1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. Muhafazakar Kesimin Cinsellik Algısı

Muhafazakar Kesimin Cinsellik Algısı

Vakıf Gureba Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Klinik Şefi Doç. Dr. Sefa Saygılı Söz Sende'nin konuğu.. Balçiçek Pamir sordu, 'islami kesimin doktoru' Sefa Saygılı yanıtladı.

A+A-
HABERTURK.COM - Vakıf Gureba Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Klinik Şefi Doç. Dr. Sefa Saygılı Söz Sende'nin konuğu..

HER ANLAMDA CİNSELLİK PATLAMASI VAR

Sefa bey hakikaten de islami kesimde cinsellik patlaması yaşanıyor mu?Son günlerde çok olaylar yaşadık sizde biliyorsunuz örneklerini. Böyle bir patlama var mı gerçekten?

Şimdi onu şöyle düzeltmek lazım aslında.Toplumda genel olarak bir cinsellik patlaması görüyorum ben. Bu da tabi islami kesime de yansıyor ve islami kesimde de belli bir artış var.Yani bu genel artışın bir yansıması.

Niye bir artış var? Ne zamana göre daha ciddi bir patlama var?30 sene öncesine mi mesela?

30 sene önceye göre var mesela.Bunun tabi çeşitli etkileri var.Bir defa iletişimin daha kolaylaşması,insanların birbirlerine daha kolay ulaşması,herkesin cebinde cep telefonları var iletişim çok daha kolay yani.Onun dışında işte medyayla batıya açılma işi var.İşte bir takım böyle reyting yapıcı programların adeta buna itmesi söz konusu olabilir.Birde manevi duygularda bir azalma var. Bunların hepsi üstüste gelince belki daha başka faktörlerde olabilir.Böyle bir patlama görüyorum.

Şimdi cinsellik patlaması derken iyi anlamda mı söylüyoruz köt anlamda mı söylüyoruz? Şöyleki yani sağlıklık bir cinsel hayatı keşfediyorsa bu iyi anlamda bir patlamada olabilir yani değil mi? Hani bu sapkınlıklar anlamında mı söylüyoruz bu patlamayı?

Yani bu cinsellik patlaması her türlü anlamda var.Hem sapkınlık anlamında var hemde sağlıklı ilişkilerdede bir artış söz konusu olabilir ama tabi iyi kötü değerlendirmek benim konum değil. Evlilik için,evlilik dışı ilişkilerde yani bir eskiye göre bir değişiklik bir çarpıklık,bir artma söz konusu.

İSLAMİ KESİMİN DOKTORU

Siz özellikle islami kesimden kişilerin doktorusunuz doğru mudur?Daha çok sizi tercih ediyorlar.

İşte öyle denebilir belki de.

Bu da önemli birşey çünkü sonuçta güven hissini veriyorsunuz çok özel sırlarını sizinle payalaşıyorlar.Zaten psikiyatristler öyledir ama şimdi islami kesim deyince daha muhafazakar deyince daha muhafazakar deyince daha zor oluyordur muhtemelen.Doğru mudur daha mı zor oluyor?Bu güvenin oluşturulması çok mu zaman aldı mesela?

Tabi tabi yıllar aldı.Birde şu var psikiyatrik problemler diğer tıp dalları gibi değil bir farklılık arz eder.Mide ülseri dünyanın neresine giderseniz gidin aynıdır.Aynı müdahale olur aynı şekilde teşhis edilir.Ama insanı bir takım sorunları varsa psikiyatrik sorunlar ise bu insanların yaşantısıyla inancıyla,gelenekleriyle,kültürüyle paralelllik arz eder.Yani onlarla renklenir.Onları daha iyi anlamak için o kişinin kültürünü,inançlarınıda bilmek lazım.Daha iyi yardımcı olabilmek için.Mesela Almanya'dan çok hasta gönderiliyor Türkiye'ye.Şimdi şu ana tabi giderek Türk hekimlerde artıyor,Türk psikiyatristler.

Almanyada yaşayan Türklerde herhalde değil mi?

Almanyada yaşayan Türklerde evet orda doktorluk yapanlarda artıyor.

Ne tür şikayetlerde mesela başvuruyorlar?

Çeşitli dini problemler olabilir,geleneklere ait problemler olabilir

Ne mesela dini problemler derken?

Mesela diyelim kişi bir takım,mesela abdestini tekrar tekrar tekrarlıyor diyelim.Yada eşiyle kendini boşanmış zannediyor diyelim.Dinen çünkü boşanmanın kaideleri çok farklı.Alman hekim hastaya yaklaşırken bunları bilmediği için,o kültürü bilmediği için anlayamıyor.

Daha evrensel yaklaşıyor.

Daha evrensel yaklaşıyor ama problemlerin daha ayrıntısınada inmek gerekiyor şey için.Bazen kişiyi telkinle rahatlatmak gerekir.Bu şekilde durumlar olabiliyor.

Dini telkin derken. Bir de doktor olarak dini telkin mi veriyorsunuz?

Yani şöyle diyelim bir anne çocuğunu kaybetmiş mesela.Çocuğu vefat etmiş camdan düşmüş ölmüş.Veya geçen şöyle bir vaka geldi.Kaplıcaya gitmişler anne bir bakıyor kaplıcanın o kurnasında çocuğu gözünün önünde boğularak ölüyor.Bir anne için ne kadar bir durum biliyormusunuz bu.Böyle bir durumda biraz dini telkinle şey yapmak lazım işte Allahın verdiği canı Allah alır gibi falan böyle inasanları rahatlatır bunlar.Dini telkin derken bu şekilde kişlerei yanlış anlaşılmasın bir doktorun görevi kişileri daha dindarlaştırmak,din değiştirmek böyle bir şey değil yardımcı olmak.Eğer burada inanaçlarda yardımcı olmaya faydalı oluyorsa hastanın o damarından yakalayıp,frekansına girip,o konudada telkinlerle yardımcı olmak lazım diye düşünüyorum.

Katılıyorum sadece psikolojide değil kalp doktoru Mehmet Öz'ün böyle bir açıklaması vardı.Özellikle dini telkinlerde bulunuyoruzki fiziksel olarak kalbi daha çabuk iyileşsin veya ameliyata girmeden kendini iyi hissetsin diye bayağıda olay yaratmıştı bu açıklama.

Tabi kesinlikle batıdada bu konuda çalışmalar yapılıyor mesela eğer kiliseye gidenlerin daha sağlıklı oldukları birtakım kötü alışkanlıklardan daha uzak kalabildiği evliliklerini daha istikrarlı sürdürebildikleri görülüyor.Çalışmalar yapılıyor mesela diyelimki kişi ciddi bir rahatsızlığa yakalandığı zaman eğer dini inancı varsa Allah'a güveni varsa iyileşmesinin daha kolaylaştığı görülüyor.

MUHAFAZAKAR KESİMDE DUYUNCA DAHA ÇOK ŞAŞIRIYORUZ

En son bir çalışma okudum yaşlılarda kalça kırığı problem çünkü kaynaması çok zor.Eğer kişi dini inancı varsa yani kendini yalnız hissetmiyorsa, kadere inanıyorsa daha çabuk iyileştiklerine dair bilimsel çalışmalar yapılıyor bununla ilgili. Bu anlamda diyorum ben.

O yüzden ben de belki cinsel suistimalleri duyduğumuzu zaman özellikle muhafazakar kesimde çok daha fazla şaşırıyoruz ve çok daha fazla tepki veriyoruz toplum olarak.

Kesinlikle.Tabi yani muhafazakar kesime yakışmıyor böyle bir şey.Olduğu zaman..

Hiç kimseye yakışmıyor o da ayrı muhafazakar kesime.

Muhafazakar kesime daha bir yakışmıyor diyelim öyle bir durum olduğunda..
Mesela bir kaç örnek işte en son..

Daha dikkat çekiyor genel olarak toplumda olan şey ama böyle muhafazakar kimliği ile tanınan birinde olduğu zaman insanlar daha çok şaşırıyor.

En son işte biliyorsunuz Vakit gazetesi yazarı Hüseyin Üzmez yakalandı mesela Topkapı Sarayında yine bir hafızlardan birinin internetten 14-15 yaşında çocuklarla beraber olduğu örnekleri hatırlatıyorum size sadece medyaya yansıyan örnekler.Cinsel ilişkide bulundu işte yakalandı.Mesela Tekbir giyimin sahibinin bir açıklması vardı.4 eşi var sanırım işte tek eşlilik mümkün olsaydı umumhaneler,kerhaneler olmazdı diye bir açıklaması vardı.Şimdi şunu merak ediyorum yani 30 yıl önceki islami kesim yada muhafazakar neydi aile yapısı,şimdi onu öğrenmek istiyorum sizden.

Şimdi şunuda söyleyeyim ben artık muhafazakar kesimle diğer kesim diyelim arasındada çok keskin sınırlar gelmemeye başladı.Çünkü iki taraf birbirine yaklaşmaya başladı.Bu globalleşen yani her taraf globalleştiği gibi.Medya evimizin içine kadar girdi okullar,şeyler yani insanlar ortak kaynaklardan besleniyor.Eskisi gibi böyle dini kaynaklarda daha zayıfladığını ben görüyorum. Eskiden islami kesim daha bir içine kapanıktı.Hele bu yeni ak partiyle falan daha onun o biraz artırdı.Sırf onuda demeyelimde.

Neyi artırdı?

İslami kesimin dış kesime yaklaşmasını.

Sosyalleşmesini sağladı öyle mi?

Yani birbirlerine yaklaştılar yani.İslami kesimin bazı şeyleri daha törpülendi,bazı keskin görüşleri.

Tutuculukları belkide değil mi?

Evet .Karşı tarafında televizyonlar ne bileyim yayın organları sayesinde daha bir islamiyete yakınlaştıklarını düşünüyorum.Toplum birbirine daha bir yakınlaştı.Homojen toplum olmaya bir açıdan gider olduk.Diyelim ramazanda oruç tutanların sayısı bir yandan arttı ama oruç tutmadığı için birbirlerine kötü davrananaların sayısıda azaldı.Yani toplum birbirine daha hoş görülü olmaya gidiyor.Bunu dini açıdan diyorum.

Ne güzel yani pek demiyor veriler ve gündemede konuşulanlar öyle değil daha çok toplumun kutuplaştığını söylüyor.Yukarısımı kutuplaşıyor aslında.Halkta problem yok mu?

Yok problem yok gördüğüm kadarıyla belki bir takım kutuplaşmayı isteyen kişiler bundan rant elde eden kişiler belki körüklemiş olabilirler

Peki aile yapısına dönersek muhafazakar kesimin aile yapısında nasıl bir değişiklik oldu?

Bu konudada yani mesela diyelim eski kadın erkek ayrımı eskisi kadar keskin olmayaya başladı

Yani?

Yani işyerlerinde artık heryerde kadınlar var.Mesela 30 sene önce girdiğimde islami kesimden bir kişinin bir bayan çalıştırdığı çok ayıplanırdı.Kesinlikle böyle bir şey olamazdı.

Ama şimdide ikinci eş olarak sekreterlerini alıyorlar değil mi?

Gözleminiz o şekilde mi sizin?

Sizin de çalışmalarınız var, cümleleriniz var hatırlıyorum röportajlardan şimdi hani bir garip bir şey..Sağlıklı bir sosyalleşme değil sanırım.

Evet şimdi bir bakıyorusunuz eski islami kesimden olanlar yanlarında dediğiniz gibi bir takım sekreterler çalıştırıyorlar.Başka türlü işlere yönelebilyorlar böyle bir keskin şey kalmadı bu hususta onu kastediyorum ben.Daha bir hoşgörülü oldu.

İSLAMİ KESİM ZENGİNLEŞTİ

Peki kadın erkek ilişkisi aile içinde nasıl değişti.Bir eş iki eş üç eş bunlarda demin dedik ya islami kesim tutuculuklarını belki üzerinden attı ama aslında sahip olduğu bir takım özellikleride kaybetmeyerek sosoyalleşmeye çalışıyor ondada bir problem yaşanıyor.2 eş 3 eş aklımın alamayacağı şeyler ve biliyorumki sizin hastalarınızdan,hastalarınızdan demek belki yanlış ama size başvuranlardan çok insan var böyle.Hatta eşlerinia alıp gelenler var.Biraz anlatın istiyorum nasıl bakıyorlar hayat yada nasıl yaşam devam ediyor?

İslami kesim zenginleşti onu görüyoruz eskiden daha mütevazi yaşardı insanlar.Zengin olan insanlar bile hayatından mütevaziliği,sapmazdı mütevazilikten.Malına,kazancına,gelirine uygun parayla yaşamaz yani mütevazi yaşamayı tercih ederdi.Ama şimdi zenginleşti insanlar,zenginleşince dışa açılma arttı.Dışa açılma artınca tabi birden fazla eş alma durumu arttı.Geçen öyle bir kişi gelmişti.İsim vermediğim için genel konuşuyorum.Yani yapacak islami faaliyet aradık arkadaşlarla toplandık.Karar şöyle bir karar alıyorlar;yoksul insanlardan ikinci eşleri alalım,onlara da bakalım.Alma arttı.Geçen öyle bir kişi gelmişti.İsim vermediğim için genel konuşuyorum.Yani yapacak islami faaliyet aradık arkadaşlarla toplandık dedi.Karar şöyle bir karar alıyorlar. Yoksul insanlardan ikinci eşler alalım,onlara da bakalım bu şekilde topluma faydalı olalım.

İslami faaliyet diye bula bula bunu mu bulmuşlar.Helal olsun yani!

Bula bula bunu bulmuşlar.Tabi sonra ilk eşi ile ikinci eşi arasında tartışmalar,geçimsizlikler ,kıskançlıklar ortaya çıkıyor.

Kaç kişilik bir grup bu mesela kalabalık herhalde.

Çok kalabalık değil 5-10 kişilik bir arkadaş grubu.Yani belli bir görüş grubu değil.

Gülesim geliyor hakikaten inanamıyorum. İşte o yüzden sizden bize biraz düşünce yapısını anlatın istiyorum.

Tabi bu genelleştirilemez böyle vakalar var.Ondan dolayı bana gelmişlerdi.Baktım böyle bir durum var.Bunu bir islami faaliyet olarak görebiliyor insanlar.Veya ikinci eşleri şwy oluyor.Şimdi ilk eş çok dindar,muhafazakar oluyor

Ya başı kapalı ya belki çarşaflı oluyor.Ama ikinci eş.

İkinci eş kendinde bakıyorsun o şartı görmüyor.Mesela ilk eşi için saçının hiç bir yanı görünmeyecek diye bir inançla evleniyor.Ama yıllar geçtikten sonra ikinci eşi alırken öyle bir şart koşmuyor.

Hatta mini etekli bile olabiliyor.

Olabiliyor onlara bile rastlıyorum.

Mesela size öyle gelen oldumu ilk eş çarşaflı,ikinci eş mini etekli.Hiç anlaşamamışlar.Ben öyle bir şey hatırlıyorum.Biraz anlatırmısınız?Ne anlattılar?Neymiş dertleri? Dert çok tabide düşünemiyorum öyle bir aile.

Yani orada ikinci eşin problemlerinden dolayı gelmişti ilk eşe bağlı değildi yani o bir rahatsızlığı vardı ondan dolayı gelmişti. Baktım kişi sakallı dindar birisi ama yanında oldukça çağdaş görünümlü bir bayan ve yaşıda farklı kızınız mı falan diye soracaktım ama artık sormuyorum eskiden soruyordum.

Şimdi sormuyosunuz artık çok yaygın değil mi?

Evet eşi çıkıyor hem bayan hem de erkek mahçup oluyor çocuğu çıkmayabiliyor eşi çıkıyor. ikinci eşim bu benim dedi o şekilde gelenlerle sık karşılaşıyorum

Muhtemelen 40-50 yaş fark oluyor dimi olmasa bile 20-30 yaş oluyor mu?

Evet 20-30 yaş oluyor veya diyelim bir bayan geliyor dindar görünümlü bayan tesettürlü yanında bir erkek var eşiniz herhalde diyorum yok arkadaqşım diyor öyle olaylar ile karşılaşıyorum

O da çok ilginç değil mi?

Bu arada tesettürlü hanımlar kızdılar tabi çok mail falan attılar tabi tesettürlüleri siz böyle suçluyorsunuz diye ama bunlar seçilmiş vakalar genel olarak suçluyamam tabiki, çoğu kişi bunlardan uzak duru ama böyle insanlar var. Bunda insanların artık islami eğitim alamamasıda var tabi toplumda yapılan laiklik adına baskılardan dolayı en ufak dini eğitim bile baskıya maruz kalıyor

Dini eğitimin baskıya kaldığını tahmin etmiyorum ama üniversitelerden bahsediyorsunuz herhalde.

Yok her tarafta var dini eğitim baskıya maruz kalıyor. Yani nerede dini eğitim baskıya maruz kalmıyor ki Türkiye'de

Var ama diyanet bağlı kuran kursları

Kuran kursları var ama kuran kurslarına biliyorsunuz orta okulu bitirmeden gidemiyor. Zaten onun fikirleri olgunlaşıyor kemijkleşmiş oluyor. Dini eğitim küçük yaşta alınır her türlü eğitimi küçük yaşta başlar. Yazları 5. sınıfı biterenlere veriliyor o da çocuk zaten yaz tatilinde gitmek istemiyor ailelerle problem çıkıyor onlara rastlıyorum ben. özel dini eğitim kurumlarıda yok yasak. dini eğitimi yeteri kadar alamıyorlar yani

Ailelerinden aldığı kadar

Evet ailelerinden aldığı kadar ama ailelerde çok ilgili olmayabiliyor.

İSLAMİ KESİMDE CİNSEL EĞİTİM

Aslında ben birşey soracağım islami eğitimin, islami camianın cinsel eğitimi ne durumda hani dini eğitimi bir tarafa bırakıyorum cinsel eğitim verilebiliyor mu?
Bu konuda da büyük sorluklar var yani malesef bu konuda yeni yazılmış kitaplar yok belkide bu konuda yazılmış tek kitabı ben kendim hazırladım. Yani uzmanlar tarafından yazılmış bir kitap yok 300 sene 400 sene önce yaşamış o çağın normlarına, ölçülerine göre yazılmış bir takım kitaplar bugün tekrardan yayınlanıyor ve onlardan yararlanılıyor.

Ve alıcısı da var bu kitapların, yani masturbasyon kötürüm yapar yazıyor bu kitaplarda ve buna inanıyor.

Malesef geçen bir mühendis geldi bana okumuş bir insan önemli bir yerde de görevli masturbasyon yaptığı için ilerde evliliğinde cinsel hayatının olamıyacağını, bu konuda aile hayatı kuramayacağını ve bir takım rahatsızlığa yakalanacağını düşünüyor bunu için geldi mesela bunlar tabi yansıyanlar dedim sen bu görüşü nereden aldın nereden duydun işte falanca kitaptan okudum işte doktorlar yada uzmanlar yazmıyor bu konuda kitapları, eski kitaplardan faydalanarak bir takım araştırmalacılar onlardan toparlayarak yazıyor bu konuda tecrübesi bilgisi yoklar öyle oluncada yanlış bilgileri aynen aks ettiriyorlar tabi ben bunların kendisine hiç bir zarar vermeyeceğini sadece bunları anarmol derecede gündelik hayatı bozcak dereceye varırsa kişinin zarar görebileceğini, hatta bazı alimlerin buna cevap verdiğini bunu örnekleriyle izah ettim bende bu konuda dini telkin derken bunu kast ediyordum mesela hastalarda bu konudan dolayı dindar bir hekimi tercih ediyor bu konulara dini bakışı bilmeyen bir hekime gittiğinde inandırıcı bir cevap alamıyor tatmin olamıyor.

Yani cinsel eğitimin çok önemli olduğunu düşünüyorum sadece islami kesimde değil herkes adına çok öenmli ama islami kesimde daha önemli sonuçta son günlerde önümüze çıkan bir takım örnekleri görebiliyoruz bu cinsel sapkınlıkları yaşıyoruz bunların detaylarını size soracağım.

Bir takım yanlış bilgiler var diyelim çok cahil demeyelim şimdi rastele cinsellikle bilgilendirme kitabınıda okumalarında bir fayda olmuyor çünkü o kitaplarda genelde batı toplumları için yazılmış oluyor ilişkilerin gayet olağan olduğu, evliliğin arka plana atıldığı kitaplar ondanda kendine uygun bilgiler edinemiyor kişiler veya inançlarını hiçe sayan bilgiler olabiliyorlar o yüzden bu konuda bir belirsizlik var

Demin siz artık sormaya utanıyorum demiştiniz yanında gelenlere kızınız mı diye çünkü eşi çıkabiliyor diye ve son günlerde en son üzmez vakasıylada yaşadık çok fazla insanı rencide eden ve canını sıkan şeyler konuşuldu hakikaten muhafazakar erkeklerin kadına bakış açısı nedir yani 13-14 yaşındaki çocuklara kadın diye mi bakılıyor?

Yok kesinlikle böyle bir şey yok böyle bakan kişiler sapkın kişiler yani çocukalar çocuk gözüyle bakıyor tabiki diğer insanlardan farkı yok hatta daha şefkatle bakıyor dindar insanlar öyle birşey yok.

Öyle olması gerekiyor diye düşünüyoruz ama

O dediğiniz vaka istisna vakadır kesinlikle böyle bir şey olmaz aksine kişi ikinci eşi alırken daha önce eşinden ayrılmış kişileri tercih ediyorlar yani hiç evlilik ypmamış kişilerle evlenen ben çok az rastlıyorum.

Ama ilk eşler çok küçük yaşlarda seçilebiliyor bu kesimde.

Evet bu giderek ama erkekte küçük yaşta oluyor

Ama düşünsenize 14-15 yaşında

14-15 demeyelim de 16-17

Ama yine çocuk

Konunen yasaklandı ama birde toplumun bakış açısına bakmak lazım bundan 30-40 sene evvel bu yaştaki çocukların evlenmesi olağan karşılanıyor ama giderek azalıyor.

İşte ben de onu soruyorum.

Ben bakıyorum artık 18 yaşından evlendirenlere rastlamıyorum dikkat ediyorum buda toplumun genel gidişatına uygun hale geliyor.

KENDİLERİNE İKİNCİ EŞ ALIYORLAR, KIZLARINI İKİNCİ EŞ OLARAK VERMİYORLAR

Yine sizin bir cümlenizi hatılıyorum diyodunuz ki kendileri ikinci eşi alıyorlar erkekler ama kızlarını asla ikinci bir eş olarak vermek istemiyorlar

Kesinlikle öyle.

Çok ilginç çelişkiler de var değil mi?

Evet hiç kimse vermek istemiyor

Kim ister ki zaten ikinci eş olmayı?

Dediğim gibi evlilik yaşıda giderek artıyor hem erkeklerde hem kızlarda.

Ama ben erkeklerin bakışının değiştiğini düşünmüyorum pek fazla geçenlerde gündeme geldi muhafazakar kesimden biri ben 7 yaşından sonra kızımı kucağıma almam demişti. Böyle örneklerde var.

Bence bu kişinin cinsel sapkınlığı vardır yada bir takım kuruntuları vesveseleri vardır. Böyle bir şey olamaz yani.

Peki cinsel istismar dini kesimde daha mı yaygın?

Hayır toplumdaki orana göre daha az ama yinede var yok değil. Pek toplum içersinde konuşulmuyor kol kırılır yel içinde kalır deniliyor. Genelde hasta olarak geldiklerinde ortaya çıkıyor.

Mesela nelerle geliyorlar tacizle mi geliyorlar?

Evet tacizle geliyorlar ve genelde kızlar. Taciz olayıda genellikle evlilik çağına geldiklerinde ortaya çıkıyor taliplileri çıkıyor ama kız evlenmek istemiyor bana geldiğindede tacize uğradığı ortaya çıkıyor çocukluğunda bu taciz olayı da aile ortamında ortaya çıkıyor amca, dayı, enişte gibi akrabaların tacizine uğramış oluyorlar. Birde yaşlılık döneminde bunama meydena geliyor ve süper ego dediğimiz üst benlik etkilerini kaybediyor ve içinden geldiği gibi hareket ediyor daha önce ayıp karşıladığı şeyleri yapıyor buda aile içinde kalıyor.

Bunlar zor durumlar nasıl yaklaşıyorsunuz bu duruma maruz kalmış kişiye?

Ben önce bu durumda kendisinin suçu olmadığını hem dinen, hem hukuken, hemde tıppen kendisinin suçlu olmadığını karşıdaki kişinin sapkın olduğunu söylüyorum. Ama çocuklarda ömür bayu iz kalıyor. Bu durumla karşılaşan insanlar evlenmeye ve karşı cinse soğuk bakıyor.

Belki de evlendiklerinde cinselliklerini yaşayamıyorlar değil mi?

Evet bunu söylüyorum evlendiklerinde cinselliklerinide yaşamıyorlar. Cinselliği bir angarya gibi görüyorlar. Sadece kocasını mutlu etmek için görüyor kendi için bir sıkıntı olarak görüyor.

Peki bunlar nasıl çözülüyor çünkü aile içinde olan şeyler?

Bu bizim gibi kapalı ülkelerde değil gelişmiş ülkelerde de oluyor.

Sapkınlık her yerde sapkınlık yani.

Bunun artmasında müstehcen yayınların artmasıda etkili oldu. İnsanların zihinlerinde bunlar ve serseri mayın gibi dolaşıyorlar.

Peki anneler akıllanmadı mı ben bu durumun duymamasını anneler olarak zor buluyorum yoksa annelerde mi daha önce yaşamışlar bu gibi durumları

Annede bunu yaymak istemiyor hem çocuğunun sıkıntısı artar diye. Geçenlerde anne ve babanın olmadığı bir anda abi kardeşe tacizde bulunuyor ama anne abiyi evden atamıyor neticede o da evladı. Anca tek yaptıkları kız çocuğuna ayrı oda veriliyor ve anahtar veriliyor.

Peki muhafazakar kesimde eşcinsellik nasıl karşılanıyor? O durumdan gelen var mı?

O kadar çok gelen var ki.

O zaman nasıl yaşıyorlar nasıl saklıyorlar biraz anlatır mısınız?

Tabi bir çoğu gizliyor çünkü eşcinsellik hoş karşılanmayan birşey bazılar eşcinsel eğilimlerini fiiliyata dökmeye başlıyor ve islami kesimmden kopuyorlar tabi. Çoğu gizliyor ama çevreden artık evlen diye baskılar geliyor kişi evlendiğinde iş daha da karışıyor tabi.

İşin trajikomik tarafı siz hiç işsiz kalmazsınız diye düşünüyorum.

Geçen gün bir anne geldi hüngür hüngür ağlıyor benim oğlum neden böyle diye söyleyin ona evlensin evlenince düzelir diye bende bu durumun çocukla ilgisi olmadığını evlenirse başka bir problemin ortaya çıkacağını ve bu çocuğu böyle kabul etmelerini söylüyorum.

Kabul ediyorlar mı peki?

Yarıya yakını kabul ediyor tabi olgunlukla karşılıyor ama bakın burda dini telkininde önemi var ben onlara bu durumu kaderle açıklıyorum. Allah'ın bir yazgısı diyorum.

Peki internette chatleşmek tesettürlü kadınların tercihi mi?

Evet evet. Tesettürlü kadının tercih ettiği bir şey ama erkeklerde var hatta bana bazen kadınlar geliyor ağlayarak kocasının sabaha kadar internette birileriyle konuştuğunu söylüyor.

Azgın teke sendromu muhafazakar kısmıda sıçradı yani

Tabi bu her kesime yansıyor tabi.

Beni şaşırtan kocalarının kendini aldatan kadına daha hoşgörülü davranması öyle bir durum varmış değil mi?

Evet işin ilginç olan kısmı o eskiden bir erkekle konuşması, görüşmesi büyük bir problemken o şekilde de erkeklerde öyle bir hoşgörü oluştu. Bunu nedeni ise eşlerin çocuklarının olması ve ayrıldıktan sonra eşinin başka bir adamla evlenmesi yada duyulduğu taktirde karısının başka bir erkekle ilişkisini çocuk üzerinde tranva yaratmasından ötürü hoşgörü gösteriyor. Bu yüzden erkekler doktaorları yada cincileri kullanıyor.

Doktorları anladım ama cincileri nasıl kullanıyor?

Doktorlara eşim herhalde bunalımdaydı o yüzden yaptı diyorlar. Cincilere ise herhalde eşime büyü yaptılar yoksa bunu yapıcak kadın değildi diyor cincilerde evet büyü yapılmış büyüyü çözdüm diyorlar.

Peki size gelenlere ne işiniz var cincilerde bunlar safsata diyorsunuz değil mi?

Bazen diyorum bazen demiyorum çünkü insanlar inançları öyle o konudada rahatlamak için ellerinden geleni yapıyorlar

Siz olaya tam psikolojik anlamda bakıyorsunuz.

Evet neden engelleyeyim ki eğer öyle rahatlıyacaklarsa bırakıyorum.

Büyü çok yaygın değil mi?

Çok yaygın benim böyle büyü yapan bir tanıdığım hoca var oraya kimlerin geldiğini söylesem dudaklarınız uçuklar yani. Hatta bundan 10 sene önce beni bir gazeteci aradı ben bu söylediklerimi o zaman söyledim insanalar nereye gitmek istiyorlarsa gitsinler diye o zaman manşet olmuştu üfürükçü doçent diye ama daha sonra o gazeteden bir yazar beni aradı rahatsızlığım var bana bir hoca tavsiye edermsisniz diye ismini vermeyeceğim şuan vefat etti. Geçen bir hocanın yanındaydım telefon çaldı devamlı paşam paşam diyor ben kim bu dedim 28 şubatın din karşıtı bir paşası dedi şaşırdım kaldım ilerde birgün bunu hatıralarımda isim verirsem ortalık karışır yani.

Herhalde aklım almıyor çünkü bu söylediklerinize.

Bir çok kişi sıraya girmiş durumda büyü yaptırmak için, bozdurmak için, hocaya danışmak için. Hatta bunlardan birisi gazetede köşesi var isim vermeyeyim bir iş adamından bahsederken o iş adamı çok iyi biri diyor. Çünkü diyor astroloji uzmanına kendisini kastederek danışmadan atılımlara giremez diyor yani.

Bunlar muhafazakar gazetelerden mi?

Yok yok muhafazakar gazetelerden çıkmaz böyle şeyler normal gazetelerden. Medyuma sorar diyor hatta isminin başında da medyum var. Medyum nedir cinlerle haberleşen insan.

Benim aklım almıyor ama yayıgın olduğunu biliyorum.

Valla bu bütün dünyada yaygın olan birşey. Geçenlerde gazetede okumussunuzdur vatikan cinlerden oluşan hastalıklara karşı tedavi için bir takım papazları eğitmeye başladı. Hollandaya bir kliniğe gittim türklerin problemleriyle ilgili dini bilgisi olan bir danışman tutuyorlar o beni gezdirdi bir yer gösterdi buda vudu dansı yaparak tedavi şekli var dedi buraya bir vudu papazı gelir cin çıkarmak için vudu dansı yaptırır dedi yani oradada böyle bir tedaviden faydalınılıyor.

Siz faydalanmıyorsunuz değil mi bu gibi tedavilerden ?

Kesinlikle ben uzak duruyorum

Sapkınlık her kesimde var ama islami kesimde olunca daha mide bulandırıyor.

Evet daha dikkat çekiyor.

İslami kesimde erkekler ikinci üçüncü eşi istiyor ama eve geldiklerinde ilk eşten dolayı problem çıkıyor anladığım kadarıyla

İslami kesim dışındakilerin tabi metresleri oluyor islami kesimde ise bunu eş olarak alıyorlar yani onun bakımınıda üzerine almış oluyor. Ama ilk eşten problem çıktığı zaman daha büyük problemler ortaya çıkıyor. İşte genellikle bunlar gizli yapılıyor bakıyorsunuz ilk eşin haberi olmadan yapılıyor ancak kişi vefat ettikten sonra kadın çıkıyor bende eşiyim ve çocuklarım var diyebiliyor.
Yine olan kadınlara oluyor yani değil mi?

Evet daha çok kadınlar eziliyor.

Son günlerde tartışılan kanı islami kesimde 14 – 15 yaşındaki kızlara artık kadın gözüyle bakılıyor onunla ilgili bir yorumunuz tekrar alabilir miyim?

Kesinlikle öyle bir şey yok. Eskiden tarım toplumuyduk insanlar çocuklarını küçük yaşta evlendiriyordu ama şehir yaşantısıyla ben artık 18 yaşından küçük çocuğunu evlendirenlere rastlamıyorum.

Genel bir portreye baktığımızda ben toplumun işinin zor olduğunu düşünüyorum siz ne dersiniz.

Evet zor toplum bir geçiş döneminden geçiyor. Aile çok önemli artık kadınlar ekonomik özgürlüğüne kavuşunca ve toplum dışarıya açıldıkça insanlar haklarına daha çok dikkat ediyor ve evlilik birliğini sağlamak daha güçleşiyor.
Bu haber toplam 11106 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.