1. HABERLER

  2. ÖZEL EĞİTİM

  3. Özel Eğitim Genelgesi Durduruldu

Özel Eğitim Genelgesi Durduruldu

Danıştay Özürlülerin Eğitim Giderleriyle İlgili Çıkarılan Genelgenin Yürütmesini, Davalı Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Savunma Alınıncaya Kadar Durdurdu.

A+A-

AA - Danıştay 8. Dairesi, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü Tarafından, Özürlülerin Eğitim Giderleriyle İlgili Çıkarılan Genelgenin Yürütmesini, Davalı Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Savunma Alınıncaya Kadar Durdurdu.
 
Danıştay 8. Dairesi, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü tarafından, özürlülerin eğitim giderleriyle ilgili çıkarılan genelgenin yürütmesini, davalı Milli Eğitim Bakanlığı'ndan savunma alınıncaya kadar durdurdu. 


Danıştay 8. Dairesi, bedensel özürlü çocuğu bulunan bir vatandaşın, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü tarafından çıkarılan tebliğ ile ilgili açtığı bir başka dava da ilk kararını verdi.

Danıştay 8. Dairesi, tebliğin, bedensel engellilerin özel eğitim giderlerinin bakanlıkça karşılanması konusunda 18 yaş sınırı getirilmesine ilişkin kısmının yürütmesini oy birliğiyle durdurdu.

Dairenin gerekçesinde, davacının, yüzde 90.4 fonksiyon kaybı olan oğlunun, söz konusu tebliğ uyarınca, 18 yaşını doldurduğu ve bedensel özürlü olduğu için devam ettiği özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinden ayrılmak durumunda kaldığının anlaşıldığı belirtildi.

Dairenin gerekçesinde, ''Her ne kadar 5378 sayılı Yasanın 35. maddesinde 'çocuk' kavramına yer verilse de 'özürlü' tanımı yapılırken de belirtildiği gibi toplum yaşamına katılım ve ihtiyaçların karşılanması açısından zorluk çeken engellilerin özel nitelikteki eğitime ve rehabilitasyona duydukları gereksinim açısından çocuk ya da ergin olmalarının bir önemi olmadığı tartışmasızdır'' denildi.

Bu haber toplam 4337 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.