1. HABERLER

  2. ÖZEL EĞİTİM

  3. Özürlülere Yönelik Politikamız Hak Eksenli

Özürlülere Yönelik Politikamız Hak Eksenli

Başbakan Erdoğan, özürlülerle ilgili konunun kendileri için siyasi olmaktan öte insani ve ahlaki bir konu olduğunu belirtti, 'Özürlülere yönelik politikamız yardım eksenli değil, hak eksenlidir.' dedi

A+A-

CHA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, özürlülerle ilgili konunun kendileri için siyasi olmaktan öte insani ve ahlaki bir konu olduğunu belirterek, "Bizim özürlülere yönelik politikamız yardım eksenli değil, hak eksenlidir." dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü dolasıyla Dedeman Otel'de düzenlenen yemeğe katıldı. 


Erdoğan, AK Parti hükümetine kadar özürlü vatandaşların haklarını korunmasına dair ciddi adımlar atılmadığını belirterek, "Oysaki toplumda onurlu bir birey olarak yaşamak herkesin gibi engelli vatandaşlarında hakkıdır." dedi. Erdoğan, özürlü vatandaşlarının insan olmaktan kaynaklanan haklarını teslim edildiği zaman sorunun çözüleceğine işaret ederek, "Bunun için toplumsal yaşama özürlü vatandaşlarımızı kazandırmak fırsat eşitliğini yaratmak zorundayız. Bu yönde atılmış olan adımlar bizi gerçekten sevindirmektedir. Özürlülerin günlük yaşama hiçbir sorundan çekmeden katılabilmeleri, yaşamlarını kolaylıkla sürdürerek, toplumla bütünleşebilmeleri, hem de fırsat eşitliğine kavuşarak toplum katma değer üretecek bir konuma gelmeleri için bütün gücümüzü seferber ettik." diye konuştu.

Özürlülerle ilgili konunu kendileri için siyasi olmaktan öte insani ve ahlakı bir konu olduğunu dikkat çeken Erdoğan, şöyle konuştu: "Bu sebeple özürlülerimiz hükümet politikalarında öncelikleri arasında yer almaktadır. Bizim özürlülere yönelik politikamız yardım eksenli değil hak eksenlidir. Biz her türlü adaletsizliğin, haksızlığın üzerine kararlılıkla gidiyoruz. Sosyal devlet ilkesini gerçek anlamda işleterek, toplumun bütün kesimlerini kucaklayabilirsek, devlet millet arasındaki ilişki daha da kökleşecektir. Öncelikli amacımız özürlülerin meslek edinip üretken hale gelmesini, çevresiyle sağlıklı ilişkiler kurmasını sağlamaktır. Hükümet olarak özürlülerin toplumsal hayata tam katılmaları için pek çok düzenleme yaptık. Özürlüler alanındaki sorunlar bütün toplumu ilgilendirmektedir ve çözümüne ilişkin katılımı gerektiren sorunlardır. Her zaman belirttiğim gibi hizmet politikamızın temelini önce insan ilkesi oluşturmaktadır. Gerek sorunların tespitinde gerekse çözüm için oluşturulacak mevzuatın ortaya konulmasında tümü toplumun bütün kesimlerini katılmasını önemsiyoruz."

Erdoğan, cumhuriyet tarihinde ilk kez özürlüler sorunlarına kapsamlı çözümler içeren özürlüler kanunu çıkardıklarını hatırlatarak, "Söz konusu kanun çıktığı 2005 yılın özürlüler yılı ilan ettik. Gökkuşağı projesiyle eğitim alt yapısının zenginleştirmesine çalıştık." diye konuştu. Özürlü vatandaşların sorunlarına yönelik çalışmaların bu yıl da bütün hızıyla süreceğini kaydeden Erdoğan, özürlerin iş hayatına katılımı için özürlü istihdamı yönünde zorlayıcı düzenlemeler yaptıklarını hatırlattı. Erdoğan, yerel yönetimlerde özürlüleri doğrudan muhatap olacak birimler oluşturduklarını ve bütün özürlülerin eğitimi için kolaylıklar getirdiklerini ifade etti. Erdoğan, "Tüm özürlü vatandaşlarımız için özel eğitim ve destek verilmeye başlanmıştır. Üniversitelerimizde okuyan öğrencilerimiz için büyük kolaylıklar sağlanmıştır. 2007 yılında özel eğitim ve rehabilitasyon desteği alan çocuk sayısında yüzde yüz artış sağladık. Özürlülere yönelik eğitim veren merkezlerin özel eğitim okulları haline dönüşmesi yönünde teşvik edilmesini planlıyoruz." diye konuştu.

Özürlü istihdamında son üç yılda üç kat artış sağlandığını işaret eden Erdoğan, ayrımcı uygulama meydana vermeden fırsat eşitliğinin sağlanmasına çalıştıklarını ifade etti. Yaptıkları ile yetinmediklerini söyleyen Erdoğan, "Sosyal kesimlere hizmetin hakka hizmet anlayışı olduğu bizim en büyük motivasyon kaynağımızdır." dedi.

Erdoğan, özürlü sporcuların dünya çapında başarılara imza attıklarına belirterek, kendilerine imkan verildiği gibi sporda olduğu gibi hayatın her alanında başarılı olacaklarını kanıtladıklarını sözlerine ekledi. Erdoğan, program sonrasında uluslararası yarışmalarda dereceye giren özürlü sporculara ödül verdi.

Bu haber toplam 2281 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.