eşe yönelik agresyon/saldırganlık/öfke,

4.Edilgenlik

Kişinin cinsel deneyimi arttıkça ve rahatladıkça boşalmayı kontrol etmeyi öğrenebilir ancak CİNSEL TECRÜBESİ ARTAN HER ERKEK BOŞALMAYI KONTROL ETMEYİ ÖĞRENEMİYOR.

Hızlı konuşup, hızlı yemek yiyen, SÜREKLİ BİR TELAŞ İÇİNDE OLAN KİŞİLER sevişme sırasında da aynı telaş ve panikle “hızlı boşalma” sorunu yaşayabiliyorlar.

TEDAVİDE UYGUN OLMAYAN YAKLAŞIMLAR

1.Aklına çeşitli düşünceler getirirerek zihnini cinsel hazdan uzaklaştırmaya çalışmak cinsel hazzı da azaltır ve haz almadan ve boşalmayı fark etmeden zayıf bir şekilde boşalmaya yol açar.

2.Dişlerini sıkarak, tırnaklarını ellerine batırarak boşalmayı geciktirmeye çalışmak cinsel hazzı da azaltır

3.Uyuşturucu spreyler, kremler peniste anesteziye yol açarak, duyarlılığı ve alınan zevki azalttığı için boşalmayı geciktirirler. Sonuçta boşalma süresi uzamış olabilir ancak alınan haz azalmış olur.

4.Koç yumurtası, kuvvet macunu, bal, pekmez, fındık, fıstık , istiridye gibi çeşitli gıdaların cinsel gücü artırmada yararlı olduğuna dair güvenilir bilimsel bir veri yok. Ancak kişi bunların yararlı olacağına inanırsa psikolojik olarak yaşayacağı “güven” duygusu, kişiyi rahatlatabiliyor.

5.Antidepresanlar cinsel isteği ve uyarılmayı azalttıkları için boşalma süresini uzatırlar.Ancak kişide isteksizlik ve cinsellikten alınan hazda azalmaya yol açarlar. Üstelik kişi ilacı bıraktığı zaman problem yeniden ortaya çıkar. Gene de cinsel terapi olanakları olmayan ya da çok nadiren terapiden yararlanmayan hastalarda bir son seçenek olarak kullanılabilir.

UYGUN YÖNTEM ; CİNSEL TERAPİ

Cinsel terapide hastanın cinsel hazza odaklanması ve aldığı zevki bastırmaması amaçlanır.

Cinsel terapiyle kazanılan şey, boşalmayı kişinin denetimi altına almasıdır.Çünkü her erkek uygun yöntem ve tekniklerin kullanılmasıyla boşalma kontrolünü öğrenebilir.

Erken boşalmanın tedavisi haftada ya da iki haftada bir yapılan 6-10 seansla ortalama 3 ayda tamamlanır.

Ancak bazı vakalarda tedavi daha kısa sürebilir.

Tedavinin esasını boşalma refleksi üzerinde denetim kazandırma egzersizleri oluşturur.

Ayrıca kişinin erken boşalmasına neden olan özel bir etken varsa bunun çözümlenmesi, eşle olan iletişimin geliştirilmesi, çatışmaların  çözümlenmesi, eşte de mevcut cinsel sorunun tespiti ve çözümlenmesi sağlanır.


Uzm.Dr. Sevilay ZORLU / Psikiyatrist &  Psikoterapist

www.antalyacinselterapi.com  Şirinyalı Mh. İsmet Gökşen Cad. 1528 S. Şahbaz Apt. K:2 D:5  Tel: 0 242 316 98 99

Bu yazı toplam 8036 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.