1. HABERLER

  2. AİLE SAĞLIĞI

  3. Çocukta ayrımcılık duygusu yaratmayın

Çocukta ayrımcılık duygusu yaratmayın

Psikiyatrist Arif Verimli, 2-6 yaş arası sünnetin sakıncalı olduğunu, kral, padişah gibi kostümler yerine takım elbise giydirilmesi gerektiğini belirtti

A+A-

Çocukta ayrımcılık duygusu yaratmayın 
  
  
  
Psikiyatrist Arif Verimli, 2-6 yaş arası sünnetin sakıncalı olduğunu, kral, padişah gibi kostümler yerine takım elbise giydirilmesi gerektiğini belirtti. Verimli, "Toplu sünnet çocukta ayrımcılık yaratır. Herkesin gözü önünde, stadyum gibi alanlarda -ki bu çocuğa kurban bayramını çağrıştırır- yapılmasını da doğru bulmuyorum" dedi


Psikiyatrist Arif Verimli çocukların2- 6 yaş arası cinselliklerinin henüz farkına varmaya başladıklarını, bu dönemde yapılacak sünnetin çocuklar üzerinde travma etkisi yaratabileceğini ve ileride yaşamlarını etkileyebilecek komplekslerin gelişmesine neden olabileceğini kaydetti. Sünnet için en doğru yaş aralıklarının 0-1 ile 7-9 olduğuna işaret eden Verimli, çocuklara süslü sünnet kıyafeti yerine, daha şık, erkeksi bir takım elbise giydirilmesini önerdi.

TÖRENSEL GELENEK AMA

Psikiyatrist Arif Verimli, çocukların 2-6 yaş arasında sünnet ettirilmemesi gerektiğini söyledi. Arif Verimli Türkiye’de, okulların tatile girmesiyle birlikte her yıl olduğu gibi bu yıl da sünnet sezonunun başladığını belirtti. Sünnetin ciddi törensel geleneklerle süren dinsel bir tören olmasının yanında psikoseksüel bir olay da olduğuna işaret eden Verimli, “Her çocuk 0-6 yaş arası psikolojik ve cinsel gelişim dönemleri geçirir" dedi.

TRAVMA YARATIYOR

Bu dönemde kişilik ve cinsel yapılanmanın çok büyük bir oranda oluştuğunu dile getiren Verimli, ödipal dönemde çocukların somut olarak cinselliklerinin farkına vardıklarını da söyledi. Verimli, erkek çocukların cinsel organını tanırken, kızların kendisinde neden bir erkeklik organı olmadığını sorguladıklarını ifade ederek, bu dönemde ortaya çıkan kompleksin mutlaka çözümlenmesi gerektiğini belirtti. Verimli, bu dönemde yapılacak olan sünnetin çocukta travma etkisi yaratabileceğini bildirdi. Verimli şunları söyledi: ‘Gerçek ile düşü ayıramayan, somut düşünce özelliklerine sahip çocuğun bilinçaltında mantık dışı ve ileride yaşamını etkileyebilecek komplekslerin gelişmesine yol açabileceğinden 2-6 yaş arasını, sünnet için doğru bulmuyorum. Sünnet için en doğru yaş 0-1 yaş arası ve 7-9 yaş arasıdır. Bir diğer uyarım ise, sünnet kıyafetlerinin abartıdan, fantazyadan (kral, prens, padişah kostümleri) seçilmemesidir.

ERKEKSİ TAKIM GİYMELİ

Daha şık ve erkeksi bir takım elbise erkek çocuk için daha yapıcı bir ödüldür. Sünnet süresince yapılacak geziler, eğlenceler de motive edicidir ancak sünnetin bir sağlık durumu gibi ele alınması ve çocukla bir yetişkin gibi konuşulması travma etkisi yaratmasını daha kolay engelleyebilir. Toplu sünnet şölenlerini çocuğa daha küçücük yaşında bir ayrımcılık yarattığı ve herkesin gözü önünde stadyum gibi alanlarda ki bu çocuğa kurban bayramını çağrıştırır- yapıldığı için doğru bulmuyorum. Sağlıklı olan belediyenin, kurumun bir doktorla sezonluk anlaşıp, klinikte, muayenehanede veya hastanede sünnetlerin gerçekleştirilmesidir."

 

Bu haber toplam 2820 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.