1. HABERLER

  2. PSİKOLOJİ

  3. Depresyonda basit işler bile zor gelir

Depresyonda basit işler bile zor gelir

Depresyondayken, basit kararlar vermek, gündelik işleri yapmak, fatura ödemek bile zor gelebiliyor.

A+A-

NTV - Depresyon, toplumda görülme sıklığı en çok olan bozukluklar arasında yer alıyor. Bir kişinin hayatı boyunca depresyonla yüzleşme olasılığı, kadınlarda yüzde 10-25, erkeklerde ise yüzde 5-12 arasında.

Acıbadem Sağlık Grubu’ndan Klinik Psikolog Reyan Kanyas, “Depresyondaki kişiye faturalarını ödemek, derse girmek, basit kararlar vermek, kendisini arayanları geri aramak gibi gündelik işler bile ağır geliyor” diyor.

İşteki zorluklar, bir yakının kaybı, ayrılıklar depresif duygular yaşanmasına neden olabiliyor. Klinik depresyon herkesin yaşadığı üzüntü, hayal kırıklığı ve yas deneyimlerinden, duygunun hem yoğunluğu hem de süresi açısından farklılık gösteriyor. Klinik depresyon yaşayan bir insanın duygularında, düşüncelerinde, davranışlarında ve kendisiyle ilgili görüşlerinde büyük değişimler oluyor. Örneğin, basit kararlar vermek, fatura ödemek, derse gitmek ve arayanları geri aramak gibi gündelik işler ağır gelmeye başlıyor.

Depresyondaki bir insan genelde olumsuz düşüncelere takılır, kötü deneyimlerine odaklanır, kendini başarısız olarak tanımlar, her şeyin umutsuz olduğu izlenimine kapılabilir ve başkalarına yük olduğunu düşünür. Ağır veya uzun süreli depresyon kişinin kendine güvenini zedeleyebilir ve ölüm, intihar düşüncelerine neden olabilir. Reyan Kanyas, depresyonun belirtilerini şöyle sıralıyor:

 Depresif duygular ya da duygusuzluk
 Hayattan tat alamama ya da ilgi duymama
 Ağlama krizleri, üzüntü, ve sinirlilik
 Hiç uyuyamama ya da çok fazla uyuma
 İştah ve kiloda belirgin değişiklikler
 Yorgunluk ve enerji kaybı
 Konsantre olmada ve karar vermede zorlanma
 Umutsuzluk, değersizlik ve güçsüzlük duyguları
 Suçluluk duygusu ve kendini eleştirme
 Cinsel isteksizlik
 İntihar düşünceleri ya da denemeleri

BÜYÜK DEĞİŞİKLİKLER DEPRESYON NEDENİ
Depresyondaki bir kişinin yaşadığı deneyimle ilgili “neden ben?”sorusunun basit bir yanıtı yoktur. Klinik depresyonun nedeni biyolojik, genetik, psikolojik ve toplumsal faktörlerin toplamıdır. Büyük yaşam değişiklikleri, stresli olaylar, hormonal değişiklikler, alkol ve uyuşturucu kullanımı, depresyonun oluşmasına ya da ağırlaşmasına neden olabilir.

Reyan Kanyas, depresyonun nedenlerini ise şöyle sıralıyor:
 Stres ve yaşam değişikliklerine adapte olma güçlükleri
 Doğruluğu olmayan negatif düşünceler
 Beyin aktiviyelerinin azalması
 Beyinde yapısal bozukluklar
 Genetik ve hormonal faktörler

Depresyondan kurtulmak için en çok önerilen tedavi yönteminin, “kişisel psikoterapi” olduğunu belirten Reyan Kanyas; ayrıca olumsuz düşüncelerin geçerliliğini sorgulayıp bunların olumluları ile değiştirmenin, psikoterapinin amaçlarından biri olduğunu vurguladı. Kanyas, ilaç tedavisi ve ışık terapisinin de depresyon tedavisinde kullanılan yöntemlerden olduğuna değiniyor.

Bu haber toplam 2479 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.