1. YAZARLAR

  2. Psk. Ayşe Nurgül DURUSOY

  3. Benliğimizin Karanlığı “Bilinçaltı”
Psk. Ayşe Nurgül DURUSOY

Psk. Ayşe Nurgül DURUSOY

Yazarın Tüm Yazıları >

Benliğimizin Karanlığı “Bilinçaltı”

A+A-

Rüyalarımız bilinçaltımızın aynasıdır. Gün boyu, belki de aylarca bastırdığımız duygular, düşünceler bir bakmışsınız bir gece size konuk olmuşlar. Bunun nedeni uyurken savunma mekanizmasını çok fazla kullanamamamızdır.

Freud, “toplumsal baskı nedeniyle bilinçaltına ittiğimiz tüm duygular uyku sırasında ortaya çıkar” demiştir. Jung ise; rüyaların sadece kişisel bilinçaltı değil, ortak bir bilinçaltının sonucu olduğunu savunur. Örneğin Jung’a göre, rüyalardaki yüksekten düşme olayının nedeni yüzyıllar önce atalarımızın vahşi hayvanlardan kaçarken uçurumdan düşme endişesidir. Gerçekten kişisel bir bilinçaltına mı, yoksa kolektif ortak bir bilinçaltına mı sahip olduğumuz konusu tartışılır, ancak gerçek şu ki bilinçaltımız bizi, bizim tahmin ettiğimizden de fazla, etkilemektedir.                                                                                                       .

Bilinçaltı, normalde farkında olmadığımız bütün fikir, duygu ve düşüncelerdir. Günlük hayatta birçok uyaranla karşılaşırız. İzlediğimiz filmler, reklamlar, yanından geçerken kulak misafiri olduğunuz ve birkaç saniyeliğine duyduğunuz konuşmalar…  Hepsi farkında olmadan bizi etkiler. Reklamlarda gönderilen ince mesajların farkında bile olmayız bazen… Bunların hepsi bilinçaltında birikir ve davranışlarımızı, düşüncelerimizi etkiler.

Peki, bilinçaltındaki bizim bastırılmış düşüncelerimiz? Onların yansımasına üstü kapalı bir şekilde rüyalarda rastlayabiliriz. Örneğin sevdiği bir kişiye yönelik düşmanca duygularının farkında olmayan birisi, rüyasında onu öldürdüğünü görebilir. Ancak bilinçaltı rüyalarda bile bazen kendini bu şekilde açık göstermez. Sembolik olarak sevdiği kişinin tren istasyonunda indiğini görebilir. Bu da bize anlamsız gelen birçok rüyanın aslında gerçekten bir anlamının olduğunun göstergesidir belki de.

Kadınlar erkeklerden daha fazla rüya hatırlama eğilimine sahiptirler ve daha çok ev, aile, duygular, arkadaşlar üzerine rüya görürken; erkekler daha çok saldırganlık, düşmanlık ve başarılı olma çabaları ile ilgili rüya görmektedirler.

Kadın ya da erkek fark etmez, hepimiz, bazen içeriğini hatırlayamasakta, rüya görürüz. Benliğimizin karanlığı bilinçaltı bu rüyalarda hep bizimledir.

Bu yazı toplam 15687 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum