1. HABERLER

  2. PSİKİYATRİ

  3. DEPRESYON ARTIŞ EĞİLİMİNDE

DEPRESYON ARTIŞ EĞİLİMİNDE

Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi 13. Psikiyatri Kliniği Şefi Doç. Dr. Kemal Sayar, yapılan araştırmalara göre, depresyonun artış eğiliminde olduğunu belirtti.

A+A-

 

TV8 - Doç. Dr. Sayar, yaptığı açıklamada, depresyonun kadınlarda erkeklerden 3 kat fazla görüldüğüne işaret ederek, ''yapılan araştırmalar sonucunda dünyada depresyonun, kadınlarda görülme oranı yüzde 4-10, erkeklerde ise yüzde 2-2,5'dir. Hayat boyu risk ise kadınlarda yüzde 10-26, erkeklerde de yüzde 5-12'dir'' dedi. 
 

      Her 4 ya da 5 kişiden birinin hayatlarının bir döneminde bir çeşit depresif dönem geçirebildiğini ifade eden Sayar, şunları söyledi:

      ''Depresyon, işsizliğin yüksek oranda görüldüğü, sosyoekonomik seviyenin düşük olduğu yerlerde daha sık görülür. Yeni araştırmalar göstermiştir ki depresyon artış eğilimindedir ancak bunun nedenleri belli değildir. Sosyoekonomik değişiklikler, aileler ve topluluklardaki bölünmeler, genç kuşakta özellikle işsizlik, umutsuzluk duyguları, beklentilerdeki artmanın etkisi olabilir.''

      Depresyonun sadece psikolojik olmadığını ifade eden Sayar, ''depresyon sadece kafadan kaynaklanmıyor ve güçsüz bir karakterin göstergesi değildir'' dedi.

DEPRESYON VE STRES

      Depresyonun, beynin ve vücudun strese karşı nasıl cevap verdiğiyle ilgili bir durum olduğunu belirten Sayar, şöyle devam etti:

      ''Eğer depresyonda olmaktan dolayı utanç duyuyorsanız, hatırlayın ki strese bu şekilde cevap vermesi için vücudunuzu siz organize etmediniz. Depresyon teriminden hoşlanmıyorsanız, kendi kendinize tükenmiş olduğunuzu, içinizde bir yangının olduğunu söyleyip yardım arayabilirsiniz. Fakat stres döngünüzü kontrol altına alabileceğinizi asla unutmayın.''

''SİZİ ANLAMAKTA ZORLANIRLAR''-

      ''Eğer depresyondan yakınıyorsanız, başarısız hissediyorsanız, kendinize yönelmiş yoğun bir öfkeniz varsa, hayatı yaşamaya değer bulmuyorsanız, kapana kısılmış hissediyorsanız ve kurtulma umudunuz yoksa, duygularınız her ne ise yalnız olmadığınızı hatırlayın'' diyen Sayar, şöyle devam etti:

      ''Dünyada milyonlarca depresyondaki insan, sizinle aynı duyguları paylaşıyor. Elbette bunu bilmek depresyonunuzu daha az ıstıraplı yapmaz, fakat bu sorunun sizden değil de zihninizden kaynaklandığını anlamanızda yardımcı olur. Bu duygular depresyonun bir parçasıdır. Doğrudur, bazı depresyonda olmayan insanlar sizi anlamazlar ve kendinizi toplamanızı söyleyebilirler, 'unut gitsin' veya 'takma kafana ya' derler, fakat bu sizinle ilgili bir şeylerin kötü olduğu manasına gelmez. Bu sadece sizi anlamakta zorlanıyor oldukları manasına gelir.''

      Sayar, depresyondaki insanlara yardım etmek amacıyla yapılacak çok şey olduğunu belirterek, ''antidepresanlar ve psikolojik tedaviler gibi. Antidepresan ilaçlar yeterli doz ve sürelerde kullanıldıklarında çok etkilidirler ve pek çok depresyonun tamamen iyileşmesini sağlayabilirler'' diye konuştu.

Bu haber toplam 2676 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.