1. HABERLER

  2. PSİKOLOJİ

  3. Babası ölen oyun bağımlısı çocuk

Babası ölen oyun bağımlısı çocuk

Çocuklar, bilgisayar oyunlarındaki gibi bir tuşla tekrar yaşatılan kahramanların hayatlarıyla, gerçek hayat arasındaki farkları algılamakta zorlanabiliyor.

A+A-

Babası ölen oyun bağımlısı çocuk: Babamın sadece bir canı varmış! 


Hacettepe Üniversitesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferhunde Öktem, bilgisayar oyunu ve internet bağımlılığının giderek büyüyen bir tehlike olduğuna dikkati çekerek, "İnternet ve bilgisayar bağımlılığı, tıbbî bağımlılıklar arasına alındı. Hastaneye çok ağır, hastane şartlarında tedavi edilmesi gereken çocuklar gelmeye başladı." dedi.

Öktem, ekran karşısında çok fazla vakit geçiren çocukların gerçek dünyayı öğrenemediklerini söyledi. Sanal dünyanın, çocukların yalancı kişilikler geliştirmesinde de etkili olduğunu belirten Öktem, bu etkinin çocukların aileleri ve arkadaşlarıyla arasındaki paylaşımlara da yansıdığını kaydetti. Öktem, ailelerin kendilerine en çok çocuklarını ekran karşısından kaldıramadıkları şikâyetiyle başvurduklarını söyledi. Hayatta her şeyin dengeli olarak verilmesi gerektiğini ifade eden Öktem, çocukların özellikle bilgisayar ekranı karşısında çok fazla vakit geçirmesinin ciddi sorunlara sebep olabileceğini, böyle bir durumda da ailelerin mutlaka yardım alması gerektiğini vurguladı.

"Babamın bir canı varmış!"

Küçük yaşlardan itibaren çok fazla bilgisayar oyunları oynayan çocukların hayata karşı duyarsızlaştıklarını da belirten Öktem, bu çocukların yapaylıklar arasında büyüdüklerini ve gerçek dünyadaki duygulardan yoksun olduklarını söyledi.

Babasını kaybetmiş küçük bir çocuğun hayretler içinde kendisine, "Babamın sadece bir canı varmış!" dediğini anlatan Öktem, "Çocuklar, bilgisayar oyunlarındaki gibi bir tuşla tekrar yaşatılan kahramanların hayatlarıyla gerçek hayat arasındaki farkları algılamakta zorlanabiliyor." dedi. Bu çocukların arkadaşlık, dostluk, paylaşım gibi duygulardan uzak yaşadıklarını anlatan Öktem, "Çocuklarımıza en çok onlarla paylaşımda bulunduğumuz zaman bir şeyler öğretebiliriz. Bu çocuklar ise odaya kapanıyorlar ve bilgisayarla vakit geçiriyorlar. Böylelikle ailenin deneyimi, ortak yaşantıları, olanakları da çocuklara sunulamamış oluyor." diye konuştu.

Prof. Öktem, bilgisayar oyunlarının içerdiği en büyük tehlikenin, şiddet olduğunu vurguluyor. Öktem, zaman zaman internet kafelerde çocukların konuşmalarını dinlediğini ifade ederek, "Çocukların birbirlerine, "Sen kaç kişiyi öldürdün?", 'O iyice ölmedi, bir daha ez iyice" dediklerini aktardı. Prof. Dr. Ferhunde Öktem, gerçek hayatın yaşatma, düzeltme, iyileştirme üzerine kurulu olduğunu; ancak oyunların çocuklara gerçek yaşamın tam tersi değerleri öğrettiğini ifade etti. Öktem, bilgisayar oyunlarında sunulan şiddetin, çocuğun hayat içindeki şiddete karşı duyarsızlaşmasına sebep olduğunu söyledi.

aa

Bu haber toplam 4698 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.