1. HABERLER

  2. PSİKOLOJİ

  3. Depresyon nedir Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Depresyon nedir Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Hepimiz Kimi Zaman Kendimizi Çok Mutsuz Hissedebilir, Özellikle Pazartesi Günleri İşe Gelmemek İçin Elimizden Geleni Yapar, Haftasonu Bile Olsa Evden Çıkmak İstemeyebiliriz

A+A-

Hepimiz Kimi Zaman Kendimizi Çok Mutsuz Hissedebilir, Özellikle Pazartesi Günleri İşe Gelmemek İçin Elimizden Geleni Yapar, Haftasonu Bile Olsa Evden Çıkmak İstemeyebiliriz. Günlük Hayatın Koşuşturması İçinde Bu Tür Bir Ruh Hali İçinde Olmanız Doğal Karşılanabilir. Tabii Ki İnsanın Her Zaman Mutlu Olması Gibi Birşey Beklenemez.

 
Hepimiz kimi zaman kendimizi çok mutsuz hissedebilir, özellikle pazartesi günleri işe gelmemek için elimizden geleni yapar, haftasonu bile olsa evden çıkmak istemeyebiliriz. Günlük hayatın koşuşturması içinde bu tür bir ruh hali içinde olmanız doğal karşılanabilir. Tabii ki insanın her zaman mutlu olması gibi birşey beklenemez.

Ancak eğer bu ruh haliniz 10-15 günden fazla bir süredir devam ediyorsa ve hayatınız tümüyle etkileniyorsa dikkat! Çağın en çok görülen psikolojik hastalıklarının başında gelen depresyon sizi de içine almış olabilir. Mevsim değişiklikleri, tatil dönüşü iş hayatına adapte olamama, yorgunluk, isteksizlik, işten ayrılmak, sevdiği bir insanı kaybetmek gibi nedenler depresyona neden olabiliyor. 


Depresyonun belirtileri

Kendini bitkin ve yorgun hissetme,

Aşırı uyku uyuma ya da uykusuzluk sorunu,

Önemli derecede kilo kaybı ya da aşırı kilo alma,

Sinirlilik,

Sürekli ağlama ya da yaşananlara rağmen ağlayamama,

Cinsel isteksizlikle beraber keyif veren herşeyden vazgeçme,

Dikkati bir konu ya da olay üzerinde toplayamama,

Kendini önemsiz ve değersiz hissetme, güvensizlik, umursamazlık,

İntihar düşüncesi ve ya intihar girişimi,

Alkol ve ilaç bağımlısı olma,

İnsanlardan uzaklaşma ve kendiyle başbaşa kalma isteği,

Nedeni belli olmayan ağrılar,

Karar verme yetisini kaybetme veya karar vermekte zorlanma.

Depresyonda olmak için bu belirtilerin hepsinin birden olması gerekmiyor ancak en az beşini kendinizde hissediyorsanız bir uzmandan yardım almalısınız. Şayet çoğu aynı anda bulunuyorsa zaten ağır bir depresyon geçiriyorsunuz demektir. Her ne kadar halk arasında çok fazla anlaşılamasa da depresyon ciddi bir hastalıktır. Tedavi ertelenirse hastalığın süresi uzar ve depresyondaki kişi giderek ağırlaşır. Ağır depresyonda olan kişi iş yapamaz ve hatta sık sık intiharı düşünmeye başlayabilir. Ancak yine de unutmamak gerekir ki bu belirtiler herkeste zaman zaman görülebilir. Önemli olan bu belirtilerin ne kadar bir süredir devam ettiği ve günlük yaşamı nasıl etkilediğidir.

Depresyona giren insan nasıl düşünür?

Ortada yeterli bir neden yokken bile yaşanan olaylardan olumsuz sonuçlar çıkarır. Yaşananların olumlu taraflarını gözardı ederek olumsuz taraflar üzerine odaklanır. Kendisini fazla etkilemeyen ya da önemsiz olan detaylara takılır. Tek bir olumsuz olaya saplanarak genel yargılara ulaşır. Ya hep ya hiç kuralı ile mükemmel olmayan her şeyin kötü olduğu kanısına sahiptir. Kendi öz eleştirisini doğru yapamaz ve buna bağlı olarak başarıları gözardı ederek hataları büyütür.

Depresyon daha çok kimlerde görülüyor?

Depresyon her yaşta görülebiliniyor. Kadınlarda en sık 35- 45 yaşları arasında, erkeklerde ise 45- 65 yaşları arasında ortaya çıkıyor. Yapılan istatistiklere göre kadınların depresyona yakalanma olasılığı erkeklere oranla daha yüksek. Bu oran hamilelikte, doğum sonrasında ve menapoz döneminde daha da artabiliyor. Kalıtım da depresyonda etkili bir diğer neden. Yakın akrabalar içinde bu hastalığı geçirenlerin bulunması depresyona yakalanmayı kolaylaştırıyor. Depresyona yakalanma olasılığı en düşük insanların başında ise evli erkekler geliyor. İstatistikler son yirmibeş yılda depresyona giren insan sayısının yirmi kat arttığını bildiriyor.

Tedavi yöntemleri

Psikoterapi: Terapistle yapılan görüşmelerden oluşur. Gerekli olduğunda ilaç yardımı ile tedavi desteklenebilir.

İlaç tedavisi: Durumu daha ağır hastalarda daha çok antidepresan ilaçlar ile uygulanan tedavi çeşididir.

Elektrokonvülsif tedavi (EKT): Diğer tedavilere cevap vermeyen ağır vakalarda uygulanır.

Bu haber toplam 3304 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.