1. HABERLER

  2. PSİKOLOJİ

  3. Stres Çocuklarda Saç Baş Yolduruyor

Stres Çocuklarda Saç Baş Yolduruyor

Strese maruz kalan çocuklarda, ergenlik dönemi başlayan hormon değişiklikleri saç, kıl, kaş koparma hastalığına yol açabiliyor. Ülkemizde 1,5 milyon kişinin maruz kaldığı bu hastalık çocukluk döneminde her iki cinste de eşit derecede görülürken, yetişkinl

A+A-

Psikiyatrist Dr. İnci Şen; duygusal, çevresel ve kalıtımsal nedenlerle ortaya çıkabilen, bazen de çeşitli hastalıklar sonucu oluşabilen saç, kıl, kaş koparma hastalığına dikkat çekiyor, anne babaları uyarıyor. Bu hastalığın genellikle başlama yaşının çocukluk ve ergenlik dönemine rastladığını, stresli dönemlerde kendini gösterdiğini, az da olsa bebeklerde ve yaşlılarda da görülebildiğini belirtiyor. Uzun yıllar devam edebilen, şiddetlenip hafifleyebilen veya dalgalanmaların görülebildiği bu hastalığın, bebeklerde ve çocuklarda bir süre devam ettikten sonra kaybolabildiğini söylüyor.

Psikiyatrist Dr. İnci Şen saç koparmanın, farklı hastalıklarla ortak bulguları olsa bile, kişinin farkına varmadan, karşı konulamayan bir istekle davranmasının dürtü kontrol bozukluğu olarak adlandırıldığını belirtiyor. İnci Şen: “Bu hastalığa sahip kişinin o an acı duysa bile rahatlama hissinin daha ağır bastığı görülüyor. Kişi yaptığının farkındadır ve bu durumdan şikayetçidir ama kesinlikle tedavi olmadan kendi başına iyileşemez. Çevresindeki kişilerin sanki koparmak onun kontrolündeymiş gibi tavsiye ve ikazları hastanın canını sıkar ve baskı sonucu yalnızlığı seçer, içine kapanır, doktora gitmekten utanır” diyor.

Tüm Ailenin Tedavi Sürecine Katılması Önemli!

Saç, kıl, kaş koparma hastalığının psikoterapi ve ilaç tedavisiyle mümkün olduğunu belirten Psikiyatrist Dr. İnci Şen, tedaviye başlamadan önce ailesel ve genetik faktörlerin incelenmesinin sürece önemli bir destek sağladığına dikkat çekiyor. Eğer hasta çocuk ya da ergense ailenin hastalık hakkında kapsamlı bilgilendirilmesinin önemine değiniyor. 

Trikotilomani Nedir?

Trikotilomani, ilk kez 1889 yılında, saçlarını tutamlar halinde koparan ve bir tür alopesi olarak değerlendirilen bir hastanın incelenmesi sonucu, dermatolog Hallopeau tarafından tanımlanmış ruhsal bir bozukluktur (Swedo 1993). Trikotilomani, eski Yunanca bir sözcük olup, "saç koparıyorum" anlamına gelmektedir (Swedo 1993). Günümüzde trikotilomani, belirgin şekilde saç kaybı ile sonuçlanacak kadar kişinin saçını tekrarlayan bir tarzda kopardığı, saç koparma öncesinde gerginlik duyumunun, saç koparırken haz almanın görüldüğü bir bozukluk olarak tanımlanmakta; DSM-IV'te (APA 1994) 'Başka Bir Yerde Sınıflandırılmamış İmpuls Kontrol Bozuklukları', ICD-10'da (WHO 1992) ise 'Alışkanlık ve Dürtü Bozuklukları' tanı grubu içinde yer almaktadır. Trikotilomani hastalarında, en sık saç koparmanın, daha seyrek olarak da kaş, kirpik, sakal-bıyık, koltukaltı ve kasık gibi bedenin çeşitli bölgelerinden kıl koparmanın görüldüğü bildirilmektedir.

Saç Yolma İle İlgili Diğer Haberler

Trikotilomani Nedir?

Trikotillomani Kadınlarda Daha Yaygın

Saç Yolma Kadınlarda Sekiz Kat Fazla

KLEPTOMANİ NEDİR?

 

 

 

Bu haber toplam 5010 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.