• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 8 °C

Benmerkezcilik, Narsizm ve Empati

Benmerkezcilik, Narsizm ve Empati
Narsist kişiler belirgin özelliklerinden biri kıskanç olmalarıdır. Ayrıca narsist kişiler diğerlerinin de oldukça kıskanç olduklarını düşünürler. Narsistik kişiler sadece kendi iyilikleri için bir şeyler yaparlar.

Ben merkezcilik ve empatik anlayış birbiriyle bağdaşmaz. Ben merkezci davranan bir kişinin, karşısındakinin rolüne girmesi ve olaylara onun bakış açısından bakması, yani empati kurması mümkün değildir. Bu durumda empati kurabilmek, yani başkalarının rolüne girmenin ön şartı ben merkezcilikten kurtulabilmektir. Ben merkezciliğin empatik anlayışta ve davranışta önemli bir yeri vardır. Ben merkezcilik kavramı Piaget tarafından ortaya atılmıştır. Piaget çocukların ben merkezci davrandıklarını savunmuştur. Konuyla ilgilenen bütün araştırmacılar empati kurmada ben merkezci davranıştan uzaklaşmanın önemini vurgularlar. Bu arada bazı araştırmacılar örneğin Ford empatiyi ben merkezcilikten uzak davranış olarak tanımlamıştır. Ford’a göre üç tür ben merkezcilik vardır. Bunlar; (Dökmen,1997)

 • Görsel benmerkezcilik
 • Bilişsel benmerkezcilik
 • Duygusal benmerkezcilik

Söz konusu benmerkezcilik türüne sahip olanlar, nesnelere ve başkalarına ilişkin gerçekleri fark etmede, diğer insanın rolüne girmede güçlük çekerler. Sonuç olarak da diğer insanların bakış açılarını neler düşündüklerini ve hissettiklerini yeterince anlayamazlar. (Dökmen,1977)

Kurdek ve Rodgon üç tür perspektif alma şekli tanımlamışlardır. Bunlar;

 • Algısal perspektif alma (diğer kişinin bakış açısını fark etme)
 • Bilişsel perspektif alma (diğer kişinin ne düşündüğünü fark etme)
 • Duygusal perspektif alma (diğer kişinin yaşamakta olduklarını fark etme)

Kurdek ve Rodgon’ a göre algısal, bilişsel ve duygusal açıdan karşılarındaki insanın perspektifini alamayanlar ben merkezci davranmış olurlar, dolayısıyla empati kuramazlar.

Narsizm ise, kişinin sahip olduğu değer ve gücünün abartılmış bir yansımasını dile getiren bir karakter özelliğidir. Bu özelliği taşıyan insanlar, kendilerinin en ünlü, yetenekli ve başarılı olduklarını düşündükleri birer hayal dünyası içinde yaşarlar. Narsistler kibirli ve egoisttirler, kendilerinin en mükemmel insan olarak görürler. Onlar diğer insanlardan özel bir muamele ve ayrı bir ilgi umarlar. Paradoksal olarak bu kişiler güvensizlik hissederler ve bu kişilerin özgüvenleri düşüktür. Onlar daima diğerlerinin kendilerinin beğenmesini beklerler ve eleştirilmeye tahammül edemezler. Herhangi bir güçlük veya sıkıntıda narsistik kişi ya sinir hali içinde karşı saldırıya geçer ya da geri çekilir. Çünkü narsistik kişiler başarısızlık ve yenilgi ile baş edemeyebilirler. Onlar mağlup olma ihtimallerinin olduğu durumlarda, sık sık işi ve riski almaktan kaçarlar. (Spencer, 2001)

Narsist kişilerin diğer bir karakter özellikleri ise kıskanç olmalarıdır. Ayrıca narsist kişiler diğerlerinin de oldukça kıskanç olduklarını düşünürler. Narsistik kişiler sadece kendi iyilikleri için bir şeyler yaparlar. Bunun sonucu olarak da diğer insanlara ilgi duymazlar ve empati kurmazlar. Narsistik kişilerin diğer kişilerin hislerini tanımalarının olanağı yoktur. Diğer kişinin kendisi için bir şeyler yapmasını isterler ama karşılık olarak herhangi bir şey yapma isteği duymazlar. Narsistik insanlar sık sık diğer kişileri kendi menfaatine kullanmak için insanlarla ilişki kurarlar. (Spencer, 2001)

Ergenlik çağı süresince kişi çocukluktan yetişkinliğe dogru bir geçiş yaparken, narsizmin pek çok yönü kendisini gösterir. Bu özellikler onun sahip olduğu benlik hissinin gelişmesi için gereklidir. (Spencer,2001)

Narsistik kişilik bozuklukları güçlü bir beğenilme ihtiyacı ile kendisini gösterir. Bu hastalıktan ötürü kişiler, kendi başarılarını aşırı önemseyerek ve kendilerini gereğinden fazla önemli görerek çok az empati kurabilirler yada hiç empati kuramazlar. Narsist kişiler diğer kişinin ihtiyaçlarını anlamakta ve tanımakta zorlanırlar. Onlar diğerlerini kıskanırlar ve diğerlerinin kendilerini kıskandıklarını düşünürler. Narsistik kişilik hastalığına sahip olan kişiler diğerlerine karşı sabır gösteremezler. Narsistik kişi diğeri ile iletişim kurarken dikkatini karşısındaki insana vermez. (Spencer, 2001)

Ayrıca narsistik kişilik bozuklukları olan ana babalar çocuklarına empati ile yaklaşamayan insanlardır. (Brizendine, 1999) Dolayısı ile olaylara ve durumlara çocuklarının bakış açısından yaklaşamazlar. Bu ise çocuklarda terk edilmişlik ve yalnızlık fikirlerinin oluşmasına yol açabilir.


Ayrıntılı Kaynakça

- Dökmen,Üstün, Mayıs 1997, İletişim Çatışmaları Ve Empati, Sistem Yayıncılık,14. Baskı

- Spencer, Traci, 2001, Should We Call Them Human?Narcissistic Personality Disorder And Co-Morbid Diagnoses, Gale Encyclopedia Of Psychology, 2nd Ed. In Association With The Gale Group And Looksmart

- Brizendine, Kathleen, M. 1998, Were You Raised By A Narcissistic Father?, Dr Lois Nightingale , www.mailto:drlois.com 


 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 64842 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
İrem
23 Temmuz 2016 Cumartesi 21:39
21:39
Sevgili Hande,bence özgüven ile narsizmi biraz karıştırmışsın. Belki önce kendini sorgulamalısın belki nedeni senin düşük özgüvenindir. Çok acı
88.241.104.3
Hande
24 Ocak 2016 Pazar 23:34
23:34
Ben böyle birini tanıyordum maalesef.Verilen örneklerden benzeri özellikleri vardı. Kıskançlık konusunda bilemem ama başkalarına övgü iltifat yada güzel söz söylemezdi çünkü öyle yapsa kendini küçük düşüreceğini karizması çizileceğini düşünürdü.Halbuki tam tersi,başkalarına iyi söz söyleyebilmek ve aynı anda övgü almak kendisiyle barışık ve kendinden emin olan insanlardır.Ayrıca kendi mesleği ile direk olmasada kendini yükseklerde tuttuğunu yansıtırdı ve gösterişi de severdi. Kendisinden belki okadar aşırı bahsetmezdi ama karşıdaki insana da sormazdı yani ilgisizdi.Hatta karşındakini tanımak bile istemezdi çünkü çıkarları vardı ve ilgisi sadece menfaati neyse o konuda konuşurdu.Ne empati duygusu ne anlayışı nede düşüncesi vardı.Yani sana karşı saygısızlık mı olur seni kullanıyormu buda o kişiyi kırar mı umursamazdı.Sürekli de (örnek olarak) başarısını gösterir ve gittiği ülkeleri herkese de göstermeye bayılırdı.Ki bu çok komik duruma düşer bence. Bana göre bu kişiler genellikle tam aksine, özgüveni zayıf olan kendinden emin olmayan aşağılık kompleksi olan kişilerdir. O sadece bir maske aslında o zaafı örtmek için öyle davranırlar.Yazık çünkü kendileri farkında değiller ve zaten kabul da etmezler.Çok acı.
82.209.144.21
vildan sergici
2013-04-17 22:41:17
eyvah narssist.....
mtas adlı yorumcu.....
Diğer Haberler
 • Giysi ve Psikoloji Arasındaki İlişki11 Temmuz 2017 Salı 00:14
 • Mültecilerle İgili EMDR Projesi'ine Uluslararası Ödül08 Temmuz 2017 Cumartesi 14:59
 • Korsanlara İlgi Duyma ve Şiddet Eğilimi İlişkisi08 Temmuz 2017 Cumartesi 11:02
 • İş Yerinde Mizahın Psikolojisi08 Temmuz 2017 Cumartesi 10:34
 • Psikologların Maaşı Ne Kadar?15 Haziran 2017 Perşembe 14:35
 • Uyku Terapisi Depresyon Tedavisinde Etkili mi?15 Haziran 2017 Perşembe 13:07
 • Anne Duygusunun Bebeğe Yansıması15 Haziran 2017 Perşembe 12:45
 • Selfiye Psikolojisi15 Haziran 2017 Perşembe 01:47
 • Psikiyatrik Rahatsızlıklar Boşanma Delili Olabilir mi?06 Haziran 2017 Salı 00:45
 • Psikolojik Hastalığı Olanlar Oruç Tutabilir mi?01 Haziran 2017 Perşembe 12:30
 • EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006-2017 Aktüel Psikoloji | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 02124661050 | Faks : 02129093121 | Haber Yazılımı: CM Bilişim