1. HABERLER

  2. AİLE SAĞLIĞI

  3. Baba ilgisi sosyal zekâyı geliştiriyor

Baba ilgisi sosyal zekâyı geliştiriyor

Çocukların anneye olduğu kadar babaya da ihtiyacı var. Babanın gösterdiği ilgi, verdiği güven duygusu, çocukları mutlu kılmak açısından önemli.

A+A-

Fatih Karakılıç / ZAMAN GAZETESİ


Ayrıca çocuğun sosyal, fiziksel ve duygusal gelişimini olumlu yönde etkiliyor. "Çocuğa sadece oyuncak almakla ilgilenmiş olmazsınız." uyarısında bulunan uzmanlar, babaların kitap okuması ve oyun oynamasının çocukların özgüvenini ve iletişim becerisini artırdığını vurguluyor.

Babalarının yakın ilgisiyle büyüyen çocukların kendilerini ifade etme ve iletişim kurma konusunda daha becerikli olduğunu belirten Uzm. Dr. İsmail Özcan, babanın çocuğun bireyselleşmeyi öğrenmesi üzerindeki rolünün büyük olduğunu söyledi. Annelerin çocuk bakımında çok daha korumacı, denetleyici bir yaklaşım sergilediğine dikkat çeken Özcan, babaların çocuğun çevreyi ve hayatı keşfetme aşamasında ona daha fazla özgür alan bırakmayı tercih ettiğini bildirdi. Babaların bu yaklaşımının çocuk gelişimindeki önemine değinen uzman doktor, "Örneğin çocuk hayatında ilk kez yabancı bir varlıkla (bir köpek, yeni bir oyuncak gibi) karşılaştığında anne çocuğa mümkün olduğunca yakın durarak onun rahatlamasını, güvende hissetmesini sağlar. Oysa babalar genellikle daha geri planda kalarak çocuğun bu yeniliği tek başına keşfetmesine imkan tanır. Böylelikle çocuk ebeveynlerden ayrılmak durumunda kaldığında ya da yabancı kişilerin yanındayken de rahat olmayı, ağlamamayı öğrenir." diye konuştu.

Yetişme sürecinde babanın aktif rol oynadığı çocukların içgüdülerini kontrol etmede daha başarılı olduklarını anlatan Dr. Özcan, sosyal adaptasyon konusunda da bu çocukların zorluk çekmediğini kaydetti. Kendini kontrol etmede çocukların ebeveynlerini taklit ettiklerini hatırlatan Özcan, "Onun için anne babaların söyledikleri ile yaptıkları çelişmemelidir." dedi. Ebeveynin çocuğa karşı istikrarlı davranması gerektiğinin altını çizen uzman doktor şu uyarıda bulundu: "Anne babalar koydukları kurallara önce kendileri uymalı ve bu kuralları çiğnememelidir."

Babaların ilgi gösterdiği çocuklarda zekâ gelişimi

Babası tarafından yoğun ilgi ve bakım gören bebekler, çevreleriyle iletişim kurmada daha istekli davranıyor.

Özellikle erkek çocukların, ileriki yaşlarda karşı cinse şiddet uygulama eğilimi düşüyor.

Çocuklar, kendilerini ifade etme ve özgüven geliştirme konusunda daha becerikli oluyor.

İçgüdülerini kontrol etme ve sosyal adaptasyonda sorun yaşamıyor.

Annesi tarafından yetiştirilen çocuklar ise en ufak mutsuzluklarını ya da sorunlarını direkt anneye bağlıyor. Bu da ileriki yaşlarda anneye, dolayısıyla karşı cinse karşı olumsuz tepkiler geliştirimesine sebep oluyor.

Bu haber toplam 2417 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum