1. YAZARLAR

  2. Abbas Güçlü

  3. Hangi üniversiteler daha başarılı?
Abbas Güçlü

Abbas Güçlü

Milliyet Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Hangi üniversiteler daha başarılı?

A+A-

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı geçenlerde bir liste yayınladı. Çok tartışıldı. Dünyada da benzer listeler sık sık yayınlanıyor. Onlardan birisi de Leiden‘in hazırladığı liste. Ciddi anlamda kabul görüyor ve bizim üniversiteler de sık sık bu listeyi zorluyor.

Yandaki haberde tüm detayları görebilirsiniz. Dikkat çekmek istediğimiz nokta, ele alınan kriterler nedeniyle, her üniversitenin farklı bir özelliğinin olması.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da liste yayınlarken aynı hassasiyeti gösterse çok iyi olurdu. Bu raporda, 6 üniversitemizin 5 farklı kritere göre dünyadaki ve ülke içindeki yerleri veriliyor. ODTÜ, kriterlerin 3’ünde  ülke birincisi, 1’inde ülke ikincisi ve 1’inde ülke altıncısı oldu.

İstanbul Üniversitesi, kriterlerin 1’inde ülke birincisi, 1’inde ülke dördüncüsü ve 3’ünde ülke beşincisi oldu. Ankara, kriterlerin 1’inde ülke birincisi, 1’inde ülke beşincisi ve 3’ünde ülke altıncısı oldu. Ege, kriterlerin 2’sinde ülke ikincisi, 2’sinde ülke üçüncüsü ve 1’inde ülke altıncısı oldu.

Hacettepe, kriterlerin 2’sinde ülke ikincisi ve 3’ünde ülke dördüncüsü oldu. Gazi ise kriterlerin 3’ünde ülke üçüncüsü, 1’inde ülke dördüncüsü ve 1’inde ülke beşincisi oldu. Leiden, bu yıl ilk kez üniversiteleri 5 farklı bilim alanında da sıraladı. Bilim alanlarına göre Ege ve Gazi “Matematik ve Bilgisayar” alanında çok üst sıralarda yer aldı.

Matematik ve Bilgisayar alanında Ege ülke birincisi olarak  dünyada 10. sırada, Gazi de ülke ikincisi olarak dünyada 20. sırada yer aldı.

ODTÜ “Biyomedikal ve Sağlık Bilimleri” ve “Yaşam ve Yer Bilimleri” alanlarında, Ege “Doğal Bilimler ve Mühendislik” alanında, Gazi  “Sosyal ve Beşeri Bilimler” alanında ülke birincisi oldu.

Bu tablo ülkemiz açısından çok sevindirici. Dileğimiz daha fazla üniversitemizin bu listeye girmesi. Eminiz ki vakıf üniversitelerinin de bu listeye itirazları yoktur. En kısa zamanda onları da görmek isteriz...

Bu yazı toplam 5232 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.