1. HABERLER

  2. KADIN SAĞLIK

  3. Menopoz hastalık değil doğal bir süreç

Menopoz hastalık değil doğal bir süreç

Uluslararası Menopoz Derneği Menopoz tedavisi konusunda son konsensus raporunu açıkladı: Kadınlar hormon terapisinin güvenilirliği hakkında kaygılanmamalı...

A+A-

NTV- Tüm dünyada ve Türkiye’de her yıl kutlanan “18 Ekim Dünya Menopoz Günü”nde menopoz tedavisindeki son gelişmeleri aktarmak amacıyla 4. Uluslararası 7. Ulusal Menopoz - Osteoporoz Kongresi düzenlendi.

Türkiye Menopoz ve Osteoporoz Derneği’nin düzenlediği 4. Uluslararası 7. Ulusal Menopoz - Osteoporoz Kongresi, 21 Ekim’de sona erdi. Kongre, menopozda hormon tedavisi kullanımı ile ilgili son yıllarda ortaya çıkan olumlu gelişmeleri ve menopoz tedavisindeki en doğru yaklaşımları doktorlarla paylaşmak amacıyla birbirinden önemli uzmanları bir araya getirdi.

Dünya genelinde menopoz konusunda fikir lideri olan Uluslararası Menopoz Derneği’nin açıkladığı raporda;

 Bugünkü bilgilere dayanarak, menopozal belirtileri olan kadınların, menopoz sonrası dönemin ilk yıllarında hormon kullanımının faydaları ve riskleri arasındaki ilişkinin faydalar lehinde olduğu çok açıktır.

 Yapılan tüm çalışmalarda, hormon kullanan kadınlarda osteoporoza karşı koruma sağlandığı ve kırık riskinde azalma olduğu gösterilmiştir,

 Östrojen, menopoz başlangıcında kullanılmaya başlandığında olumlu metabolik ve kalp damar sistemini koruyucu etkilere sahiptir. Östrojen kullanımına menopoz sonrası erken dönemde başlanırsa damar sertliğinin gelişim hızını yavaşlatmaktadır.

 HT (Hormon Tedavisi)’nin güvenilirliği büyük oranda yaşa bağlıdır. 60 yaşından genç kadınlar hormon terapisinin güvenilirlik profili hakkında kaygılanmamalıdır. Kadınların yaşı ile ilgili yeni veriler ve daha önceki çalışmaların yeniden analizleri, çoğu kadında hormon tedavisinin potansiyel yararlarının çok fazla olduğunu ve menopoz sonrası ilk birkaç yılda başlatıldığında risklerin düşük olduğunu göstermiştir,

maddeleri dikkat çekti.

Kongre sırasında yapılan basın toplantısında uzmanlar menopoz sonrası hormon tedavisiyle ilgili önerilerini ve son gelişmeleri paylaştılar...

Uluslararası Menopoz Derneği adına Prof. Martin H. Birkhäuser, “Hormon tedavisi, menopoz sonrası kadınların sağlığını korumak için, günlük beslenme, egzersiz, sigara ve alkol kullanma ile ilgili yaşam stili tavsiyelerini kapsayan genel bir stratejinin bir parçası olmalıdır. Hormon tedavisi, kişisel ve aile geçmişi, kadınların tercihleri ve beklentilerinin yanı sıra semptomlara ve koruma ihtiyacına göre kişiselleştirilmeli ve uygun hale getirilmelidir. Hormon tedavisinin riskleri ve yararları, yaşlı kadınlara nazaran menopoz dönemine yaklaşmış kadınlarda farklılık göstermektedir. 45 yaşından önce ve özellikle 40’tan önce kendiliğinden gelişen menopoz ve cerrahi olarak menopoza giren kadınlar kalp damar sistemi hastalıkları ve osteoporoz için yüksek risk altındadır. Beklenen menopoz yaşına kadar verilmesi gereken hormon tedavisinden yarar göreceklerdir” açıklamasını yaptı.

Uluslararası Menopoz Derneği üyesi olan Prof. Marco Gambacciani ise , HT menopozla ilgili kemik kaybını önlemede etkilidir ve düşük risk altındaki hastalarda dahi omur ve kalça dahil olmak üzere osteoporozla ilgili tüm kırıkların görülme olasılığını azaltır. HT, özellikle 60 yaşın altında ve erken menopoz görülen kadınlarda kemik kaybı önlenmesinde, yüksek kırık riski sergileyen menopoz sonrası kadınlarda uygun tek ve ilk basamak tedavisidir” dedi.

Menopoz Dönemi’ndeki kadınların % 60’ı cinsel hayatlarında sorun yaşıyor...
Türkiye’de menopoza girme yaşının ortalama 47 olduğunu belirten Türkiye Menopoz ve Osteoporoz Derneği Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Ertüngealp, menopoz dönemindeki kadınların yaşam kalitesini artıran hormon tedavisinin ayrıca osteoporozdan koruduğunu ve kalp damar sistemi hastalıklarının riskini azaltmaya yardımcı olduğunu belirtti. Prof. Dr. Ertüngealp, hormon tedavisi kullanımının, sadece kalp krizi geçirmiş, damar sisteminde ve karaciğerinde bozukluk olan ve kendisinde ve ailesinde kanser öyküsü olan kişilerde riskli olduğunun altını çizdi. Menopoz dönemindeki kadınların sıkıntılarına dikkat çeken Prof. Dr. Ertüngealp, menopoz dönemindeki kadınların % 60’ının cinsel hayatlarında problem yaşadıklarını, bunu dile getiren kadınların ise sadece % 10 olduğunu belirtti.

Türkiye Menopoz ve Osteoporoz Derneği Başkan yardımcısı Prof. Dr. Hakan Seyisoğlu ise, menopoz dönemindeki kadınların doktora gitmekten korkmamaları gerektiğini vurgularken, menopoz dönemindeki kadınlara detaylı olarak tetkik edilmelerini takiben kişiye özel tedavinin önemini belirtti.

 

Bu haber toplam 3160 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.