1. HABERLER

  2. PSİKO EĞİTİM

  3. Ergoterapi (Uğraşı Terapisi) Eğitimi 2014

Ergoterapi (Uğraşı Terapisi) Eğitimi 2014

APAMER Aktüel Psikolojik Araştırmalar Merkezi tarafından düzenlenen "ErgoTerapi" Eğitimi 1-2 Mart 2014 tarihlerinde İstanbul'da yapılacak. Eğitimle ilgili Apamer'in web sitesinde yer alan yazılı duyurunun ayrıntıları şöyle:

A+A-

APAMER Aktüel Psikolojik Araştırmalar Merkezi tarafından düzenlenen "ErgoTerapi" Eğitimi   1-2 Mart 2014 tarihlerinde İstanbul'da yapılacaktır. Pratik uygulamalara yer verilecek olan etkinlikle, Psikoloji Profesyonellerine, profesyonel mesleki süreçte "ErgoTerapi"nin bir yöntem olarak terapi sürecinde kullanımı ile ilgili temel becerilerini kazandırma amaçlanmaktadır.

Ergo Terapi Nedir?

Ergoterapi anlamlı ve amaçlı aktivitelerle sağlığı ve refahı geliştiren kişi merkezli bir sağlık mesleğidir. Ergoterapinin temel amacı kişilerin günlük yaşam aktivitelerine katılımını sağlamaktır. Ergoterapistler kişi ve toplulukların istedikleri, ihtiyaç duydukları veya kendilerinden beklenen aktiviteleri yapabilme becerilerini geliştirerek veya aktiviteyi ya da çevreyi kişilerin katılımını daha iyi sağlayabilecek şekilde düzenleyerek bu amaca ulaşırlar.

Ergoterapistler bire bir kişilerle, gruplarla veya topluluklarla iş birliği içinde çalışmak için gerekli bilgi, beceri ve davranışlarla donatılan tıbbi, sosyal davranışsal, psikolojik, psikososyal ve ergoterapi bilimi alanında geniş eğitime sahiptir.

ÖN BAŞVURU FORMU İÇİN TIKLAYINIZ

Amaç:

Bir sağlık dalı olarak Ergoterapi, başta Avrupa ve Amerika da olmak üzere bütün dünyada klinik uygulamanın olmazsa olmazlarındandır. Psikiyatri, geriatri, çocuk hastalıkları, noroloji, ortopedi gibi alanlarda rehabilitasyon amaçlı olarakta çok uzun zamandır kullanılıyor olmasına rağmen Türkiyede Ergoterapi daha çok yenidir.
Bir çok klinikte meşguliyet terapisi uygulanıyor olsa da aslında uygulanan genellikle ‘meşguliyet’ten ibarettir. Terapi yanı oldukça eksik kalmaktadır.
Ergoterapi'nin Türkiye'de henüz emekleme evresinde olduğu gerçeğinden hareketle bu sağlık birimini tanıtmanın ve bu alanda çalışanların yetkinleştirilmesinin önemi ortadadır.

Hedef Kitle:

Eğitime, Psikolog, Psikiyatrsit, Psikolojik Danışman, Sosyal Hizmet ve Davranış Bilimleri bölümlerinden mezun olanlar ve henüz eğitimine devam eden 4. sınıf öğrencileri katılabilir.

Program Akışı

Eğitim Programı 1 Mart Cumartesi günü saat 10:00 da başlayacak. 2 Mart Saat 17'00'de sona erecek.

Psikiyatri ve Psikoterapide ergoterapi

  •       Teşhisten planlama ve uygulamaya giden süreç
  •       Atmosfer nasıl olmalı?
  •       Terapistin dikkate alması gereken prensipler
  •       Gözetleme kriterleri
  •       ilk izlenim
  •       ilk görüşmedeki kriterler
  •       Psikiatride hedef belirleme
  •       Temel yetenekler  testi  kriterleri

Pratik bir örnek üzerinden hareketle teoriden pratiğe

Yukarıdaki teorik bilgilerden  doğrultusunda pratik uygulama süreci: Şiziofreni psikoz teşihisli hasta klinikte tedavidedir. ... Ergoterapi biriminde terapi süreci bu hasta ile nasıl başlar? İlk görüşme, röportaj, değerlendirme, teşhis, planlama, uygulama, belgeleme....

WORKSHOP LİDERİ ve EĞİTİMCİ

Ergo Terapist Mustafa KORKMAZ

Eğitimcinin Özgeçmişi

1963 doğumlu Mustafa Korkmaz 35 yıldır Almanyada yaşamaktadır.  Ergoterapi eğitiminin yanında,  Sosyal danışmanlık eğitimi aldı. Çeşitli göçmen kuruluşlarında eğitim ve sağlık alanında danışmanlık ve eğitmenlik yaptı.

Ergoterapi eğitimini bitirdikten sonra pediatri alanında terapist olarak çalıştı. Daha sonra psikiyatri bölümüne geçti. 2008 den beri Psikososyal Buluşma Merkezinde ergoterapist olarak çalışmakta. Burada klinik sonrası rehabilitasyon ağırlıklı terapi uygulamakta. Ergoterapist Mustafa KORKMAZ Sistem terapi eğitimine yönelik çalışmalarına devam etmektedir.

Psikolojik hastaların çalışabilmelerinde yeni yollar, Stres ve aşabilme yöntemleri, psikiyatride saldırganlık ve başa çıkabilme yöntemleri, madde bağımlılığı ve terapi gibi konularda ek eğitimler aldı.

Çeşitli sağlık yayınlarında ‘göçmenlik ve terapi’, ‘terapide dilin önemi’, ‘farklı kültürlerde hastalık ve sağlığa yaklaşım ve terapi’ gibi alanlarda makaleler yazmanın yanında, "ErgoTerapi" Eğitimi veren akademilerde ve kliniklerde yukarıdaki konulara ilişkin eğitim seminerleri düzenlemekte ve uygulamaya yönelik çalışmalara liderlik yapmaktadır.

EĞİTİM ÜCRETİ:

15 Şubat Erken Kayıt Ücreti:  Öğrenci: 350 TL Mezun: 390 TL

15 Şubat'tan sonraki kayıtlar için ücret: Öğrenci: 430 TL Mezun: 490 TL

Son Kayıt Tarihi: 25 Şubat 2014

ÖDEME BİLGİLERİ

BANK ASYA
 
APAMER Aktüel Psikoloji Adına Bank Asya Bakırköy Şubesi
IBAN NO:  TR27 0020 8000 3904 3158 3300 01
 
HALK BANKASI
Maruf BEÇENE Adına Halk Bank Yeşilköy Şubesi
IBAN NO: TR27 0001 2009 8900 0001 0160 96
Şube Kodu: 890
 
PTT POSTA ÇEKİ HESABI: Maruf BEÇENE Adına
No: 5160733
 
 
EĞİTİM AFİŞİ

Kaynak: www.apamer.com.tr 

Bu haber toplam 17949 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.