1. HABERLER

  2. GENEL-SAĞLIK

  3. Mutluluğu yakalamanın formülü

Mutluluğu yakalamanın formülü

Amerika'da "mutluluk" üzerine yapılan araştırmaya göre yaşlılar gençlerden, televizyon izlemeyenler pembe dizi müptelalarından, evliler bekarlardan daha mutlu çıktı

A+A-

BUGÜN - Mutluluğu yakalamanın formülü
Yapılan araştırmada mutluluğun haritası çıkarıldı...

Mutlu musunuz? Değil misiniz? Ara sıra mı mutlusunuz? Bilmiyor musunuz?Amerika'da "mutluluk" üzerine yapılan araştırmaya göre yaşlılar gençlerden, televizyon izlemeyenler pembe dizi müptelalarından, evliler bekarlardan daha mutlu çıktı. Mutlu olup olmadığınızı öğrenmek için testimize bakın. İşte size 8 mutluluk önerimiz...Yaşadığınız güzellikleri düşünün ve bunları her hafta sonu yazın. Her hafta önem sırasına göre en az üç-beş olayı not edin.

ŞÜKREDİN

Başkalarının iyiliği için çalışın, kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Tabii bu yolla başkalarının gönlünde önemli bir yer edinmeniz de mümkün.

İYİ OLUN

Hayatın günlük tatlarının farkına varın. Yaşadığınız güzel anları zihninize kaydederek, üzgün olduğunuz zamanlarda bunları hatırlayın.

KEYİİF ÇATIIN

Hayatınızın kritik dönüm noktalarında size yol gösterip yardımcı olmaya çalışanlara minnettarlığınızı belirtin.

TEŞEKKÜR EDİN

Kendilerine yapılanları affedemeyenler öfkelerinden kurtulamaz ve intikam peşinde koşmaktan mutluluğa ulaşamaz. Affedenler ise kendileriyle ve başkalarıyla barışık bir yaşam sürer.

AFFEDİN

Ailenizle ve arkadaşlarınızla daha fazla vakit geçirin. Ne kazandığınız para, ne iş, ne de sağlık, sizi dostlarınız kadar mutlu edebilir.

ZAMAN YARATIIN

Uyku, spor, kahkaha ruh halinizi olumlu etkiler. Sağlıklı insanların mutluluğa uzanması daha kolaydır.

ÖZEN GÖSTERİN

Çaresiz kalınca manevi değerlere sarılmak size güç katar. Zorluklar karşısında, 'Bu da geçecek' demek her zaman işe yarar.

MEYDAN OKUYUN

Çaresiz kalınca manevi değerlere sarılmak size güç katar. Zorluklar karşısında, 'Bu da geçecek' demek her zaman işe yarar.İnsanoğlu binlerce yıldır mutluluğun sırrını, devamlısını, güzelini arayıp duruyor ama mutluluk aranmakla bulunmuyor, hiçbir yerde değil çünkü yüreğimizde. Kendi içine bakıp mutluluğu yakalayanların sayısı yok denecek kadar az olmasa bu kadar lafı, tartışması, incelemesi de yapılmazdı.

KİM DAHA MUTLU, KİM DEĞİL

ABD'de yapılan 'mutluluk' araştırmasının sonuçları oldukça çarpıcı. Araştırmaya göre, yaşlılar gençlerden, televizyon izlemeyenler pembe dizi müptelalarından, evliler bekârlardan daha mutlu çıktı. ABD'de ilgilendiği konuları popüler kılmanın ustası sayılan Selingman "Psikoloji, ruh hali eksi 5'lerde dolaşan insanları 0 noktasına getirmeye çalışıyor.

Oysa psikolojinin amaçlarından biri de 0 noktasında olan insanları artı beşlere çıkarmak olmalı" tezini öne sürdüğünden beri arkadaşlarıyla birlikte bu yeni İlgilendiği konuları popülerleştirmekte usta olan psikiyatr Selingman ile çalışma arkadaşları o günden bu yana psikolojinin bu yeni hedefiyle ilgili pek çok araştırmaya imza attı. 7 yıl boyunca da konuya çalıştı. ABD'nin çok satan dergilerinden biri bu 7 yıllık çalışmayı bir dosyada topladı.

ZEKA VE PARA ŞART DEĞİL

Dosyada yer alan araştırmalardan ilki, "Parayla saadet olmaz" sözünü doğruladı. Amerikan Hastalıkları Kontrol Dairesi'nin verilerine göre, temel gereksinimleri karşılanan bireyler açısından, ek kazanç, tatmin hissinde küçük bir yükselme yaratıyor. Eğitim ve yüksek IQ da mutluluk için yeterli değil.

Daha da ilginci, 'gençlik' mutluluk değil, belki de hüzün kaynağı. 20-24 yaş grubu kendini haftanın ortalama 3-4 günü mutsuz hissederken, 65-74 yaş grubunun kendini mutsuz hissettiği gün sayısı ortalama 2-3. Evliler bekârlardan daha mutlu. Günde üç saatten fazla pembe dizi izleyenler, izlemeyenlerden daha mutsuz.

ORTA YAŞ ÇOK DERTLİ

Araştırmalarda mutluluk kaynakları da ele alındı. Buna göre, dindarlar kendilerini daha mutlu hissediyor. Pek çok kişi mutsuzluklarını Tanrı'ya havale ediyor. Arkadaşlar da mutluluk kaynağı örneğin. Başkalarıyla vakit geçirmenin mutluluğu artırdığı görülüyor. Günde bir ya da iki bardak alkol alanlar, 'yeşilaycı'lara göre daha mutlu. 30-50 yaş arası ise en şanssız yaş grubu. Çünkü ortayaşlılar iş, çocuk gibi nedenlerden dolayı daha az özgür, daha fazla sorumluluk sahibi.

MUTLULUK DA GENETİK ŞİFREDE

Ancak kimilerine göre genetik şifreler mutluluk konusunda da işin içinde. Yaşamdan alınan tatminin yüzde 50'sinin genetik programla ilgili olduğu öne sürülüyor. Bunda kalıtımsal alışkanlıkların oldukça etkili olduğu belirtiliyor. Genlerin etkisi o kadar büyük ki, gelir, medeni durum, din ya da eğitimin, insanın kendini iyi hissetmesi bakımından etkisi sadece yüzde .

Seligman'a göre mutluluğun üç bileşeni var. İlki yaşamdan daha fazla keyif almak, diğeri yaptığınız işe sarılmak ve nihayet yaşamınızı daha anlamlı sürdürdüğünüzü hissettirecek şeyleri bulmak. Başkalarıyla iyi iletişim ise tüm bu bileşenlerin kilit noktası. Dolayısıyla biraz daha sosyal olmak gerek. Peki, eski bir öğretmeninize, büyükbabanıza ya da uzaktaki arkadaşlarınıza mektup yazmanın sizi ne kadar mutlu edeceğini biliyor musunuz? Etkisi en az bir ay sürüyormuş!

İYİLİK BEYNİN SOL LOBUNDA

Meslektaşları tarafından 'mutluluk araştırmalarının kralı' olarak bilinen Wisconsin Üniversitesi profesörü Richard Davidson mutluluk üzerine yaptığı araştırmaların birinde tesadüfen mutluluğun sırrının beynin sol lobunda gizli olduğu sonucuna vardı.

Bu konudaki araştırmalarını derinleştiren Davidson, mutluluğun sadece soyut bir hissiyata indirgenemeyeceği, işin aynı zamanda bir de fiziksel yanının bulunduğunu savunuyor. Beynin sol yanının mutluluk-huzur duygusu yaratması konusunda ise bir tavuk-yumurta döngüsü söz konusu. İnsanlar beyinlerinin sol lobu farklı olduğu için mi mutlu, yoksa mutluluk insanların sol lobunda mı kendini belli ediyor, meçhul. Konunun fiziksel hastalıklarla ilgili yanı ise oldukça şaşırtıcı. Yüksek mutluluk seviyelerinde oldukları belirlenen kişilerin vücudu, grip aşısı olanlara oranla yüzde 50 daha fazla antikor üretiyor! Davidson'a göre bu, 'çok büyük bir fark' ortaya çıkarıyor.

Bu haber toplam 2179 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.