1. HABERLER

  2. PSİKOLOJİ

  3. Bipolar Bozukluk Alışveriş Hastalığını Etkiler Mi?

Bipolar Bozukluk Alışveriş Hastalığını Etkiler Mi?

Uzmanlar, "Bipolar bozuklukta duygular çok yoğun yaşanmaktadır. Aşk tutku boyutuyla yaşanır. Kişiler sevdikleri için çok fazla para harcar." diyor ve uyarıyor:

A+A-

Bazı kişilerin ihtiyacı olmasa da karşı koyamadığı alışveriş çılgınlığı için uzmanlar uyarıyor

Kişiler sevdikleri için çok fazla para harcar. Bazı kişilerde alışveriş yapmaktan kendini alıkoyamaz. İhtiyacı olmasa da devamlı alışveriş yapar. Buna bipolar bozukluğu denir. İşte uzmanlardan bu hastalık için çarpıcı bilgiler:

Psikiyatri Uzmanı Dr. Funda Güdücü Sağır ve Uzman Psikolog Fatih Dane bipolar bozukluk üzerine çarpıcı bilgiler verdi. Bipolar bozukluğun iki uçlu bir duygu bozukluğu olduğunu belirten Sağır, “Bipolar bozuklukta duygular çok yoğun yaşanmaktadır. Aşk tutku boyutuyla yaşanır. Kişiler sevdikleri için çok fazla para harcar. Bazı kişilerde alışveriş yapmaktan kendini alıkoyamaz. İhtiyacı olmasa da devamlı alışveriş yapar.” dedi.

Bipolar bozukluk yaşayan insanların kendilerini çok iyi ve neşeli hissettiklerini vurgulayan Sağır, bu kişilerin çok hızlı düşündüğünü, espriler yaptıklarını ve riskli işlere hiç düşünmeden girebileceklerini söyledi.

ÇOK PARA MI HARCIYORSUNUZ?

Ülke TV ekranlarında İyi Bak Kendine adlı programa konuk olan Psikiyatri Uzmanı Dr. Funda Güdücü Sağır ve Uzman Psikolog Fatih Dane bipolar bozukluk üzerine önemli bilgiler verdiler. Bu kişilerin düşüncelerinde tutarlı olmadığını belirten Sağır, “Çok riskli işlere hiçbir şey düşünmeden girerler. Çok para harcama da bu hastalığın bir özelliğidir. Bu kişiler çok fazla kıyafet alır, alışveriş yaparken kendilerine dur diyemez ve sevgililerine çok fazla pahalı ve lüks hediyeler alabilirler. Evli olmalarına rağmen başka kadınlarla birlikte olabilirler.” dedi.

AŞK TOPLUMUN DEVAMI İÇİN GEREKLİDİR

Aşkın insan yaşamında bir gerçeklik olduğuna vurgu yapan Fatih Dane, bipolar bozukluk yaşayan insanlarda istek ve ihtiyaç ayrımı yapmanın gerekli olduğunu söyledi. Aşkın toplumların devamını sağladığını, araştırmalarda da evlilik kurmada aşkın yüzde 75 etkili olduğunu belirten Dane, aşkın hem biyolojik hem de psikolojik boyutu olduğunu vurguladı

Bu haber toplam 12233 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.