1. HABERLER

  2. PSİKİYATRİ

  3. Ergenlikte ki Sakarlıkları Göz Ardı Edin

Ergenlikte ki Sakarlıkları Göz Ardı Edin

Ergenlik döneminde ruhsal gelişimin, fiziksel gelişimden daha geç olduğu, bunun sakarlıklar başta olmak üzere, öfke kontrolü ve kendine güven gibi problemleri ortaya çıkardığı bildirildi

A+A-

      Adana Numune Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Psikiyatrist Dr. Sümer Öztanrıöver, yaptığı açıklamada, ergenlik dönemindeki fiziksel gelişimin, bütün gelişim dönemlerinin önünde ve çok hızlı bir biçimde kendini gösterdiğini söyledi.

      Ergenlikte fiziksel özelliklerin hızlı olmasının aksine, beyinle ilgili yetilerin daha yavaş gelişebileceğine dikkati çeken Öztanrıöver, bu durumun ise sakarlıklara yol açabileceğini kaydetti.

      Yaşanan sakarlıkların çocukların kendi kimliklerini benimsemelerini ve kendileriyle barışık olmalarını zorlaştırabileceğini ifade eden Öztanrıöver, şöyle konuştu:

      ''Bu dönemdeki çocuklarda beden yetişkin olurken, ruhsal durum ise çocuksudur. Çocuksu bir beyin yapısı ise öfke kontrolünde problemlere yol açar. Çocuklar öfkelerini güçlükle kontrol ederken, bedensel sakarlıklarda ortaya çıkıyor. Yetişkinler, çocuklardan beden gelişimine bakarak, yetişkin davranışı bekliyorlar. Dolayısıyla beklentilerin yüksek olması ve birden bire yükselmesi çocukta bocalamaya neden oluyor.''

TOLERANSLI DAVRANIN
      Erken ya da geç büyüme, az ya da çok gelişkin olmanın kişiyi iyi ya da kötü yapmayacağını belirten Öztanrıöver, bu farklılıkların doğal bir gelişim süreci olduğunun iyi bilinmesi gerektiğini söyledi.

      Çocuktan fazla şey beklenmesinin, yapılabilecek olanları da engelleyeceğini ifade eden Öztanrıöver, buna bağlı olarak gelişim çağındaki çocuklarda yetersizlik ve kendine güvensizlik duygusunun artacağını kaydetti.

      Ailelerin, ''Bak sen kocaman adam oldun hala bir şeyi yapamıyorsun'' anlayışından uzak durmaları gerektiğini belirten Öztanrıöver, ''Aileler, davranışlarında dikkatli olmalı. Bu çağlarda, beklentileri yükseltmeden toleranslı davranılmalı. Çocukta baskı, istenilmeyen davranışları daha da artırabilir'' diye konuştu.

 


 

 


 

 


 

Bu haber toplam 10053 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.