1. HABERLER

  2. PSİKOLOJİ

  3. Krize Karşı Ruhsal Destek Projesi Devam Ediyor

Krize Karşı Ruhsal Destek Projesi Devam Ediyor

Türkiye Psikiyatri Derneği, toplumsal sorumluluk çalışmaları kapsamında “Krize Karşı Ruhsal Destek” sloganıyla başlattığı projeyi doludizgin sürdürüyor.

A+A-

Ekonomik kriz mağduru olan işsizlere, kriz döneminde işsiz kalan, işini kaybetme riski altında bulunan veya güvencesiz çalışma koşullarında çalışan bireylere ruhsal danışma ve destek sağlamak, bir meslek örgütü ve sivil toplum kuruluşu olmanın bilinciyle bu konuya dikkat çekmek, özellikle krizden en çok etkilenmiş olan bölgelerde bunu görünür kılmak, ruhsal destek vermek, bu konuda bir örnek model oluşturmak amacıyla bu projeyi Bursa"dan sonra İstanbul"da da yaşama geçiriyor.

İşsizliğin ve ekonomik krizin yoğun olarak yaşandığı bilinen İkitelli"de gerçekleştirilecek olan proje kapsamında önce 23 Temmuz 2009 Perşembe günü İkitelli"de Mehmet Akif Mahallesinde halka yönelik bir toplantı yapılacak, ekonomik krizin genel sağlık üzerindeki ve ruh sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri anlatılacak ayrıca bu sorunlara kurumsal öneriler ve bireysel başa çıkma yolları üzerinde durulacaktır.

Yapılacak çalışmayla, öncelikle krizin ruhsal etkileri hakkında farkındalık yaratılması, bu ciddi ve yıkıcı soruna, basın ve resmi kurumlar açısından dikkat çekilmesi hedefleniyor. Proje ile tüm hedef kitleyi içeren eğitim çalışmalarının gerçekleştirilmesi sonrasında saat 13.30"dan itibaren yine İkitelli"de Mehmet Akif Sağlık Ocağında başvuran kriz mağdurlarının ruhsal durumları derneğimizin üyesi gönüllü psikiyatrlar tarafından ücretsiz olarak değerlendirilecek ve tedavi gerektiren durumları olanlar Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde ayaktan tedavi programına alınacaktır. Mehmet Akif Sağlık Ocağındaki Bu poliklinik çalışması 24 Temmuz 2009 tarihinde de gün boyu sürecektir.

Krize Ruhsal Destek Projesinin kapsamı içinde sağlık çalışanlarını kapsayan diğer eğitim ve bilgilendirme toplantısı 23 Temmuz 2009 saat 13.30"da Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Mazhar Osman Salonunda gerçekleştirilecek ve doktor, hemşire ve diğer sağlık çalışanlarına ekonomik krizin ruhsal etkileri ve tedavi yaklaşımları anlatılacaktır.

Bu haber toplam 960 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.