1. HABERLER

  2. PSİKİYATRİ

  3. Erkekler Depresyonda Olduklarını Gizliyor

Erkekler Depresyonda Olduklarını Gizliyor

Depresyonun günümüzde karşılaştığımız en yaygın hastalıkların başında geldiğini belirten uzmanlar, “Depresyon halk arasında, halen güçsüzlük olarak algılanmakta.

A+A-

Bunun sonucu olarak, gücün simgesi olduğuna inanan erkekler, depresyonda olduklarını gizliyorlar, çevresindekilere belli etmiyorlar. Problem yaşadıklarını belli etmemeleri yüzünden destek alma girişiminde bulunmuyorlar, yakın çevrelerinden de destek göremiyorlar” dedi. Psikolog Barış Gürkaş, depresyon ile ilgili önemli bilgiler verdi. İHA'da yer alan habere göre, depresyonun son yılların en fazla artış gösteren rahatsızlığı olduğunu kaydeden Psikolog Barış Gürkaş, “Bu rahatsızlığın nedeni, tedavisi, sonuçları, belirtileri üzerine ileri sürülen birçok görüş mevcut. Araştırmaların bu kadar farklı sonuçlar ortaya koyduğu bir rahatsızlığa, sokaktaki insanın tabi ki de söyleyeceği çok şey var. Herkesin depresyona dair bilgisinin olduğuna inanması ve bu rahatsızlığın tedavisine kendince bir çözüm bulmaya çalışması, ortaya depresyonla alakalı yanlış bilgilerin çıkmasına sebep olmakta” dedi.

Mutsuzluk depresyon anlamına gelir

“Psikiyatri tanı kitapçığına göre depresyon için belli tanı kriterleri mevcut ve bu kriterleri tam olarak karşılamayan durumlarda kişiye depresyon tanısı konulması doğru değil” diyen Psikolog Barış Gürkaş, “Örneğin, zaman zaman kendimizi mutsuz, çökkün, değersiz hissedebiliriz; bazı geceleri uykusuz geçirebiliriz, gün içinde konsantrasyon problemi yaşayabiliriz. Ancak bunlar her durumda depresyonda olduğumuz anlamına gelmez. Her biri depresyonla ilişkili olmasına rağmen tam olarak depresyon tanısını karşılayabilmesi için daha başka kriterler de gereklidir. Günümüzde elimizdeki psikolojik testler ve envanterler sayesinde bu rahatsızlığı tanılanması ve teşhisi çok kolaylaştı. Kendimize depresyon tanısı koymak yerine, profesyonel yardım almak daha faydalı olacaktır” diye konuştu.

Tedavide ilaç önemli

İlaç tedavisinin psikiyatristlerin kullandığı bir yöntem ve günümüzde yaygın olarak kullanıldığını anlatan Psikolog Barış Gürkaş, daha sonra şunları kaydetti: “Ancak bazı araştırmalara göre ilaç tedavisi sonrasında, hastanın yeniden depresyona girme oranı psikoterapi ile tedavi edilen hastaya göre daha yüksek olabilmekte. Güncel tedavi yöntemlerinde en çok önerilen yöntem ise terapi ve ilaç tedavisinin bir arada kullanıldığı yöntemler olmakta. Depresyon tedavisinde, en etkili terapi tekniğinin ise bilişsel davranışçı terapi olduğu öne sürülmekte.

Erkek adam depresyona girmez

Depresyon halk arasında, halen güçsüzlük olarak algılanmakta. Bunun sonucu olarak, gücün simgesi olduğuna inanan erkekler, depresyonda olduklarını gizliyorlar, çevresindekilere belli etmiyorlar. Problem yaşadıklarını belli etmemeleri yüzünden destek alma girişiminde bulunmuyorlar, yakın çevrelerinden de destek göremiyorlar. Yaşadıkları depresyon içlerinden bazılarını intihara kadar sürüklemekte ve kişinin intihar etmesinin ardından, 'Hiç bir şeyi yoktu neden intihar etti bu adam şimdi' şeklinde konuşulmakta. Hal böyle olunca erkekler depresyona girmiyor gibi algılanabiliyor.”

 

 

Bu haber toplam 4139 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.