1. HABERLER

  2. PSİKOLOJİ

  3. Çocuklarda Strese Girer

Çocuklarda Strese Girer

Günümüzde en çok şikayet edilen konuların ve pek çok hastalığın başında stres geliyor.

A+A-

MİLLİYET - Sanılanın aksine pek çok hastalığın ana nedenlerinden biri sayılan stres, sadece büyükleri değil çocukları da etkiliyor.Çocuklar da stresi en az sizin kadar hissedebiliyor ve bunu gerek ruhsal, gerek fiziksel belirtilerle gösteriyor.
Uzmanlara göre çocuklarda görülen stresin temel iki nedeni var. İç kaynaklara ve dış kaynaklara bağlı ortaya çıkan nedenler çocukları strese sokuyor.


 

İç nedenler

1. Çocuğun gelişimine bağlı olan nedenler: Çocuklar büyürken farklı gelişim evrelerinden geçerler. Her gelişim evresinin kendine göre bazı zorlukları vardır. Çocuk bu zorluklarla başederken bazen kendisini stres altında hissedebilir. Örneğin çocuğunuz tuvalet alışkanlığı kazanması gerektiği bir dönemde olduğunu düşünelim. Çocuğunuz artık kendi vücudunu işleyişini kontrol etmek adına bir sorumluluk kazanmıştır ama bu sorumluluğu bir alışkanlığa çevirene kadar, bununla mücadele edebilir.

2. Çocuğun karakteristik özelliklerine bağlı ortaya çıkan nedenler: Çocuğunuz içedönük, hassas ve dış etkenlerden kolayca etkilenen bir yapıda olabilir. Ya da tam tersi dışa dönük, sosyal ortamlara açık bir karakterdir. Çocukların karakteristik özellikleri onların dış etkenlerden nasıl etkileneceklerini belirler. Çocuğunuz hassas ve içedönük bir karakter özelliği taşıyorsa strese daha duyarlı olabilir.

3. Fiziksel nedenler: Çocuğunuzun sahip olduğu bir fiziksel engel ya da kronik bir rahatsızlık onun stresli olmasına, dış olayları farklı algılamasına neden olabilir. Bu durumda tıbbi ve psikolojik yardım almanız yararlı olacaktır.


Dış faktörler

1. Aile etkeni: Huzursuz ve düzensiz aile ortamı çocuğun kendisini rahat hissedememesine sebep olur.
2. Arkadaş ortamına bağlı etkenler: Çocuğunuz arkadaş ortamında kendini dışlanmış ya da zayıf hissediyorsa stres belirtileri gösterebilir.
3. Akvite çılgınlığı: Bazı anne - babalar donanımlı yetişmesi için, çocuğunu o aktiviten bu aktiviteye koşturur. Çocuğunuzun yorulabileceğini, sıkılabileceğini ya da bu aktivitelere devam etmek istemeyeceğini unutmayın.

Bunları yaşıyorsa dikkat edin!


Çocuğunuz ruh halinde ve hareketlerinde belirgin değişiklikler fark ediyorsanız bu durum onun kendisini stres altında hissetmesinden kaynaklanabilir. Depresif ruh hali, içe kapanıklık, uyku ve yeme problemleri, daha önce ilgisini çeken akvite ve oyunlara belirgin bir ilgisizlik gibi örnekler stres altında olan çocukta gözlenebilen belirtiler.
Şiddetli ağlamalar ya da aşırı kızgınlık hali.
Sosyal çevreye karşı aniden başlayan ilgisizlik (arkadaşlarla oyun oynamama ya da oyun oynarken ortaya çıkan ani saldırgan davranışlar).
Ders notlarının belirgin şekilde düşmesi.
Anne-baba ve diğer akrabalarla olan ilişkilerinde olumsuz değişiklikler.
Sabahları kalkamamak ve okula gitmek istememek.
Fiziksel şikâyetlerin sıklaşması (baş ya da karın ağrısı vb...).

Bu haber toplam 2019 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.