1. HABERLER

  2. AİLE SAĞLIĞI

  3. Cinsel tacizler hep gizleniyor

Cinsel tacizler hep gizleniyor

Hüseyin Üzmez davası, yıllardır gizlenen cinsel taciz olaylarını yeniden gündeme getirdi. Adalet Bakanlığı Adli Sicil İstatistik Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye'de cinsel taciz nedeni ile bir yılda 15 bin dava açılıyor.

A+A-

YENİŞAFAK - Hüseyin Üzmez davası, yıllardır gizlenen cinsel taciz olaylarını yeniden gündeme getirdi. Adalet Bakanlığı Adli Sicil İstatistik Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye'de cinsel taciz nedeni ile bir yılda 15 bin dava açılıyor. Ancak bu rakam taciz olaylarının ancak yüzde 10'unu oluşturuyor. Geriye kalan yüzde 90'lık taciz olayı adli makamlara yansımadığı için kayıtlara geçmiyor. Türkiye'de cinsel tacizlerin yüzde 90'ı mağdurun yakın çevresi tarafından gerçekleştirilirken, istismara uğrayanların yüzde 85'ni ise kız çocukları oluşturuyor. Ülkemizde cinsel tacize uğrayan mağdurların yüzde 11'ini 0-5, yüzde 15'i'ni 6-15, yüzde 13'ünü 12-17, yüzde 1'ini 24-29 yaş arasındaki gençler oluşturuyor.

ÜZERİ ÖRTÜLÜYOR

Psikolog Selin Müderrisoğlu, Türkiye'de yaşanan cinsel istismar olaylarının büyük bölümünün aile baskısı yüzünden gizli kaldığını söyledi. Mağdurların dışlanma korkusu ile yaşadıkları olayı ailesine bile anlatmaktan çekindiklerini ifade eden Müderrisoğlu, 'Bu kişilerde toplumsal baskıya bağlı korkular ön plana çıkarken, mağdur suçsuz iken suçlu duruma düşmek istemiyor. Bu durumda ebeveynler çocuklarına destek vermelidir' dedi.

ALTI AY SÜREBİLİR

Adli Tıp Kurumu eski Başkanı Prof. Dr. Oğuz Polat ise taciz mağdurlarının sadece Adli Tıp Kurumları'na gönderilmesinin doğru olmadığını belirterek, ülkede travma konusunda çok iyi yetişmiş elemanlar olduğunu söyledi. Cinsel istismarı tespit için mağdura çeşitli testler uygulanması gerektiğini vurgulayan Prof. Polat, 'Bu o kadar kolay bir iş değildir. Bazı durumlarda cinsel tacizin gerçekleştiğini tespit etmek için altı ay süren çalışma gerekebilir' diye konuştu.

Bu haber toplam 5131 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.