1. HABERLER

  2. SINAV HABER

  3. ÖSYM de katsayı değişikliği taraftarı

ÖSYM de katsayı değişikliği taraftarı

Yarımağan, alan-alan dışı arasında çok büyük bir fark olduğunu, bu farkın kapatılamayacak kadar büyük olduğunu belirterek, "Ben bir değişiklik yapılması gereğine inananlardanım" dedi.

A+A-

Prof. Dr. Yarımağan, Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Barkan ile düzenlediği ortak basın toplantısında, ÖSYM'nin karar almadığını, sadece uygulayıcı bir kuruluş olduğunu hatırlattı.

Danıştay'ın ya da Yüksek Öğretim Kurulu'nun kararlarına yorum getirmek istemediğini ifade eden Prof. Dr. Yarımağan,  "Mevcut durum, yani 1998 yılından beri uygulanmakta olan sistem, biliyorsunuz alan, alan dışı diye kavram getiriyor ve alan, alan dışı diye farklı katsayılarının uygulanmasını hükme bağlıyor. Alan, alan dışı arasında çok büyük fark var. Bu fark kapatılamayacak kadar büyük" dedi.

"Ben bir değişiklik yapılması gerektiğine inananlardanım" diyen ÖSYM Başkanı, "Değişiklik yapılması gerekiyor. Ama bu değişiklik katsayıların tamamen kaldırılmasıyla veya biraz yaklaştırılmasıyla olur. Onu YÖK değerlendirip yapıyor, Danıştay da yasalar çerçevesinde karar veriyor. Ben bu karar doğrudur yanlıştır diye bir şey söylemek durumunda değilim" diye konuştu.

"Adaylar tedirgin olmasın"

Prof. Dr. Yarımağan, "Sınava girecek bir aday sonuçta belirli derslerden bilgisini ortaya koyacak, girecek. Elde ettiği puanlara göre tercih yapacak. Ona göre yerleşecek. Yerleşmesi sırasında bu katsayılar bir ölçüde etkili oluyor. Bakalım bekleyelim" dedi.

Yarımağan, "Şimdi yeni bir düzenleme yapılacak. YÖK itirazda bulunma kararı aldı. İtiraz edecek. İtirazı kabul edilirse son kararlar geçerli olur. İtiraz reddedilirse bu sefer yeni kararlar alacaklar. Bunlar adayları tamamen etkilemez demek istemiyorum, ama çok etkilememesi gerekir. Adaylar bu konulardan kendilerini biraz soyutlayıp dersleriyle ilgilensinler, sınav hazırlıklarını sürdürsünler. Adaylardan şunu rica ettim. Başvuru süresini 2 gün uzattık. Sınava girmeyi düşünen tüm adaylar lütfen girsinler, başvuruların yapsınlar. 2 günü değerlendirsinler" dedi.

"Türkiye birincisi bile olsa..."

Kararın ideolojik bir yaklaşım olup olmadığı yönündeki bir soruya görüş belirtmek istemediğini belirten Prof. Dr. Yarımağan, iptal kararının gerekçesini okumadığını, o konuda yorum yapamayacağını kaydederek, şöyle konuştu:

"Burada kişisel görüşüm önemli değil, ama şunu söylüyorum: 03 ve 08 katsayıları, aralarında çok fark olan bir engel. 03-08 katsayıları adaylar arasında 40 puanlık bir farka neden oluyor. O fark nedeniyle belirli alanlardan mezun olarlar belirli programlara gidemiyorlar. Örneğin bir fen mezunu; herkes meslek lisesini konuşuyor ama meslek lisesi değil, fen alanından mezun olan Türkiye birincisi bile olsa, hukuk fakültesine gidemiyor. Benim kanaatim fen mezunlarının hukukçu olabilecekleri yönünde. Bu fark bu kadar yüksek olmamalı, o kesin."

"Birkaç alternatif üzerinde çalışılıyor"

Katsayı sorununun çözülmemesi halinde ne yapılacağı yönündeki bir soruya Prof. Dr. Yarımağan, "Birkaç alternatif üzerinde çalıştıklarını biliyorum. Bir karar alacaklardır" diye yanıt verdi.

"Kapıların tamamen kapanmaması lazım"

Prof. Dr. Yarımağan, "Aslında oran olarak düşünürseniz meslek liseleri yüksek öğretime önemli ölçüde gidiyorlar, ama çoğunlukla tabii ki meslek yüksek okullarına gidiyorlar. Zaten meslek lisesi mezunlarının sadece küçük bir grubunun ben lisans programlarına gitmesini beklerim. Çünkü lisans programlarına öğrenci yetiştiren liseler değil, meslek liseleri. Ama meslek lisesinde okuyup da çok başarılı olan bir adayın da bu imkanı kullanabilmesi lazım. Kapıların tamamen kapanmaması lazım" diye konuştu.

CNNTÜRK

Bu haber toplam 3018 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.