1. HABERLER

  2. ÖZEL EĞİTİM

  3. Otistikler Yaz Kampında

Otistikler Yaz Kampında

Türkiye’de ilk defa Emiralem Sabahat Akşıray Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi (OÇEM) tarafından geçtiğimiz yıl uygulanan Otistik Çocuklar Yaz Kampı’nın ikincisi gerçekleştiriliyor. 4 ile 28 yaşları arasında 120 öğrencisi bulunan OÇEM’in &

A+A-

Kampın herkese faydası oluyor!..

Otistik Bireyler Mikro Yaşam Ünitesi Urla Yaz Kampı çalışması sonunda otistik birey ve ailesi açısından, akademik personel ve kurum açısından yadsınamayacak kazanımlar elde edileceğine dikkat çeken OÇEM Müdürü, yaz kampının otistik öğrencilere katkısını şöyle açıkladı;

“Kamp çalışmalarında öğrencinin performansı ölçüsünde bireysel eğitim planı hazırlanıyor; eksik görülen beceriler kazandırılmaya çalışılıyor, yıl içinde öğrenmiş olduğu becerileri uygulama fırsatı sağlanıyor, problem davranışları çözümlenmeye çalışılıyor.”

Otistik bireylere sahip ailelerin, iki aylık pratik uygulama sürecinde sorumluluklarından bir süre uzaklaşıp yakın çevresine, evine ve ailesine zaman ayırma fırsatı bulduğunu söyleyen Sadettin AKÇİ, “Aileler, sosyal yaşamın bütün nimetlerinden faydalanma fırsatı bulacaktır. Sinema, tiyatro, aile toplantıları, konser, tatil gibi sosyal etkinliklere katılırken, ‘Çocuğumu nereye bırakacağım?’ kaygısından uzaklaşacaktır. İhmal ettiği diğer aile bireylerine daha çok zaman ayıracaktır. Uygulama sonunda eve dönen otistik birey; problem davranışlarından kurtulmuş, takıntıları en az seviyeye inmiş, bağımsız yaşama entegrasyon sürecini hızlandırmış bir birey olacaktır. Bu durum ailelerin yükünün hafiflemesi ve aile içi sosyal dayanışmanın dinamiklerinin harekete geçmesini sağlayacaktır. Aileler; kurumsal kimliğini tamamlamış, otistik birey ve yakın çevresine her alanda hizmet götüren OÇEM’in misyonunu ve vizyonunu kabul edecektir. Her alanda otistik bireyi temel alan uygulamalarda, aile üzerine düşeni merkezimizle eşgüdüm halinde yerine getirecektir”

Urla’daki Yaz Kampına katılarak 24 saatini otistik bireyle geçirecek akademik personelin, otistik bireyin ve ailesinin dünyasını daha iyi anlayarak, olumlu tavır ve tutum sergileyeceğine inandığını belirten Sadettin AKÇİ, “Bu çalışma sonucunda elde edilecek bilimsel veriler kurumun ilerideki projelerine ve akademik çalışmalarına ivme kazandıracaktır. OÇEM, ‘Dünya Çapında Otizm Merkezi’ idealine bu projeyle bir adım daha yaklaşacaktır”dedi.

http://www.menemeninsesi.com

www.rehabilitasyon.com

Bu haber toplam 3392 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.