1. HABERLER

  2. ÖZEL EĞİTİM

  3. Özürlü eğitiminde milyonluk yolsuzluk!

Özürlü eğitiminde milyonluk yolsuzluk!

Milli Eğitim müfettişlerinin Türkiye çapında başlattıkları incelemede, sadece Hakkári’de 3 milyon YTL’lik yolsuzluk tespit edildi

A+A-

-HURRİYET - Bedensel ve zihinsel engelliler için açılan rehabilitasyon ve özel eğitim okullarının hayali engelliler yaratarak veya sağlam kişilere özürlü raporu düzenleterek devleti dolandırdığı ortaya çıktı. Milli Eğitim müfettişleri Türkiye çapında inceleme başlatırken, sadece Hakkári’de 3 milyon YTL’lik yolsuzluk tespit edildi. Devlet her engelli için okula ayda 406 YTL, ailesine de 435 YTL ödüyor.

ZİHİNSEL ve bedensel engellilerin eğitimi için açılan merkezlerin büyük yolsuzluklarını tespit eden Milli Eğitim Bakanlığı müfettişlerini ülke çapında görevlendirdi. 20 Şubat’ta Hakkari’de, üç Özel Rehabilitasyon Merkezi’nin sağlıklı 400 kişiye ’zihinsel özürlü’ raporu alarak devletten usulsüz olarak 3 milyon YTL aldığı ortaya çıkarıldı. Adana’daki okullarda da 7 müfettiş büyük yolsuzluklar tespit etti, hazırlanan 40 yolsuzluk dosyası şu anda Bakanlıkta.

İYİ NİYETLİ PROJE

Milli Eğitim Bakanlığı 2006’dan itibaren bedensel ve zihinsel engelli çocuk ve yetişkinler için rehabilitasyon ve özel eğitim okulları açtı. Amaç arka odalara kapanan, saklanan özürlüleri toplumsal hayata hazırlamaktı. Bugün tüm Türkiye’de 1607 Özel Rehabilitasyon Merkezi ve 125 Özel Eğitim Okulu bulunuyor. 184 bin 785 özürlü bu okullara haftada 10 saat giderek öğrenim ve tedavi imkanına kavuştu. MEB, bu okullara her ay toplam 67 milyon YTL ödüyor: Engelli kişi başına gittiği okula ayda 406 YTL. Ayrıca Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu da ailesine ayda 435 YTL ödüyor.

Ödenen ciddi rakamlar nedeniyle bazı okul ve aileler, hileye başvuruyor. Çocuklar, sağlıklı olduğu halde engelli gösteriliyor ya da hayali engelli kişiler yaratılarak yolsuzluk yapılıyor. MEB Özel Okullar Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’ne ihbarlar yağarken Genel Müdür Öner Güney de isyan ediyor: Şeytanın aklına gelmeyen hilelerle karşı karşıyayız. Denizli’de, Adana’da, Hakkari’de, çok yerde var. 1655 kişinin verdiğimiz parayı mükerrer (tekrarlanmış) olarak alma durumu var. Bunların üzerine gidiyoruz. Öyle bir millet ki, düzgüne getirme noktasını sağlayamıyoruz. Babası okul sahibine ’Okula göndermeyeyim, yarısını sen al, yarısını da ben’ diyorsa ne yapacağız? Öğrenci transferleri, rekabetten doğan gözdağları v.b. ihbarlar geliyor. Müfettişler doğrularsa gerekeni yapacağız. Kimin özürlü olduğuna resmen karar veren Özel Eğitim Rehabilitasyon Genel Müdürlüğü’ne bağlı Rehberlik Araştırma Merkezi’nin kararına karşı yapacağımız bir şey yok. Sonuçta doktor rapor veriyor o çocuklara. Hilelerin bir kısmı buralarda başlıyor. Bunun önünü keseceğiz."

ÇOK İHBAR VAR

Öner Güney, fakir-zengin ayırımı yapmadan her çocuk başına ayda 406 YTL ödediklerini söyleyerek konuşmasını sürdürüyor: "Çok ihbar geldiği için Bakan Bey (Hüseyin Çelik), 10 gün önce bütün Bakanlık müfettişlerini Türkiye çapında görevlendirdi. Kısa zamanda sonuç alacağız. Okullar kendilerine çeki düzen verecek, güzel bir yola gelecekler. Tedbir olarak yeni yönetmelik hazırladık. Artık vatandaşlık numarasına göre işlem yapıyoruz. 7 Bakanlık müfettişi, Adana’daki okul ve rehabilitasyon merkezlerinde çok büyük çapta yolsuzluklar tespit etti. 40 dosyalık bilgiyle gelip Genel Müdürlüğümüzde çalışmaya başlayacaklar. Teftiş sonrası bütün prosedürleri tamamlayacağız, hilesi kesinleşen okullara ödediğimiz paraları kuruşu kuruşuna geri alacağız."

400 kişiye usulsüz rapor vermişler

HAKKÁRİ il merkezinde özel rehabilitasyon merkezlerinin sağlıklı kişileri engelli gösterip devletten para aldığı tespit edildi. 20 Şubat’ta yapılan operasyonda Özel Yeni Sümbül, Özel Beyaz Açelya ve Özel Beyaz Gelincik Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde kayıtlı görünen 400 kişiye hastane raporuyla ’zihinsel özürlüdür’ raporu verildiği ortaya çıktı. 40 kişi gözaltına alındı. Devletten bu yolla 3 milyon YTL aldığı ortaya çıkan bu üç özel merkezin sahipleri ’nitelikli dolandırıcılık’, ’görevi kötüye kullanmak’, ’devleti zarara uğratmak’ ve ’sahte belge düzenlemek" suçundan tutuklandı.

Bu haber toplam 2794 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum