1. YAZARLAR

  2. Psk. Özkan Göğercin

  3. "SON ÖSS" TERCİH DÖNEMİNE MERHABA
Psk. Özkan Göğercin

Psk. Özkan Göğercin

Yazarın Tüm Yazıları >

"SON ÖSS" TERCİH DÖNEMİNE MERHABA

A+A-

Uzun bir aradan sonra tekrar siz sevgili üniversite aday öğrencilerine tekrar merhabalar. Sizlere kimi deyimle son "ÖSS"'nin tercih döneminde yardımcı ve destek olacağım için çok mutluyum. Öncelikle bu yıl sınava yeni giren öğrenciler ile geçen yıl istediği bölüme yerleşemeyip, büyük bir azim ve istekle sınava giren öğrencileri kutluyorum. Çünkü Öss sınavına girmek ve bu sorumluluğu göze almak ayrı bir cesarettir.Umarım ilk olarak güzel bir puan elde edeceksiniz, ve istediğiniz bölüme yerleşeceksiniz ve bizler de aktuel psikoloji ailesi olarak sizlerin yanında olacağız.

Bu yıl, yazımın başında da belirttiğim gibi 2006 yılından itibaren devam eden son Öss sınavına girdiniz. 2010 yılında adayları farklı bir formatta bir sınav sistemi bekliyor. Sanırım birçok öğrenci bu yıl bir bölüm olsun da ne olursa olsun gibisinden bir mantık yürütecektir. Bunu yanlış bulmamla birlikte öğrencilere hak verdiğim noktalarda var. En önemlisi, öğrencilerin elinde olmadan sınav sisteminde köklü değişikliğe gidilecek olması ve belirsizliğin neredeyse son ana kadar kendisi koruması. Bu durumda üniversiteye aday bir öğrenci ister istemez her türlü ihtimali düşünecektir. Türkiye'nin şartları bu sistemde değişiklikleri elbette gerektirecektir ama öğrencilerinde bu duruma hazır edilmeleri gerekmektedir. Ancak, özellikle yeni üniversitelerin kurulacak olması ve üniversitelerde yeni bölümlerinde açılacak olması benim ileriye doğru daha fazla ışık almamı sağlamaktadır. Umarım yakın zamanda her öğrenci istediği bölümde okuyabilme imkanına ve şansına erişir.

Son öss sınavına giren öğrencilere baktığımız zaman görüldü ki, sınavın ağırlığı geçen yıla göre biraz daha fazla hissedildi. Özellikle sözel sorularında belli bir zorluk derecesinin olduğu görüldü. Tabii şunu da belirtmek gerekir ki, sınavı iyi geçenler hatta çok iyi geçenler de oldu ama genel olarak görülen tablo öğrencinin bu sınavdan belli tereddütlerle ayrılmış olmasıydı. Şimdi bir çok kişi de şöyle bir beklenti gerçekleşebilir; sınav kolay değildi, bu yüzden bu yıl puanlar düşebilir. Ancak bu beklentiye karşılık şöyle bir durum var, o da belirttiğimiz gibi sistemin değişiyor olması. 2005 yılında böyle bir tablo yine yaşanmıştı ve puanların yükseldiği gözlenmişti. Bunun sebebi de bilindiği üzere yeni sınav sistemine korkuyla bakan öğrencilerin her bölüme çok yüklenmesiydi. Nitekim 2006 yılında, 2005'teki yüklenmelerin sonucu olarak binlerce kontenjan açığı ortaya çıkmıştı. O yüzden özellikle önümüzdeki yıl sınava girecek adaylara tavsiyem, yeni sınav sistemine endişe ile bakmamalarıdır. Bu yıl tercih yapacak adaylara tavsiyem ise her şeyiyle kendilerine tercihlerine adapte olarak hareket etmeleridir. Karşınızda elbette ya seneye kalırsak gibisinden söylemler olacaktır ama siz bunlara bu noktada çok düşünmeyip kendiniz için en iyi olan tercihi yapmalısınız.

Bu yazımda sizlere son Öss sınavı ile ilgili genel bir değerlendirme yapmak istediğim. Bir sonraki yazımda ise üniversiteler ve bölümler hakkında bilgiler ve tercihler konusunda neler yapmanız gerektiği ile ilgili ayrıntılara değineceğim. Geçen yıl kullandığımdan farklı bir e-mail adresi ile sorularınızı bekliyor olacağım. oss_dogrutercih@mynet.com adresine görüşlerinizi,sorularınızı bekliyorum.

Tekrar görüşmek dileğiyle...

Bu yazı toplam 5073 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum