1. HABERLER

  2. ÖZEL EĞİTİM

  3. Engellilerden İş Güvenliği Uyarısı

Engellilerden İş Güvenliği Uyarısı

İş Kazalarının Sadece Türkiye'nin Değil Dünyanın da Önemli Sorunlarından Biri Olduğunu Belirten Engelliler Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Hasan Anuk, 50'den Az İşçi Çalıştıran İşyeri Sahiplerini İş Güvenliği Konusunda Uyardı.

A+A-

İş kazalarının sadece Türkiye'nin değil dünyanın da önemli sorunlarından biri olduğunu belirten Engelliler Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Hasan Anuk, 50'den az işçi çalıştıran işyeri sahiplerini iş güvenliği konusunda uyardı.

Dünya genelinde yaşanan iş kazaları sıralamasında Türkiye'nin ilk sıralarda yer aldığı belirten Engelliler Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Hasan Anuk, dünyada her 6 dakikada bir, her yılda toplam 270 milyon iş kazasının yaşandığını belirtti. Her 2.5 saatte bir işçinin sakat kaldığı iş kazalarının sadece Türkiye'nin değil dünyanın da önemli sorunlarından biri olduğunu kaydeden Anuk, iş kazalarının yüzde 90'ının iş güvenliğine önem verilmeyen KOBİ'lerde meydana geldiğini işaret etti. Türkiye'de iş güvenliği ve sağlığına gereken önemin verilmemesi nedeniyle iş kazaları ve meslek hastalıklarının sayısının oldukça yüksek olduğuna da dikkat çeken Anuk, "İş kazaları yüzünden her insan, engelli birer vatandaş olma adayıdır. 50 kişiden az işçi çalıştıran işverenler engelli çalıştıramayabiliyor ama buna istinaden iş kazalarının çoğunluğu bu tür iş yerlerinde gerçekleşmekte. 50'den az çalışanı olan işletmelerdeki ölümlü iş kazaları, büyük işletmelere göre iki kat fazladır. Türkiye'de de küçük  işletmelerin yoğun olarak faaliyet gösterdiğini düşünürsek, iş sağlığı ve güvenliğinin önemi daha iyi anlaşılır" dedi.

Yüksek bir işsizlik oranıyla karşı karşıya olan Türkiye'nin iş kazaları konusunda Avrupa'da lider, dünya genelinde ise üçüncü sırada yer aldığını açıklayan Anuk, bunun tek sebebinin yeteri derecede alınmayan iş güvenliği ve eğitimsizlikten kaynaklandığını belirtti. İş kazalarında her gün 5 bin kişinin hayatını kaybettiği bilgisini de veren Anuk açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

"Dünya genelinde 60 milyon kişi mesleklerinden kaynaklanan hastalık geçirmiş. 22 bin çocuk ise iş kazalarında ölmüş. Toplam küresel gelirin yüzde 4'ü de iş kazalarında kayboluyor. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) kaynaklarına göre ise her yıl 1.2 milyon kadın ve erkek iş kazaları ve meslek hastalıkları dolayısıyla hayatını kaybediyor. Yine aynı kaynaklara göre, her yıl 250 milyon insan iş kazaları, 160 milyon insan da meslek hastalıkları sonucu ortaya çıkan zararlara maruz kalıyor. Sosyal Sigortalar

Kurumu istatistiklerine göre de Türkiye'de 2005 yılında 73 bin 923 iş kazası, 519 meslek hastalığı vakası meydana gelmiş, bunların bin 96'sı ölümle sonuçlanmış. 2005'te iş kazaları ve meslek hastalıkları sonucu kaybedilen işgünü sayısı bir milyon 797 bin 917 civarında gerçekleşmiş. Bu rakamların yanı sıra SSK istatistiklerine yansımayan iş kazaları ve meslek hastalıkları sonucu kayıpların da ayrıca dikkate alınmadığı düşünüldüğünde bu rakamlar ürkütücü bir seviyeye geliyor."

(İhlas Haber Ajansı) 

Bu haber toplam 2751 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.