1. HABERLER

  2. KADIN SAĞLIK

  3. Kürtajla Sonuçlanan Hamilelikler

Kürtajla Sonuçlanan Hamilelikler

Tıp dergisi The Lancet'te yayımlanan yazıda, dünya genelinde 5 hamilelikten birinin kürtajla sonuçlandığı belirtildi.

A+A-

TRT - 2003'te dünya genelinde 205 milyon kadının hamile kaldığı, bu hamileliklerin yüzde 20'sinin sona erdirildiği belirtilen makalede, Doğu Avrupa ülkelerinde ise hamileliklerin yarısının kürtajla sonlandığına dikkat çekildi.

Resmi veriler ve çalışmalar sonucu elde edilen bilgilere göre dünya genelinde, 46 milyon kürtajın saptandığı 1995 ile 42 milyon kürtajın kaydedildiği 2003 arasında kürtaj oranının yüzde 17 gerilediği belirtildi.

Batı Avrupa'da 2003'te kürtaj oranının en düşük seviyesine geldiği ve bu yılda bin kadından 12'sinin kürtaj yaptırdığı ifade edilen makalede, aynı dönemde kötü koşullarda yaptırılan kürtaj oranının ise azalmadığı ve yüzde 48 oranında kaldığı açıklandı.

Makalede, kötü koşullarda kürtaj vakalarına daha ziyade gelişmekte olan ülkelerde rastlandığı belirtilerek, yetkin olmayan kişiler tarafından gerekli sağlık koşullarının bulunmadığı ortamlarda yapılan kürtajların anne ölümlerinin sebeplerinin başında yer aldığı kaydedildi.

Kürtaj oranlarındaki azalmanın gelişmekte olan ülkelerden ziyade gelişmiş ülkelerde görüldüğü belirtilen makalede, bunun nedeni doğum kontrol haplarının ciddi ölçüde artmasına bağlandı. Gelişmiş ülkelerde yapılan kürtajların büyük bir kısmının iyi sağlık koşullarında gerçekleştirildiği ifade edildi.

Kanunlarla kürtaja sınırlama getirilen Afrika'da 100 bin kürtajdan 650'sinin ölümle sonuçlandığı, buna karşılık gelişmiş ülkelerdeki 100 bin kürtajdan 10'unun ölümle sonuçlandığına işaret edilen makalede, kürtajın yasal olduğu ülkelerde bile kötü koşullarda kürtaj yapıldığı, bunun nedeni olarak da bilgi eksikliği ve tıp merkezlerine ulaşmadaki bazı kısıtlamalar gösterildi.

Çalışmada, tehlikeli kürtajların önlenmesinin kamu sağlığı bakımından öncelikli hedeflerden biri olduğu da kaydedildi.

Bu haber toplam 2612 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.