1. HABERLER

  2. KONGRE-SEMİNER

  3. 4. All Azimuth Çalıştayı için İstanbul’da Buluştular

4. All Azimuth Çalıştayı için İstanbul’da Buluştular

Sosyal bilimler alanında “araştırma üniversitesi” olarak öne çıkmayı hedefleyen İbn Haldun Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi işbirliği ile İHÜ Süleymaniye yerleşkesinde 4. All Azimuth Çalıştayını gerçekleştirdi.

A+A-

Türkiye’den ve dünyanın dört bir yanından değerli akademisyenler, merkez ve çevre arasındaki “diyalog/ etkileşim”i anlamak ve diyaloğa katkıda bulunmak amacıyla İstanbul’da bir araya geldi.

Batı dışı dünyada ana akım uluslararası ilişkiler teorileri haricinde saygın akademisyenlerce kabul edilmiş yaklaşımların ağırlıklı olarak ele alındığı 4. All Azimuth Çalıştayı, "Dialogue in Core Periphery IR" başlığıyla İbn Haldun Üniversitesi’nin Süleymaniye yerleşkesinde 17-18 Mayıs 2019 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Bilkent Üniversitesi İhsan Doğramacı Barış Vakfı Dış Politika ve Barış Araştırmaları Merkezi (CFPPR) ile İbn Haldun Üniversitesi (İHÜ) Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü işbirliğiyle düzenlenen çalıştaya; Mısır, İsveç, Hindistan, Arjantin, İngiltere gibi pek çok farklı ülkeden alanında yetkin bilim adamları katıldı.

Yerel kaynaklardan beslenen, kuramsal ve felsefi yaklaşımlar öne süren çalışmaları teşvik etmek, bu anlamda, “çevre” ve “merkez” arasındaki diyaloğa katkıda bulunmak ve ikisi arasındaki geleneksel, kuramsal, yöntemsel, coğrafi, akademik ve kültürel sınırların ötesine geçmek amaçlanan çalıştayda toplam 15 akademik sunum gerçekleştirildi. Çalıştayın son aşamasında yapılan yuvarlak masa toplantısında tartışmaların genel bir değerlendirilmesi yapıldı.

İHÜ Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk çalıştayda "İslam'da İnsan Hakları" başlıklı bir sunum yaptı. İHÜ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı Doç. Dr. Talha Köse de konuşmasında "Sloganı ‘Fikri Bağımsızlık’ olan bir üniversite olarak uluslararası ilişkiler alanında daha çoğulcu ve evrensel bir teorik anlayışı konu edinen böyle bir çalıştaya ev sahipliği yapmaktan oldukça mutluyuz" sözlerine yer verdi. Çalıştayda İhsan Doğramacı Barış Vakfı Dış Politika ve Barış Araştırmaları Merkezi Direktörü Prof. Dr. Ersel Aydınlı, İbn Haldun Üniversitesi’nin çalıştaya ev sahipliği yapması dolayısıyla teşekkürlerini dile getirdi. İHÜ Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Heba Raouf Ezzat ve Prof. Dr. Erik Ringmar'ın sunumları ile katıldığı çalıştay, hatıra fotoğrafı çekilmesi ile sona erdi.

Bu haber toplam 2807 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.