1. HABERLER

  2. PSİKOLOJİ

  3. Evliliği evlenmeden önce öğrenmeliyiz

Evliliği evlenmeden önce öğrenmeliyiz

Yaşam Aile Danışma ve Eğitim Merkezi’nin aile danışmanları, evlilik öncesi eğitimin belediyelerce şart koşulmasının gerekçelerini Ankara Hürriyet’e anlattı.

A+A-
Dila DİNÇ / HÜRRİYET
Boşanmaların artışa geçtiği son yıllarda, kurulan ailelerin dağılmaması için Yaşam Aile Danışma ve Eğitim Merkezi’nin aile danışmanları, evlilik öncesi eğitimin belediyelerce şart koşulmasının gerekçelerini Ankara Hürriyet’e anlattı.
 
Üç kişilik bir kadroya sahip Yaşam Aile Danışma ve Eğitim Merkezi’nin aile danışmanları; Sosyal Hizmet Uzmanı Feyza İmren, Psikolog Öznur Aslan, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı Aynur Ece’den oluşuyor. Üçlü, ailenin en önemli kurumlardan biri olduğuna vurgu yaparak bu kurumun ayakta kalması için şunları önerdi:

“Boşanmalarda son yıllarda çok ciddi bir artış söz konusu, bu durumun genellikle evliliğin ilk yılında daha çok olduğu yaptığımız incelemelerde, istatistiksel olarak görünüyor. Evliliğin ilk yılında olan boşanmalara neden olarak biz, evlenenlerin evlilikten beklentilerinin gerçek dışı olmasına bağlıyoruz.

İlk yıl en zoru

Evliliğin ilk yılı ile ilgili gerçek şudur: Yepyeni bir yaşam tarzına adaptasyon süreci. Evlilikten sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır, ancak taraflar öyle olmasını beklemek gibi bir yanılgıya düşer. Bu beklentilerin hayal kırıklığı ile sonuçlanmasının nedeni evliliğin kelime olarak anlaşılmasındaki yanlışlıktır. Bu yanlış anlaşılmadan ötürü oluşan gerçekler ile beklentilerin uyumlu olmayışı evlilikleri bitirme noktasına getirebilir. Şu bilinmelidir ki, evliliğin ilk yılı en zor yılıdır. En önemli beklenti ve gerçek arasındaki uçurum, ailelerin taraflara tavırlarında yaşanır. Aile olarak bütünleşme sağlanamazsa bu da evliliklerde sonun habercisi olabilir.

Kavram iyi oturmalı

Evlilik kavramının doğru oturmasının yolu eğitimden geçer. Evlilik öncesi eğitim ile gençlerin beklenti ve evlilik kurumunda yaşanabilecek zorluklardan haberdar olmaları, gerçek beklentilerinin, bu sürece hazır olup olmadıklarının, kendilerini ve eş adayını gerçekten tanıyıp tanımadıklarının farkına varmaları sağlanabiliyor. Evlilik öncesi eğitim almış eşlerde boşanmanın çok daha düşük bir yüzdeye sahip olması da bu görüşümüzü doğrular nitelikte. Biz merkezimizce bu konunun önemini her elimize geçen fırsatta dile getiriyoruz, bu eğitimi kendi bünyemizde de çok büyük bir özenle sürdürüyoruz.

Zorunlu hale gelmeli

Ancak bu hizmet sadece aile danışmanlık ve eğitim şirketlerinde verildiği için yeterli sayıda kişiye ulaşamamakta, dolayısıyla da ülkemizde her geçen yıl artarak yükselen bir boşanma yüzdesi var. Bu hizmetin, belediyelerce planlanması gerekmekte, belki ilk etapta zorunlu olması zor olabilir. Ancak, belli bir süre sonra bir çok gelişmiş ülkede olduğu gibi ülkemizde de zorunlu hale getirilmesi evlilik kurumu için çok yararlı olacaktır.”
Bu haber toplam 2460 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.