1. HABERLER

  2. GENEL-SAĞLIK

  3. Stres Diş Gıcırdatmasını etkiliyor

Stres Diş Gıcırdatmasını etkiliyor

Aşırı stres, kızgınlık, hareketsizlik, kafein, alkol ve sigara diş gıcırtmaya yol açıyor. Hastalar ise genelde diş gıcırdattıklarının farkına varamıyor.

A+A-

ZAMAN - Sabahları çene, diş ve baş ağrısıyla mı kalkıyorsunuz? Eşiniz veya yakınlarınız, uyurken dişlerinizi gıcırdattığınızı mı söylüyor? Aşırı stres, kızgınlık, hareketsizlik, kafein, alkol ve sigara diş gıcırtmaya yol açıyor. Hastalar ise genelde diş gıcırdattıklarının farkına varamıyor. 

Yaşamımızın üçte biri uykuda geçiyor. Uyku, yorulan ve yıpranan sinir sisteminin bakıma alındığı bir dinlenme dönemi. Bu süreç boyunca, gün içinde öğrenilenler ayıklanıp depolanıyor ve beyin bir sonraki güne hazırlanıyor. Kaliteli bir uyku uyumadan ertesi güne sağlıklı ve mutlu başlamamız mümkün olamıyor. Gün boyu şehir hayatı veya iş hayatına bağlı yaşanan stres, dengesiz beslenme alışkanlıkları, hareketsizlik uyku bozukluklarına sebep olabiliyor. Bu uyku bozukluklarından bir tanesi de uykuda diş gıcırdatma olarak bilinen 'bruksizm'.

Bruksizm, genellikle uyku esnasında oluşan güçlü çene hareketlerinin neden olduğu çeneleri sıkma, dişleri gıcırdatma olayı olarak tanımlanıyor. Bruksizm, en sık görülen uyku bozukluklarından, uykuda konuşma ve horlamadan sonra 3. sırada karşımıza çıkıyor. Araştırmalar; horlama ve uyku apnesi gibi durumların dişlerini gıcırdatan kişilerde daha çok görüldüğünü gösteriyor. Hastalar genelde farkına varmasa da eşleri ve yakınları bu durumdan rahatsız oluyor. Dişlerini gıcırdatan kişiler ise sabahları çene, diş ve baş ağrısı çekiyor. Kızgınlık, stres, kuruntu, dengesiz beslenme, hareketsizliğin yanı sıra fazla miktarda tüketilen alkol, tütün ve kafein uykuda diş gıcırdatmaya yol açıyor.

Tedavi sırasında dişlerde, çene ekleminde oluşabilecek kalıcı zararları önlemek ve ağrıyı ortadan kaldırmak için uyku sırasında dişlerin birbirleri ile temasını engellemek amacı ile alt ve üst çene dişlerinin arasına yerleştirilen gece koruyucuları kullanılıyor.


Diş gıcırdattığınızı nasıl anlarsınız ve ne gibi problemler olur?

Sabahleyin kalktığınızda yanaklarınız ağrıyor mu?

Ağzınızı rahat açamıyor musunuz?

Ağzınızı açtığınızda ağrı var mı?

Gün içinde ağrı devam ediyor mu?

Ağız açma kapama sırasında zorluğun dışında klik klak gibi sesler çıkıyor mu?

Kulağa ve başa yayılan ağrılarınız var mı?

Dişlerin çiğneyici yüzünde oluşan aşınma

Dişlerde kırılma

Dişlerde aşırı hassasiyet

Diş etinin geriye çekilmesi ve genellikle bununla birlikte oluşan dişin kolesinde dişeti hizasında oluşan çentik şeklindeki aşınmalar

Dişlerde sallanma

Kemik çıkıntıları

Yanaklarda irritasyon

Kas ağrısı

Baş ağrısı

Çene ekleminde ağrı


 
Dt. Mehmet Coşkun - Sema Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı 

 

Bu haber toplam 2418 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.