1. HABERLER

  2. PSİKOLOJİ

  3. Anneden Bebeğe Miras: Depresyon

Anneden Bebeğe Miras: Depresyon

Psikolog Özge Genlik, depresyonun anneden çocuğa miras olduğunu söyledi.

A+A-

Psikolog Özge Genlik, depresyonun anneden çocuğa miras olduğunu söyledi. Genlik, ana rahminde oluşumun başlama anından itibaren çocukluk dönemindeki yaşanmışlıkların kişinin tüm deneyimlerine yansımasının sonucunda anne adayının duygusal ve fizyolojik sağlığı karnındaki bebeği etkilemekte olduğunu belirtti.

Yapılan son bilimsel araştırma sonuçlarına göre, sperm ve yumurta birleşme anından itibaren, fetusun gelişimi ve ardından doğum anı 'öz'ünüzde, gerçeklikte kim olduğunuzun en önemli belirleyicisi olduğunu anlatan Uzman Psikolog Özge Genlik, “Yaşam hakkındaki hissiyatlarınızı, yaşamda alacağınız kararları, hatta psikolojik ve fizyolojik olarak karşılacabileceğiniz hastalık ve sorunların biçimlendiği anın dünyaya gelmeyi seçtiğiniz 'an'da oluşmaya başladığını biliyor musunuz? Ebeveynlik, bir canın dünyaya gelmesine vesile olmayı seçtiğiniz an başlayan bir süreçtir. Hamilelik süreci boyunca duyularımızın merkezi olarak nitelendirilen 'limbik sistem' aktiftir. Dolayısı ile hamilelik süreci, anne adayının kendi içsel dinamiklerini keşfettiği; kendi annesi ve partneri/eşi ile olan ilişkisini yeniden düzenleme ihtiyacı hissettiği, kendi benliğini tümüyle anlamlandırmak istediği bir içsel yolculuktur" diye konuştu.

Annenin travmatik deneyimleri bebeği etkiler
Gebelik sürecinde anne adayının biyo-psikolojik olarak yatkın olduğu psikolojik sorunların yüzeye çıkabileceğini ve o güne değin bastırılmış ifade bulmamış enerjiler/duyguların ifade bulmak isteyeceğini söyleyen Psikolog Genlik, “Doğum öncesinde, anne adayının geçmiş travmatik izlerinden arınması sağlıklı bir insan dünyaya getirebilmesi için çok önemlidir. Çünkü ana rahminde bebekler her şeyi algılamakta ve bedensel hafızalarına kaydetmektedirler. Tüm travmatik deneyimlerin izleri bedensel hafızamızın kayıtlarında saklıdır. Yapılan son istatistiksel araştırma sonuçlarına göre; anne adayının deneyimleyeceği 'depresif bozukluk' (depresyon) süreci karnındaki bebeğin de aynı 'depresif bozukluk' semptomlarını deneyimlemesine neden olmaktadır. Ve bebek dünyaya geldiğinde uygun çevresel/sosyal koşullar zemini oluştuğunda bir birey olarak 'depresif bozukluk' deneyimleme ihtimali; psikolojik olarak sağlıklı bir anne adayının dünyaya getirdiği bebeğe oranla daha fazla olduğu bulgulanmaktadır" şeklinde konuştu.
 

Anne karnındaki süreç hayatımızı etkiler
 

Anne karnında geçirilen “9 ay"lık sürecin tüm yaşamımızı biçimlendirdiğini ifade eden Uzman Psikolog Özge Genlik, “Rahim; dünyadaki hikeyemizin başladığı zemindir. Bu zeminde meydana gelen her türlü hissiyat dünyayı algılama biçimimizi şekillendirmektedir. Rahimde geçirdiğimiz süreçte anne adayının deneyimlediği her şeyi karnındaki bebek de birebir deneyimlemektedir. Dolayısıyla anne adayının doğum süreci boyunca 'doğum psikologu' ile birebir çalışması ve travmatik deneyimlerini şifalandırması sağlıklı bir bebeğin dünyaya gelmesine vesile olur" dedi.

Bu haber toplam 4195 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.