1. HABERLER

  2. ÖZEL EĞİTİM

  3. Hiperaktivite Erkeklerde Daha Sık Görülüyor

Hiperaktivite Erkeklerde Daha Sık Görülüyor

Psikolog Kübra Yelkenoğlu, ilkokul çağındaki her 100 çocuktan 3 ila 5'inde görülen dikkat eksikliği ile hiperaktivite bozukluğunun, öğrenme sürecini ve sosyal ilişkileri olumsuz etkilediğini belirtti...

A+A-

Psikolog Kübra Yelkenoğlu, ilkokul çağındaki her 100 çocuktan 3 ila 5'inde görülen dikkat eksikliği ile hiperaktivite bozukluğunun, öğrenme sürecini ve sosyal ilişkileri olumsuz etkilediğini belirterek, "Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, kızlara oranla erkeklerde daha sık rastlanan genetik ve biyolojik kökenli psikiyatrik bir rahatsızlıktır" dedi.

Psikolog Kübra Yelkenoğlu, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun uzmanla birlikte ele alınması gerektiğini ifade ederek, "Bu rahatsızlık nedeniyle çocuklar, gelişimine uygun olmayan aşırı hareketlilik, istekleri erteleyememe ve dikkat dağınıklığı sergilemektedir. Aşırı hareketlilik, çocuğun okul hayatında ve sosyal hayatında hem aileleri için hem de öğretmenler açısından önemli bir sorundur. Bu tip çocuklar, kendilerini kontrol etmekte güçlük çekerler. Acelecidirler, akıllarına ilk gelen şeyi yapmak isterler, siz soruyu sorarken o çoktan cevaba geçmiştir. Aceleci oldukları için, 'bunu yaparsam sonuçları ne olur?' diye düşünemezler. Sonunu düşünmeden hareket ettikleri için tehlikeli durumlarla karşılaşmaları olasıdır" ifadelerini kullandı.

Yelkenoğlu, dikkat eksikliği görülen çocukların, uzun süre bir şeye kendilerini vermediğini, dikkatlerini bir noktada toplayamadığını vurgulayarak, şunları söyledi:

"İlgilerini çekmeyen, sıkıcı buldukları işlerle ve zihinsel bir uğraş gerektiren konularda dikkatlerini uzun süre toplayamadıkları için sevdikleri, eğlendikleri işlere saatlerce vakitlerini ayırabilirler. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite sık görülen bir sorundur. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, kızlara oranla erkeklerde daha sık rastlanan genetik ve biyolojik kökenli psikiyatrik bir rahatsızlıktır. Hem dikkat eksikliği hem de aşırı hareketlilik ve dürtüsellik (istekleri erteleyememe) belirgindir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun görülme sıklığı yaş ilerledikçe düşmektedir. 4-12 yaşlar arasındaki erkeklerin yüzde 10'unda, kızların ise yüzde 4'ünde görülmektedir. 13-18 yaşlarına gelindiğinde ise bu oran yarı yarıya düşmektedir."

UZMAN YARDIMI ALINMALI

Psikolog Yelkenoğlu, hiperaktif ve dikkat eksikliği olan çocuklara doğru yaklaşımın çok önemli olduğunu da belirterek, "Aile bu konuda uzman yardımı almalı ve belirlenen plan çerçevesinde çocuğun bu süreci en doğru şekilde atlatması sağlanmalıdır. Yaz aylarında onun sevdiği aktivitelere yönlenmesi sağlanabilir. Ancak tatilde havuz, deniz ve açık alanda istenmeyen olaylar yaşanabileceğinden aile yaz kazalarına karşı çok dikkatli olmalıdır. Küçük ve eğlenceli ödevlerle çocuğa sorumluluk duygusu aşılanabilir. Tüm bunlara ek olarak düzenli takip çok önemlidir" ifadelerini kullandı

Bu haber toplam 5485 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum