1. HABERLER

  2. KONGRE-SEMİNER

  3. 7. Uluslararası Ruhsal Travma Günleri

7. Uluslararası Ruhsal Travma Günleri

7. Uluslararası Ruhsal Travma Günleri 30 Kasım - 2 Aralık 2012 tarihlerinde İstanbul'da yapılacak. Kongreyle ilgili ayrıntılar şöyle:

A+A-

7. Uluslararası Ruhsal Travma Günleri 30 Kasım - 2 Aralık 2012 tarihlerinde İstanbul'da yapılacak. 7. Ruhsal Travma toplantısının ana teması 'Toplumsal Travma; Sonuçları ve Başetme Yolları' olarak belirlendi. Kongreye davet metninde yer alan ayrıntılar şöyle:


Merhaba,

7. Ruhsal Travma Toplantısı'nı (RTT) 30 Kasım - 2 Aralık 2012 tarihinde İstanbul'da yine birlikte gerçekleştireceğiz.

Travmatik olayların sürekli yaşandığı ve travmanın tekrar yaşanması olasılığının yüksek olduğu, bir başka deyişle uzun bir süre geçmesine karşın 'travma sonrası'na ulaşılamayan durumlar için karmaşık travma kavramı uygun düşmektedir. Büyük ölçekte bütün toplumu etkileyen travmalar yaşandığında hem bireyler hem toplum etkilenir. Bu durumu nitelendirmek için toplumsal travmadan söz edilebilir. Özel olarak toplumsal ve karmaşık travma etkilerinin travmatik stres belirtileri ile sınırlı olmadığı gözönünde tutulduğunda, bu kapsamdaki çalışmaların zenginleştirilmesi gerekmektedir.

Bu nedenle 7. Ruhsal Travma toplantısının ana teması 'Toplumsal Travma; Sonuçları ve Başetme Yolları' olarak belirlenmiştir. Bu toplantıda şiddet ve çatışma sonuçlarından; insanların baskı, kontrol, yoksulluk ve yoksunluğa karşı toplu tepkilerine; ayrımcılık ve cinsel yönelimlerden kaynaklanan dışlanmadan, göçmenlik ve mülteciliğin yarattığı zorlanmalara kadar olan geniş bir yaşantı ve deneyim çeşitliliği, bu çeşitliliğin yarattığı sonuçlar ve çözüm yolları tartışılacaktır. Tüm bu yaşantıların yarattığı klinik sonuçlar, başta karmaşık travma sonrası stres bozukluğu, yas, kişilik bozuklukları ve tedavilerindeki güncel gelişmeler olmak üzere çok farklı yönleri ile tartışılacaktır.

Karmaşık ve toplumsal travmaların toplumsal ve sosyo-politik boyutlarının, klinik görünümlerinin, tedavi yöntemlerinin bilimsel ve multidisipliner bir yaklaşımla ortaya konacağı, bilgi ve deneyimlerimizin paylaşılacağı bu ortamın sizlerin katılımı ile daha da zenginleşeceğine inanıyoruz. Oldukça zengin ve karmaşık yönleri bulunan bu alanda birlikte oluşturulabilecek bir bilgi birikimine gereksinim duyduğumuz açıktır. Bu nedenlerle, sadece travmatik stres sorunları ile değil, duygudurum bozuklukları, anksiyete bozuklukları, psikotik bozukluklar başta olmak üzere psikiyatrik sorunlar geniş bir yelpazede tartışılacak, bu sorunların toplumsal izdüşümleri araştırılacaktır.

7. Ruhsal Travma Toplantısı, daha önceki Ruhsal Travma Toplantılarının olduğu ve bilimsel programda örnekleri sergilendiği gibi, farklı disiplinlere mensup uzmanların görüş, düşünce, çalışma ve deneyimlerinin paylaşılıp tartışılacağı bir ortamı sağlayacaktır.

Şiddetin gündelik hayata her düzeyde kaynaştırıldığı bir çağda, gelin hem mağduru, hem tanığı, hem öznesi olduğumuz 'Toplumsal Travmaların sonuçları ve karmaşık-Travma Sonrası Stres Bozukluğu' ile baş edebilmenin yollarını araştırmak, bu doğrultudaki ortak yolculuğumuzu daha da kuvvetlendirmek için 30 Kasım - 2 Aralık 2012 tarihlerinde yüzyılların köprüsü İstanbul'da buluşalım. 

Şahika Yüksel         Metin Bakkalcı         Tamer Aker 

Kongreyle ilgili diğer ayrıntılar için resmi web site adresi: http://www.ruhsaltravma2012.org

Bu haber toplam 3126 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.