1. HABERLER

  2. AİLE SAĞLIĞI

  3. Çocuğa, iyi ve kötü dokunma arasındaki farkı öğretin

Çocuğa, iyi ve kötü dokunma arasındaki farkı öğretin

Cinsel istismara karşı çocuğun karşılaşabileceği durumlar korkutmadan anlatılmalıdır.

A+A-

Psk. Dan. Abdullah Purtaş / ZAMAN


10 yaşına kadar çocuğa cinsel organının kendisine ait ve özel olduğunu fakat anne babaların temizlik, banyo gibi ihtiyaçlarını gidermek için dokunabileceğini ama başkalarının dokunmaya haklarının olmadığını, ıssız ve tenha yerlerde birisi böyle bir girişimde bulunduğu zaman mutlaka anlatması ve en yakın yerden yardım istemesi gerektiğini ifade etmelisiniz.

Çocuğa çevrede kötü insanların olabileceğini ve kendisini kandırmak için çeşitli hikâyelerle yalan beyanda bulunabileceklerini ama buna inanmamaları gerektiğini, inşaatlarda, boş, terk edilmiş evlerde, bodrumlarda, ailesinin bilgisi olmadan oynamaması gerektiğini, ayrıca aileden izinsiz arkadaş ve komşu evlerine gitmemeleri gerektiğini tembih etmelisiniz.

Sorularından dolayı ayıplamayın

Kimi aileler çocuğun cinsel konulara ait sorularını "Aa ne kadar ayıp!" gibi nitelemelerle çocuğu kınamakta ve suçlamaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, detaya inmeden çocuğun istediği kadar bilgi vermektir. Çocuğa cinsel organların değerli ve vücutta birtakım fonksiyonlarının olduğu, bu sayede kız, erkek, anne, baba gibi özelliklerinin oluştuğu anlatılabilir. Bu bilgileri bilen ve ebeveynleriyle konuşabilen çocuklar herhangi bir istismar durumunda aileye daha kolay açılabilmektedir. Ayrıca başarılı bir cinsel kimlik kazanımının ilk adımını atmış olmaktadır.

Yaşayacakları değişimleri anlatın

Ergenlik öncesini ve ilk ergenliği kapsayan bu dönemde çocukların yaşayacağı değişimleri yetişkinlerin ağzından duymak çocukları rahatlatır. İhtiyacı olan değerli olma ve sevgi ihtiyacını ailede karşılamış olur. Buluğ evresinde çocuğa ergenlik sivilceleri, ses değişimleri, boy ve kilo gibi vücudundaki değişmelerin ne anlama geldiği, temel temizlik kuralları ve bedensel bazı sorunların geçici olduğu öğretilmelidir.

Ergenlik döneminin kız ve erkek çocukları için farklı zorlukları vardır. Ancak kız çocuklarında bu evre regl dönemi gibi yaşadıkları köklü değişimler nedeniyle biraz daha zor ve ürkütücü geçmektedir. Özellikle bunun anlamını bilmeyen genç kızlarda şaşkınlık ve korku büyük olur. Anneler kızlarına yeterli bilgiyi verirlerse, tepkileri daha hafif olur. Ergenliğe beklenmedik biçimde giren genç kızlarda ilk regl dönemi daha çok tedirginlik ve bocalama oluşturur.

Çocuklar zaman zaman çevresin dekilerce, "Hadi şu amcaya ... deyiver" gibi ifadelerle cinsel içerikli argoya zorlanabilmekte. Çocuk duyduğu bu kelimeleri anlamlandırmaya çalışmakta ve zarar görebilmektedir. Aileler bu tür ortamların oluşmasına izin vermemelidir. Ayrıca aile içerisinde "lan, hişt..." gibi kelimelere perhiz getirilebilir.

Bu haber toplam 4195 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.