1. HABERLER

  2. AİLE SAĞLIĞI

  3. Çocuklar için ‘Gece alarmı’

Çocuklar için ‘Gece alarmı’

Yapılan araştırmalar sonucu; 5-12 yaş arası çocukların yüzde 15-20 sinde 12 yaş üstü ve ergenlikteki çocukların yüzde 7 sinde, erişkinlerin ise 1-2 inde gece işemesi görülmektedir.

A+A-

İL GAZETESİ - Gece işemeleri ilkokul çağındaki her 5 çocuktan birinde görülen yaygın hastalıktır. Yapılan araştırmalar sonucu; 5-12 yaş arası çocukların yüzde 15-20 sinde 12 yaş üstü ve ergenlikteki çocukların yüzde 7 sinde, erişkinlerin ise 1-2 inde gece işemesi görülmektedir. Enürezis Alarm Cihazı ile bu tür sıkıntıların giderildiğine dikkat çeken Yağmur Medikal Ltd. Şti. Sahibi Yavuz Büyükturan alarm cihazının 50 YTL’den satışa sunulduğunu kaydetti.

Özellikle yatılı okul, kurs, yatılı sosyal etkinlikler ve askerlik dönemlerinde önemli bir sağlık ve sosyal sorun olarak karşımıza çıktığını söyleyen Büyükturan “Bu rahatsızlık çocuğun sosyal uyumunu, aile ilişkilerini ve ruh sağlığını ciddi anlamda etkilemektedir. Tedavi edilmeyen enüretik hastalarda motor, kemik gelişimi, özgüven eksikliği, sosyal kimlik edinememe ve ilerde ciddi psikolojik hastalıklar gelişebilecektir” diye konuştu.

DAVRANIŞSAL TERAPİ
Büyükturan “Enürezis tedavisinde kullanılan ilaçların uzun süreli kullanılmak zorunda olması, hastanın tedaviye uyumunu zorlaştırmakta ve tedavi maliyetini yükseltmektedir. İlaç kesildiğinde hastalığın nüksetme oranı yüzde 80-85 iken alarm cihazı ile tedavi de bu oran yüzde 15-17 arasındadır. Avrupa ve Amerika’da ilaç tedavisinin alternatifi olarak etkili “Davranışsal Terapi” tedavi yöntemi uygulanmaktadır” açıklamalarına yer verdi.

KULLANIMI RAHAT VE KOLAY
Cihaz hakkında bilgiler veren Büyükturan “Enürezis alarm cihazı, giysi üzerinde taşınabilir ve iki parçadan oluşur. (alıcı+cihaz) Alarm cihazı pijamanın omuz kısmına tutturulur ve ara kablo pijamanın içinden geçirilip, külota dikilmiş olan kılıfın içine duyarga yerleştirilir. İdrarın oluşumu ile birlikte devreye giren alarm çalışmaya başlar ve hastayı uyandırır enürezis alarm cihazı kişinin en kısa sürede uyarılması için ve her yaşta enüretik hastanın güvenli kullanımı için tasarlanmıştır” dedi. Sağlık Bakanlığı tarafından geri ödeme kapsamı içinde olduğunu aktaran Büyükturan devletin 65 YTL’ye kadar ödediğini sözlerine ekledi.

ENÜREZİS (ALTINI ISLATMA)
Enürezis, halk arasında alt ıslatma olarak da bilinen, 3-4 yaşlarından sonra çocuklarda gece veya gündüzleri yinelenen istem dışı idrar kaçırma problemidir. Alt ıslama (enürezis), çocuğun sosyal uyumunu, aile ilişkilerini ve bütünüyle ruh sağlığını olumsuz etkileyen bir sağlık sorunudur.

Bu haber toplam 10728 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.