1. HABERLER

  2. GENEL-SAĞLIK

  3. VEREM YENİDEN Mİ HORTLUYOR ?

VEREM YENİDEN Mİ HORTLUYOR ?

Özellikle gelişmekte olan ülkelerde son zamanlarda verem vakalarında artış görülmesi endişeleri arttırıyor.

A+A-

Özellikle gelişmekte olan ülkelerde son zamanlarda verem vakalarında belirli bir artış görülmesi, uzun yıllar önce insanlığın korkulu rüyası olan ve dünyada çok sayıda kişinin ölümüne yol açan bu hastalığın tekrar geri döndüğü endişelerini ortaya çıkardı.
     
2003 yılından beri Singapur’daki Novartis Tropik Hastalıklar Enstitüsü
     
Kimya Bölümü Sorumlusu olan Dr. Thomas Keller, tıp dilinde "tüberküloz" olarak bilinen verem hastalığının belirli bir süre ortadan kalktığını ancak son yıllarda vaka sayısında belirli bir artış görüldüğünü söyledi.
     
"15 yıl önce ’verem artık bitti’ diye düşünüyorduk ama hastalık geri geliyor" diyen Keller, büyük bir salgından söz edilemeyeceğini ancak potansiyel bir durumla karşı karşıya olunduğunu kaydetti.
   
Keller, özellikle Çin ve Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelerde nüfusun yüzde 50’sinde virüs bulunduğunu, hastalığın bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla ortaya çıktığını bildirdi.
     
Tüberkülozun yeryüzündeki başlıca ölüm ve hastalık nedenlerinden birisi olduğunu, 2000 yılında dünyada 2 milyar kişinin enfeksiyon taşıdığının saptandığını anlatan Keller, "Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ) göre yılda yaklaşık 8 milyon kişi enfeksiyon kapıyor, 2 milyon kişi de bu hastalıktan hayatını kaybediyor" dedi.
     
Hastalığın kentlerdeki kalabalıklaşma, yetersiz teşhis ve tedavi altyapısı, globalleşme ve seyahatlerin artmasıyla yayıldığına dikkati çeken Keller, şöyle konuştu:
     
"Hastalığın tedavisinde ilaçların düzenli ve gerektiği sürede alınması çok önemli. Hasta ’iyileştim’ deyip tedavisini yarıda bırakırsa hastalık direnç kazanıyor. Bu nedenle Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülkede olduğu gibi ilaçların sağlık elemanlarının gözetiminde verilmesi çok önemli. Ancak ne yazık ki bu her yerde uygulanamıyor. İlaca dirençli mikobakteriyel suşların (Bir bakteri veya virüsun farklı alt türlerinin, aralarında genetik farklılıklar bulunan grupları) ortaya çıkması, çoklu ilaç tedavisine dirençli vakaların sayısında artışa yol açtı. DSÖ’nün hesaplarına göre, dünya çapında 50 milyon kişide dirençli vaka gelişmektedir. Tedavi edilmediği takdirde aktif tüberkülozlu her bir kişinin yılda 10-15 kişiye enfeksiyon bulaştıracağı öngörülüyor."
     
    
"HIV İLE ETKİLEŞİM OLURSA TEDAVİ İMKANSIZ HALE GELİYOR"
     
Keller, hastalığın HIV virüsüyle etkileşimde bulunması halinde ise tedavinin imkansız hale gelebildiğine işaret etti.
     
Yaklaşık 30 yıl önce geliştirilen 4 ilacın, hastalığın tedavisindeki etkinliğini kaybettiğini ifade eden Keller, yeni bir ilaç üzerinde çalıştıklarını açıkladı.
     
Çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürdüklerini belirten Keller, ilacın 2 yıl içinde insanlarda denenmesinin mümkün olabileceğini kaydetti.
 

Bu haber toplam 1789 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.