1. HABERLER

  2. KİŞİSEL GELİŞİM

  3. İnversiyon Terapisinin Faydaları Nelerdir?

İnversiyon Terapisinin Faydaları Nelerdir?

Her geçen gün enteresan bir terapiyle daha karşılaşıyoruz. ‘İntervesiyon’ yani ‘baş aşağı duruş’ terapisinin tarihi milattan önce 400’lere kadar uzanıyor.

A+A-

Çok eskilerde kullanılan bir terapi... Tarihi Milattan Önce 400’lere kadar uzanıyor, ilk kez doktorluk mesleğinin “ilk duayeni” Hipokrat tarafından ağrılardan kurtulmak için denenmiş: Bu terapinin adı “inversiyon” yani “başaşağı duruş”. Faydası ise yerçekiminin vücutta meydana getirdiği olumsuz etkilerin önüne geçmesi. 

Gerçekten de esneklik, dayanıklılık, dengeyi sağlama ve hatta burun tıkanıklığı konusunda gözle görülür faydaları var. Günde birkaç dakika başaşağı durarak yaşlanmayı geciktirebilirsiniz, beyninize besin gitmesini sağlayabilirsiniz, omurganızı düzeltebilir ve iç organlarınıza bir mola aldırabilirsiniz.

Yerçekiminin yaşlandırıcı etkileri

Yerçekiminin bedenimizdeki ‘aşağıya doğru’ olan baskısı, daha hızlı yaşlanmamıza neden olur. Omurlar sürekli baskıyla sıkışır ve kısalır; iç organlar sarkmaya başlar; damarlarda varis oluşumu görülür. Yerçekiminin ters etkisi nedeniyle beyne giden kan azalır ve damarlar tıkanarak zihinsel fonksiyonların işlemesi tehlika altına girer.

Çözüm başaşağı durmaktır

Başaşağı durmak omurgayı esnetir ve hizaya sokar, yerçekiminin olumsuz etkisini azaltır. Bu şekilde duruş omurga diskleri üzerindeki baskıyı azaltarak, omurganın yeniden ve doğru şekillenmesini sağlar. Organlar yerlerine yeniden oturur. Kan akışı baş bölgesine doğru yönlenir, böylece varisli damarlar üzerindeki baskı hafifler, beyne kan akışı hızlanır. Beyne ulaşan oksijen ve besin artışı, ihtiyaç duyduğumuz zihin açıklığını sağlar.

Ağrılar azalır

Pekçok kişinin şikayet ettiği eklem ve sırt ağrılarının sebebi çoğunlukla yerçekiminin etkilerinin bir sonucudur. Başaşağı duruş ağrıları veya disk baskısı altındaki sinirlerin acısını hafifletir ve omurga üzerindeki baskıyı azaltır. Omurga esner ve gerginlik hafifler ve doğal olarak ağrılar da azalır. Eklemlerdeki bağlar güçlenerek olası sakatlanmalar azalır.

Beden duruşunu düzeltir

Başaşağı durduğumuz sırada, yerçekiminin etkisiyle aşağı doğru esneriz, omurgamız güçlenir, kronik halde sıkışmış adelelerimiz gevşer. Bu gevşeme baskıyı hafifleterek omurganın düzgün bir hal almasını sağlar, böylece de beden duruşunu iyileştirir. Bu duruşa bağlı, yani bizi bu şekilde tutan adeleler de esnemiş ve gevşemiş olur. Tekrar ayağa kalktığımız zaman, adeleleri güçlendiren ve omuru esnetip düzelmesini sağlayan bu duyguyu daha fazla hissederiz.

Beslenme ve arınma

Kalbimiz bütün vücudumuza kan pompalayarak oksijen ve besin taşır, bu arada da toksinlerden temizlenmeyi sağlar. Fakat yerçekimi kanın ayaklarımızdan tekrar kalbimize dönmesini, yani dönüş yolu faaliyetini güçleştirir. Vücudu arındırıcı lenf sistemi kalp gibi pompa görevi görmez, bütün vücutta dolaşarak atıkları hücrelerden çekip vücudun dışına atmayı sağlayan lenf sıvısı, adele hareketine ve yerçekimine bağlı çalışır. Yerçekiminin olumsuz etkilerini azaltan başaşağı durma hareketi, kalbe ve lenflere bir mola verdirerek bütün vücutta oksijen ve besince zengin taze kanın dolaşımını ve hücrelere ulaşımını hızlandırır, atıklardan temizlenmesini sağlar.

Vücudun farkındalığını ve oryantasyonu geliştirir

Başaşağı duruş denge  ve konumsal farkındalıkta rol oynayan iç kulağı da uyarır. İşi için gerekli oryantasyona ve dengeye sahip olmak isteyen başta atletler olmak üzere pekçok kişi inversiyon teripisi denen başaşağı duruş terapisini kullanmaktadır. Herkes bu terapiden fayda sağlayabilir.

Kısaca, başaşağı durun ve yaşlanmayı geciktirin! Günde yalnızca birkaç dakika başaşağı durarak faydalarını hemen hissedeceksiniz, ağrılarınız azalacak, duruşunuz düzelecek, düşünceleriniz netleşecek ve vücudunuz arınacak. İnversiyon terapisi, bütünsel sağlığınızı iyileştirmenin eğlenceli ve gevşetici bir yoludur.

İnversiyon Aletinin Faydaları:

•Her gün inversiyon aletinde yapılacak bir kaç dakikalık egzersiz gergin kasları rahatlatır.
•Çeşitli bel ağrısı ve sırt ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur ve ideal beden duruşunu sağlar.
•Omurgayı uzatır, disk, lif ve sinir kökleri üzerindeki baskıyı hafifletir.
•Omurgadaki baskıyı azaltır, kan ve lenf dolaşımını hızlandırır.

Not: Yüksek tansiyon, kemik zayıflığı, kalp ve dolaşım düzensizliği gibi rahatsızlıklarınız var ise veya hamile iseniz, inversiyon terapisi uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışın.

thelifeco.com.tr

Bu haber toplam 15538 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.