1. HABERLER

  2. REHBERLİK

  3. ÖSS kontenjanları yüzde 25 artıyor

ÖSS kontenjanları yüzde 25 artıyor

YÖK gelecek akademik yıl için üniversitelerin kontenjanlarını artırmak üzere formül geliştirdi. YÖK Başkanı "Kontenjanlarda yüzde 25'in üzerinde artış olacak" dedi.

A+A-

BUGÜN - YÖK Başkanı "Kontenjanlarda yüzde 25'in üzerinde artış olacak" dedi.Yükseköğretim Kurulu, gelecek akademik yıl için üniversitelerin kontenjanlarını artırmak üzere yeni bir düzenlemeye gitmeye hazırlanıyor. Bu düzenlemeyle, üniversitelerin kontenjanlarında yüzde 25'in üzerinde artış olması planlanıyor. YÖK, üniversitelerin kontenjanlarını arttırmak için bir formül geliştirdi. Buna göre, kontenjanlar belli bir standartta, bu formüle göre otomatik olarak artacak.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, çalışmaları bu ayın 15'ine kadar bitirmeyi ve YÖK Genel Kurulu'na yetiştirmeyi planladıklarını söyledi. Özcan, ''15'inden geç kalırsak kılavuz basılamaz. Onu yetiştirmek durumundayız'' dedi. Özcan, yaptıkları çalışma konusunda şu bilgileri verdi:

İŞTE O FORMÜL

''Bir formül geliştirdik. Öğretim üyesi sayısını ve öğretim üyesi sayısındaki değişikliği baz aldık. Bundan sonra biz burada olmasak da üniversiteler bizim formülümüzü kullanarak kendileri ne kadar isteyeceklerini bulabilecekler, yani o kadar şeffaf bir şey bu. O formülde diyor ki; mesela, öğretim üyesi 5'ten azsa, artışı yapma. Eğer 5'in üzerinde 1 arttıysa... Mesela geçen sene 5'miş de bu sene 1 öğretim üyesi almışlar. Diyor ki o zaman kontenjanı 10 arttır. Yani 1 öğretim üyesine 10 çocuk arttır. 5'in üzerinde 2 hoca gelmiş bölüme, diyor ki 20 arttır. İşte böyle giden , hoş bir şey.'' Formülün geliştirilme gerekçesine ilişkin Özcan, şunları söyledi:

"İnsanlar, niye şunu şu kadar arttırdınız? Buna 50 arttırdın da buna 10 arttırdın dediklerinde ne cevap vereceğiz? 'Bir formül üretelim' dedik. Daha bu sene bilgimiz yok. Bir dahaki sene sınıf sayıları, sınıfların kapasiteleri, okulun bütçesi hepsini dikkate alacağız. Bu sene sadece 2-3 tane parametre kullandık. Bilgi yoktu çünkü...''

TEKLİFLERE BAKACAĞIZ

Geliştirdikleri bu formülü bilgisayara yüklediklerini belirten Özcan, şöyle devam etti: ''Şimdi yaptığımız, bilgisayarın ürettiklerini, formülün yanlış yaptığı yerler de olur düşüncesiyle kontrol etmek. Çok küçük bölümler oluyor. Lisan için, mesela Çince, Hititoloji, Sinoloji... Sınıf öğretmenliği için çok insan vermemek için, onlar geldiğinde bakıyoruz. Türkiye'de çok sınıf öğretmenliği var, onu biraz aşağı indirelim. Bizim formül diyor ki; mesela bu programa 120 tane alıyorsunuz, 100 tane yeter. Biz bunu aşağı çekiyoruz. Teker teker yapıyoruz. 3 bin 880 tane program var hepsini yapacağız teker teker. Pazartesi gününe bitirmeyi çalışacağız. Pazartesi günü bunları yürütme kurulu konuşacak. 'Problemli olanlar var mı?' diye, yoksa aynen genel kurula getireceğiz.''

ÜNİVERSİTELERE SORDUK

YÖK Başkanı Özcan, üniversitelerden gelen tekliflere de baktıklarını beliren Özcan, şunları kaydetti ''Bir, teklifi baz alıyoruz; bir de şimdiye kadar en fazla bölümde hangi yıl kaç kişi aldıklarına bakıyoruz. Mesela 2000 yılında 100 kişiyle başlamış, diğer yıl 80'e indirmiş, diğer yıl aldığını 60'a indirmiş. Devamlı böyle indiriyor. Biz en yüksek aldığı öğrenci sayısı neyse, diyoruz ki başta 100 kişi alabildiğine göre, şimdi de alabilir.'' Üniversitelere kontenjan isteklerinin ne kadar olduğunu sorduklarını ifade eden Özcan, ''Geçen sene 189 bin öğrenci istemiş bütün üniversiteler, bu sene 182 bine indirmişler. 7 bin azalmış. Yani dışarda 1,2 milyon çocuk beklerken, bizim üniversitelerimiz maalesef 7 bin daha kontenjan azaltması yapmış. Şimdi onu bayağı arttıracağız'' dedi.

REKABET VARSA DERSHANE VAR

"Dershane niye kalkmıyor diye?'' kendisine sorduklarını belirten Özcan şöyle konuştu: ''Sen herkese üniversitede yer bulursan hiç kimse dershaneye gitmez. Niye gitsinler ki? Amerika'da, Avrupa'da gidiyorlar mı? Gitmiyorlar. O okulu seçiyor, olmazsa başkasına gidiyor. Bizde yer yok ki... Onun için siz uğraşmayın dershanenin kaldırmasıyla. Matematiksel bir şey bu. Yerin yok, rekabet varsa, yarışma varsa kurs da var.''

ÜÇ BÜYÜK HEDEFiMiZ

Üç tane büyük hedefleri olduğunu belirten Özcan, ''Benden 4 yıl içinde istenecek şey bu üç tane şey: Çocukları yerleştir, yeteri kadar öğretim üyesi bul, kaliteyi yükselt. Bu 3'ünü yapabilirsem ben 4 yıl sonra buradan gönül rahatlığıyla evime gidebilirim. Çok hoş olur'' dedi.

NE ELEŞTİRİ GELİR?

Uygulamaya şöyle bir eleştiri gelebileceğini ifade eden Özcan, şunları kaydetti: ''Sayısal artış kalitede düşmeye neden olur. O doğrudur ama 3- 4 yıl içinde bizim 1,2 milyon çocuğu eritmemiz lazım. Zaten büyük bir kısmını mesleki ve teknik okullara aktarmaya çalışacağız. Zaten 1,6 milyon çocuk sınava giriyor. Eğer bunların yüzde 30'u üniversiteye gelseydi, 480 bin çocuk gidecekti. Zaten biz 400 bin tanesini alabiliyoruz. 80 binlik bir artış yapardık, bu sene 50'sini yapsak, bir daha ki sene de bir 50 yapsak. Fazlasıyla rahat rahat yerleştirirdik ama yüzde 70'i öbür tarafa gitmiyor ki... Tam tersi yüzde 70'i bu tarafa geliyor. Bu tarafa geldiği için büyük sıkıntı oluyor Türkiye'de.''

Bu haber toplam 3637 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.