1. HABERLER

  2. PSİKOLOJİ

  3. Çocuklar Neden Yalan Söyler?

Çocuklar Neden Yalan Söyler?

Çocukları yalan davranışına götüren çeşitli etkelnler vardır. bunların başında kabuledilme, durumu idare etme, cezalandırma ödül ilişkisi ve sevgi açlığı gelmektedir.

A+A-

 

Temel Eğitim Çağındaki Çocukların, Cezalandırılma Korkusu ya da Ödüllendirme Arzusu Nedeniyle Yalan Söylediği, Çalma Davranışının Kökeninde de Sevgi Açlığı Bulunduğu Belirtildi.

Işıl Işıl Çocuk Kulübü’nün veli eğitim seminerinde konuşan uzman psikolog Sabit Akbaş, çocukların olumsuz davranışları karşısında panikten, acımasızca cezalandırmaktan ve damgalamaktan kaçınılmasını istedi. Her iki durumdaki çocuklar için sonuçtan önce nedenler üzerinde durulmasını isteyen Akbaş, 6- 7 yaşa kadar ki davranışların ‘çalma’ olarak değerlendirilmediğini, sahip olma duygusunun 8'inci yaşta başladığına dikkat çekti. 


Çocukta duygusal zekayı geliştirmek için onlara özel zamanlar ayrılmasını ve kaliteli ilişki kurmayı öneren Akbaş, derslerdeki başarı durumuna göre çocuğa olan sevgi dozunun ayarlanmasının da yanlış olduğuna değinerek, sevginin koşulsuz olması gerektiğini söyledi.

Empati Psikolojik Danışma Merkezi'nde uzman olarak çalışan Akbaş, çocuklar konusunda daha sonra şu uyarı ve değerlendirmeleri yaptı:

* Disiplin konusunda tutarlı olunmalı, aynı davranışa farklı günlerde farklı tepkiler verilmemeli.

* Çocuğa ne yapmaması değil, ne yapması gerektiği öğretilmelidir.

* Çocukta saldırganlık; anne- babanın aşırı düşkünlüğünden, kısıtlanmasından, şiddet içerikli TV programlarından, duygusal olarak ihmal edilip dikkat çekmek istemesinden kaynaklanabilir. Bu davranış yerleşmiş ise psikolojik destek gerekebilir. Saldırganlık dayakla cezalandırılmamalı.

* Kardeş kıskançlığı, ona sevginin azalmayacağı gösterildiğinde ortadan kalkar.

* Çocuklara hata yapma özgürlüğü tanınmalı, kabiliyetleri budanmamalı.

* Çocuklara uygun davranışlar öğretebilmek için anne- baba model olmalıdır. Çocuklarının çeşitli davranışlarından şikayetçi olan anne-babaların önce kendi durumları ve tutumlarını gözden geçirmeleri gerekir.

Bu haber toplam 2899 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.