1. HABERLER

  2. ÖZEL EĞİTİM

  3. Fizyoterapistler Yasalarının Geçmesini Bekliyor

Fizyoterapistler Yasalarının Geçmesini Bekliyor

Fizyoterapistler Birliği Başkanı Karaca: Fizyoterapi mesleğindeki artış, mecliste bekleyen birlik yasasının bir an önce hayata geçmesi gerekliliğini bir kez daha gündeme getirdi

A+A-

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Fizyoterapistler Birliği (KKTCFB) 8 Eylül Dünya Fizyoterapistler Günü etkinlikleri çerçevesinde dün Girne’de seminer düzenledi.

Birliğin, Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı ile Hacettepe Üniversitesi’nin (HÜ) işbirliğinde “Diz Endoprotez Uygulamaları ile Omuz Yaralanmaları ve Rehabilitasyonu” konusunda gerçekleştirdiği semineri Türkiye’den profesörler verdi.

Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı Yataklı Tedavi Kurumları Başhekimi Dr. Alper Baydar ile Birlik Başkanı Fizyoterapist Sibel Karaca’nın açılış konuşmalarıyla başlayan seminerde Prof. Bülent Atilla “Diz Endoprtotez Uygulamaları”; Prof. İnci Yüksel “Diz Endoprotezlerinde Rehabilitasyon” ve Prof. Filiz Can da “Omuz Yaralanmaları ve Rehabilitasyonu” konularında sunum yaptı.

Seminer sunumların ardından fizyoterapistler arasında konuyla ilgili yapılan mesleki tartışmalarla sona erdi.

BAYDAR: FİZYOTERAPİSTLER SAĞLIK SEKTÖRÜNDE BÜYÜK ÖNEME SAHİP

Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı Yataklı Tedavi Kurumları Başhekimi Dr. Alper Baydar seminerin açılışında yaptığı konuşmada, tüm fizyoterapistlerin 8 Eylül Dünya Fizyoterapistler Günü’nü kutlayarak, fizyoterapistlerin “sağlık ordusunun neferleri” olduklarını söyledi.

Fizyoterapistlerin sağlık sektöründe büyük bir öneme sahip olduğunu ifade eden Dr. Baydar, onların Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi’nde yaptığı çalışmalardan övgüyle bahsederek, söz konusu birimlerde özellikle solunum desteğine ihtiyaç duyan hastaların fizyoterapi tedavisiyle çok iyi noktalara geldiklerini vurguladı.

Baydar, fizyoterapistlere çalışmalarında başarılar dileyerek, onların tüm bölümlerle yapacakları uyumlu ve koordineli çalışmalarla hastalara en iyi hizmeti sunacaklarını sözlerine ekledi.

KARACA: BİRLİK YASAMIZIN GEÇMESİNİ BEKLİYORUZ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Fizyoterapistler Birliği Başkanı Fizyoterapist Sibel Karaca da konuşmasında meslektaşlarının ‘Fizyoterapistler Günü’nü kutlayarak, gün nedeniyle birlik olarak bu yıl, 

Hacettepe Üniversitesi öğretim üyelerinin katkılarıyla “Diz Endoprotez ve Rehabilitasyonu” konulu sunumları içeren seminer düzenlediklerini söyledi.

Bu yıl Nisan ayında kamuda çalışan fizyoterapistlerin yaptığı süresiz greve değinen Karaca, birliğin destek verdiği grevin anlamlı olduğunu kaydetti.

Karaca konuyla ilgili şöyle dedi:

“Birliğimiz üyelerinin tam desteğiyle yapılan süresiz grev eyleminin ne kadar anlamlı olduğunu,  ekip çalışmasında ilgili hekimle çalışmanın verimliliğini, ortopedi alanındaki bu seminerle anlamlı kılmayı amaçladık ve ortopedi alanında fizyoterapist-ortopedist işbirliğinin önemini vurgulamak istedik.”

Sibel Karaca, fizyoterapi mesleğindeki artışın mecliste bekleyen birlik yasasının bir an önce hayata geçmesi gerekliliğini bir kez daha gündeme getirdiğini vurgulayarak, yetkililerin fizyoterapistlere bu yönde verdikleri sözleri hatırlattı.

Kaynak: http://www.halkinsesi.org/?newsid=13737

Bu haber toplam 4367 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.