1. HABERLER

  2. PSİKİYATRİ

  3. Emdr Yöntemi İle Beyninizi Yeniden Yapılandırın

Emdr Yöntemi İle Beyninizi Yeniden Yapılandırın

Uzman Psikolog Naciye Tokaç, geçmişte unutulması zor olaylara karşı, Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme (EMDR) yönteminin yararlı olabileceğini belirtti.

A+A-

Uzman Psikolog Naciye Tokaç, “Negatif yaşam olaylarınız, tacizler, doğal afetler veya çocukluk döneminde yaşanan üzücü olaylar gibi rahatsız edici yaşam deneyimlerinin neden olduğu duygusal sorunlarınız tamamen ortadan kalkmakta; beyniniz yeniden yapılandırılmaktadır. “ dedi.
Uzman Psikolog Naciye Tokaç, konuyla ilgili şu bilgileri verdi:
“Bir bayan danışanım orta düzey depresyon görünümünde ve artık bu mutsuz, bıkkın, isteksiz halinden kurtulmak, mutlu olmak istediğini belirterek gelmişti. Uzun yıllardır keyifsizlik yaşadığından, yaptıklarından zevk almadığından, insanlarla birlikte olmaktan, vakit geçirmekte isteksiz olduğundan, unutkan olduğundan ve çok çabuk yorulduğundan bahsetmişti. Görüşmelerimizin ilerleyen aşamalarında bu sorunlarının kronik bir durum aldığını ve oldukça erken dönemlere dayandığını fark ettim. Bir çocukluk anısını anlatmasını istediğimde; 4 yaşlarındayken babasının annesini dövdüğü bir sahne ilk aklına gelen anısı oldu. Aslında bu anıyı anlatmak kendisi için çok da kolay olmamıştı. Konuşmalarımız ilerledikçe bu anının bir defaya özgü olmadığı, defalarca bu sahnelerin yaşandığını anlatmıştı. Bu anıları anlatırken büyük acılar çektiği sözlerine ve davranışlarına yansıyordu. Böyle bir durumda terapistin danışanı için en uygun terapi yöntemini uygulayarak psikoterapiye yön vermesi gerekmektedir. Bu danışanım için en uygun yöntemin EMDR olabileceğini fark ettim. EMDR kişinin en acı anılarını silmek ve bu acının yerine kişinin yaşamına anlam verebilecek yeniden işlemenin gerçekleştirilmesini sağlayacaktır. İnsanlar acı anılarını genellikle unutmak, hatırlamamak isterler. Oysaki unutmak ve hatırlamamak mümkün değildir. Böyle bir durumda kişinin kendisini üzen, inciten anılarını zihinde bir yere kilitlediği; aslında onlarla ilgili çatışma, travmalarını çözümlemediğini söyleyebiliriz. Bunu bize, insanların acı anılarını hatırladıklarında bile olumsuz duygu ve davranışlar göstermesi anlatmaktadır.
İnsanları olumsuz etkileyen olaylar onların zihinlerinde kilitlenmekte ve kişiyi olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Bunların sonucunda da öfke patlamaları, gerginlik, baş etme becerilerinde yetersizlik ve birçok psikolojik rahatsızlıklar oluşabilmektedir. EMDR tüm bu sorunlara neden olabilen geçmiş anılarınız ile çalışmaktadır. EMDR ile negatif yaşam olaylarınız, tacizler, doğal afetler veya çocukluk döneminde yaşanan üzücü olaylar gibi rahatsız edici yaşam deneyimlerinin neden olduğu duygusal sorunlarınız tamamen ortadan kalkmakta; beyniniz yeniden yapılandırılmaktadır. Olumsuz yaşam olayları beynin biyokimyasal dengesini bozmaktadır. Bu bozuk denge edinilen bilgilerin işlendiği fonksiyonun bozulmasını ve olumsuz olayı çözümlemesini engeller. Sonuçta olumsuz tecrübeyle ilgili algılar, duygular, inanışlar, anlamlar sinir sisteminde kilitlenmiş olmaktadır. EMDR ile bilgi işleme sistemi açılır ve kilitli kalmış anılar işlenir. Ruhsal sorunlar çoğunlukla çocukluk yılları deneyimleri olmak üzere zaman içerisindeki yaşam tecrübeleriyle oluşmaktadır. Bu sorunları çözümlemek, yaşama mutlu ve gülen gözlerle bakabilmek için EMDR ile beyninizi yeniden yapılandırın ve psikolojik sorunlarınızla vedalaşın.”

Bu haber toplam 5780 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.